Bir İtalyan, bir Fransız bir de Alman geçen sene...

Serdar ÖMEROĞULLARI 24 Ağustos 2018 Cuma, 06:15

Tam yirmi bir yıldır yayınlanan bir liste var. Bursa ekonomisinin babayiğitleri; cirolarına göre, büyükten küçüğe doğru Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından listelenerek Bursa'nın İlk 250 Büyük Firma Araştırması adı altında açıklanır. Listenin tamamını merak ediyorsanız ilk250.org.tr sitesine girerek ulaşabilirsiniz.

Bu listedeki şirketler hem Bursa için hem de Türkiye için önemli. İhracat yaparak ülkeye döviz, vergi vererek devlete kaynak sağlarken, 139 bin aileye de ekmek kapısı oluyorlar.

Bursa, dış ticaret dengesi açısından 14 milyar dolar ihracata karşılık 9,12 milyar dolar ithalat yaparak yaklaşık 5 milyar dolar fazla vermiş Türkiye'ye de örnek bir şehir.

'Yok öyle üç kuruşa beş köfte' demeyin!

Listede son yıllarda göze çarpan isim ise şık mekân, hızlı servis ve ekonomik fiyatlarıyla 26. sırada yer alan Köfteci Yusuf'tan başkası değil. Üstelik beş bin kişiye de ekmek kapısı olmuş, helal olsun. Köftecinin hakkı köfteciye.

Kim tutar seni otomotiv?

Ürettikleri katma değer açısından listede otomotiv yan sanayi zirveye otururken onu sırasıyla makine ve teçhizat sektörü, tekstil, gıda, tarım ve hayvancılık ile otomotiv ana sanayi takip ediyor.

Listedeki ilk üç şirketin -ki kendileri yüzde ellisi İtalyan olan TOFAŞ, yüzde elli biri Fransız olan Renault ve yüzde yüzü Alman olan Bosch oluyorlar- 2017 yılı sonu itibarıyla toplam cirosunun 39,36 milyar lira olduğu dikkatimizi çekiyor. Bu rakam da aynı listenin sonundan yukarıya doğru 229 şirketin toplam cirosuna eşit demek. Sanayi alanında Bursa'nın toplam cirosunun yaklaşık üçte birini işte bu üç şirket yapıyor. Üç şirketin toplam ihracatı ise 7,65 milyar dolar. Listedeki 250 şirketin 2017 yılı ihracat toplamının 12,5 milyar dolar olduğunu düşünecek olursanız, bu üç şirketin payını düştüğünüzde geriye kalan 247 şirketin toplam ihracat rakamı 4,85 milyar dolar ediyor. Tabii listedeki tüm şirketlerin ihracatçı olmadığını, bir kısmının da yine tamamen yabancı ya da yabancı ortaklı olduğunu da belirtmek gerek.

Hazır yerli ve milli ürün meselesi gündemdeyken, 250 listesinin hali de ortadayken Ticaret Bakanlığı'nın ihracatçılar için sunduğu 14 farklı destek hakkında bilgiler içeren kolaydestek.gov.tr sitesini hatırlatmadan geçmeyelim, bakarsınız birilerine faydası dokunur. Sağlıcakla kalın.