Bursa'nın Numbeo'daki başarısı

Serdar ÖMEROĞULLARI 17 Eylül 2018 Pazartesi, 06:25

Geçen hafta bir haber yayınlandı. Numbeo sitesinin verilerine göre yaşam kalitesi açısından dünyada ilk 100 şehir sıralamasına Türkiye'den sadece Bursa girebilmiş. Aslında listede İstanbul, Ankara ve İzmir de var ama ilk 100'e giremediği için üzerinde durulmamış.

Nedir bu Numbeo?

Bilmeyenler için öncelikle Numbeo'dan bahsedeyim. Bu site, dünya çapındaki şehirler ve ülkeler hakkında dünyanın en büyük kullanıcı veri tabanı. Yaşam maliyeti, konut göstergeleri, sağlık hizmetleri, trafik, suç ve kirlilik dâhil olmak üzere dünya yaşam koşulları hakkında güncel bilgi sağlayan bir site. 375 bin kişinin 8.560 şehir için yaptığı değerlendirme ile elde edilen veriler, belirlenmiş kriterlere göre bir liste meydana getiriyor ve bu listeler 6 ayda bir güncelleniyor. Yani 6 ayın sonunda insanların şehre verdiği puan değişmiş olabilir ve dolayısıyla listedeki yeriniz de yukarı veya aşağıya taşınmış olabilir.

Alinur Başkan'ın başarısı

Liste ile ilgili haberlerin yanı sıra sosyal medyada da yapılan paylaşımlarda gözden kaçırılan bir husus var. Bursa, Genel Yaşam Kalite Endeksi sıralamasında 2017 yılında 170,96 puanla 66'ncı durumdayken 2018'in yıl ortası güncel listesinde 173,61 puanla 59'uncu sıraya yükselmiş. Yani, 2018'in ilk altı ayında Bursa'yı değerlendirenler olumlu görüş bildirmişler. Bir diğer farklı liste olan ve kira, market, restoran, yerel satın alma gücü kriterlerine göre hesaplanan 2017 yılı Yaşam Maliyeti Genel Endeksi'nde yer almayan Bursa, 2018 Yıl Ortası Güncel Listesi'nde ise 537 dünya şehri arasına 33,72 puanla 465'inci sıradan girmeyi başarmış.

Bu, Alinur Aktaş için bir gösterge. Göreve geleli henüz 9 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen kente yapmış olduğu akıllı dokunuşların bir etki meydana getirdiği ve bunun da pozitif olduğunu gösteriyor. Numbeo bir parti anketi, belediye anketi veya Bursa anketi değil. Dünya genelinde, 375 bin kişinin görüşleri. Yani bunu manipüle etmek mümkün değil. Dileriz ki Alinur Başkan, bugüne kadar yaptıklarının üzerine doğru ve yeni projeler katarak, Bursalıların yaşam kalitesini daha da yükseltir.

Bozbey kayınpeder oldu

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bey, biricik kıza Side'yi evlendirerek yuvadan uçurdu. Nikâh töreni için fuar merkezinin seçilmiş olması başta ilginç gelse de organizasyon günü mekâna varınca sebebini gayet iyi anlıyorsunuz. 5 bin davetliyi alacak Bursa'da bir otel ya da salon yok. Kitap ve Tarım fuarı dışında TÜYAP'ın bu kadar kalabalık olduğunu da hatırlamıyorum. Mekân, sade ama şık bir dekorasyonla nikah töreni için hazır hale getirilmiş. Törende Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin yanı sıra her partiden, her ilçeden, her görüşten insan vardı. Törene katılan muhteşem kalabalık, bugüne kadar en ufak açılışı bile ihmal etmeyen Bozbey'in emeklerinin boşa gitmediğini ve sevilen bir insan olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bize de genç çifte mutluluklar, başkana da Allah'tan torunlarını sevmeyi nasip etmesini dilemek düşüyor.

Son söz

2018-2019 eğitim, öğretim dönemi bugün başladı. Başta öğrencilerimize zihin açıklığı ve başarılar, öğretmen ve kurum yöneticilerine de eğitim çıtamızı yukarıya taşıyacakları bir yıl diliyorum.