EKO TURİZM İLE SAĞLIK TURİZMİNİN BULUŞTUĞU ŞEHİR “BURSA”          

Prof.Dr. Sedat DEMİR 11 Mart 2018 Pazar, 06:23

Sağlık turizmi Bursa için giderek yükselen bir değer olmakla birlikte eş zamanlı olarak ekoturizmin de anlaşılmaya ve Bursa'da kabul görmeye başladığına şahit olmaktayız. Bursa sahip olduğu tarihi mirası ve doğasıyla önemli bir değer olmasının yanı sıra, zengin kültürel altyapısı, bugün dünyada popüler olan ekoturizm konusunda da önemli bir kapının açılmasına uygundur. Doğal yaşam, doğal beslenme ve sağlıklı yaşlanmayı kapsayan ekoturizm, Bursa'nın pek çok alanında rahatlıkla yapılabilir. Sağlık turizminde özellikle vurguladığımız 3. Yaş sağlığı, sağlıklı yaşlanma ve wellness alanlarında ekoturizm ile birleştirilerek çok farklı bir boyuta taşınabilir.

Bugün karşılaştığımız sağlık sorunlarının altında çoğu kere aşırı stres, doğal olmayan beslenme kaynakları, çevre kirliliği, hava kirliliği gibi faktörler sayılabilir. Şehirlerin kalabalık ve gürültülü ortamında her türlü olumsuz koşullar altında yaşayan insanların en büyük hayali, doğanın sakin bir köşesinde, doğal kaynaklarla beslenmek, temiz bir ortamda doğayla iç içe zaman geçirebilmektir. Büyük bir çoğunluğumuz bir tavuk kümesinde taze yumurtayı elimize almamış, bir ineğin memesinde kendi elimizle sağdığımız sütü içmemiş belki küçücük bir toprak parçasında kendi elimizle yetiştirdiğimiz domates, biber ya da salatalığı yememiş belki bunu hayal bile edememişizdir. Bursa'nın birçok yöresi yemek kültürü, doğal yaşam kültürü gibi birçok unsurlarla, çok köklü bir kültür yapısına sahiptir. Bursa Merkez'e 15-20 dk. mesafelerdeki köylerimizde hala doğal tarım yapılmaktadır. Hayvanlarımız doğal otlaklarda kır çiçekleriyle, doğal besinlerle beslenmektedir. Köylümüz binlerce yıldır getirdiği gelenekleri hâlâ korumakta ve son derece doğal yöntemlerle sebze, meyve ve hayvansal ürünler üretmektedir. Bu potansiyelimiz son yıllarda yapılan çalışmalarla önemli bir turizm değerine dönüşmüştür. Sağlık turizmi ile ekoturizm, Bursa'da birçok alanda birleşmektedir. Sağlık turizminin en önemli unsuru olan termal turizm için önemli sıcak su ve içmece kaynaklarının olduğu, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Harmancık, Karacabey, Yıldırım gibi ilçelerimizde aynı zamanda ekoturizm yapmaya uygun çok zengin bir doğa ve kültür mevcuttur. Özellikle 3. Yaş turizminde dünyanın her yerinden gelecek yaşlı hastalarımızın bir taraftan tıbbi tedavileri yapılırken, bir taraftan termal kürlerle sağlıklı yaşlanmanın devam ettirilebileceği, aynı zamanda doğal ortamla iç içe ekoturizmin bütün imkanlarından faydalanabileceği çok sayıda alanımız mevcuttur. Sağlık turizminde Bursa modeli oluşurken, gerek uluslararası rekabet gerekse yurt içi diğer illerle rekabet edebilmemiz noktasında ekoturizm, sağlık turizmini de destekleyecek olan çok önemli bir potansiyeldir. Uludağ'ı, doğal gölleri, denizi, sıcak su kaynakları, doğal kanyonları, sadakları, uçsuz bucaksız yaylaları ve her türlü tarımı yapmaya uygun iklimiyle, Bursa hem ekoturizmde hem sağlık turizminde geleceğin sağlık başkenti olmaya adaydır. Son dönemlerde Bursa'daki yerel yönetimlerin ekoturizmin geliştirilmesi konusunda yaptıkları çalışmalar umut vericidir.

Birçok noktada şu an ekoturizme açılmış alanlarımız mevcuttur. Yakın gelecekte ekoturizm ile sağlık turizminin buluştuğu noktada Bursa özellikle 3. Yaş grubu hastalarımız için farklı bir cennet olacaktır.