BTSO'ya UR-GE Ödülü

Serdar ÖMEROĞULLARI 03 Kasım 2018 Cumartesi, 06:15

AR-GE'yi çoğu kişi bilir de 'UR-GE de neyin nesi?' diyebilirsiniz. Daha çok iş insanının istifade etmesi gerektiğine inandığım için bugün size kısaca UR-GE'den bahsetmek istedim. UR-GE, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2010/8 sayılı tebliğ ile Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi kapsamında açıklanmış, Türk sanayisinin uluslararası alanda rekabetini geliştirmek için devlet tarafından yapılan teşviklere verilen kısa isimdir. Teşvik kapsamında eğitim, danışmanlık, 2 kişiye kadar istihdam, yurt dışı pazarlama ve ticaret heyetleri (seyahat, konaklama ve organizasyon giderleri) ve alım heyetleri organizasyonlarının desteklenmesi yer alıyor. Teşvikten faydalanmak için iş birliği kuruluşunun, üye şirketlerle beraber, bir proje hazırlaması ve bu proje ile Ekonomi Bakanlığı'na başvurması gerekiyor.

İş birliği kuruluşuna örnek olarak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası gösterilebilir. BTSO'nun yürüttüğü UR-GE projelerinden hali hazırda uzay, savunma ve havacılık, raylı sistemler, bebe-çocuk konfeksiyonu, makine, gıda, tekstil, kompozit, kimya, otomotiv yazılımı ve elektroniği sektörlerinde yüzlerce üye faydalanıyor. UR-GE projesine katılmak isteyen işletmeler, kendi faaliyetleri ile ilgili bir BTSO kümesi içinde yer alarak projeye dâhil olabiliyor. Bu konularda daha ayrıntılı bilgi almak için BTSO'ya başvurmakta fayda var.

Yeni bir ödül yine bir ödül

Başarılı UR-GE projeleri arasında yer alan BTSO Tekstil UR-GE Projesi, geçen günlerde Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde ve Rusya'da düzenlenen 5. Kümelenme Konferansı'nda "Türkiye-Rusya Ev Tekstili ve Kumaş Günleri" yurt dışı pazarlama faaliyeti ile ödül almaya hak kazandı. Ödülü, BTSO adına Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan aldı. Koçaslan'a 'İyi Uygulama Ödülü'nü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan takdim etti. Bu ödül Bursa iş dünyasını motive ederken, geçen yıl da aynı organizasyonun dördüncüsünde Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü'nün "Bursa'dan Dünyaya Açılımı" isimli UR-GE Projesi 'iyi uygulama örneği' ödülü almıştı.

İşin özü, BTSO, UR-GE işinin hakkını veriyor. Geçen yıl ikinci kez göreve seçilen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve oda yönetim kurulu "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" atasözüne gönderme yaparcasına odanın faaliyetleri ile güzel işlere imza atmaya devam ederken, bize de alkışlamak ve siz değerli okuyucularımızı bilgilendirerek, bu projelerden sizlerin de faydalanmasına aracılık etmek düşüyor.