Erdoğan, Aktaş'ın projelerine ve kararlılığına güveniyor

Serdar ÖMEROĞULLARI 01 Ocak 2019 Salı, 06:18

Adı her ne kadar yerel seçim olsa da gelinen nokta, durumun pek de öyle olmayacağını gösteriyor. Yapılan ittifaklar Türkiye'nin pek çok şehrinde olduğu gibi Bursa'da da seçimin AK Parti ile CHP arasında yaşanacağı yönünde.

Şu ana kadar resmen ilan edilmiş tek aday AK Parti'nin mevcut belediye başkanı Alinur Aktaş. CHP cephesinde ise bir sürpriz olmazsa Mustafa Bozbey isminin açıklanması için 4 Ocak tarihi işaret ediliyor. Yani seçim AK Partili Alinur Aktaş ile CHP'li Mustafa Bozbey arasında geçecek. Partilerin kendi aralarında yaptıkları ittifak anlaşmaları neticesinde AK Parti ile MHP seçmeni Alinur Aktaş'a, CHP ve İYİ Parti seçmeninin ise CHP adayı Mustafa Bozbey'e destek vermesi muhtemel görünüyor. Bu nedenle de seçim sonucunda arada büyük bir fark olmaması da ihtimal dâhilinde.

İşte bu süreçle ilgili merak ettiklerimizi Alinur Aktaş'ın geçen günlerde gazetemize yaptığı ziyaret sayesinde kendisine sorma fırsatı yakaladık. Aktaş'ın kendine güvenen, samimi yapısı ve esprileri, ziyaretin keyifli bir sohbete dönüşmesini sağladı. Her soruya açık yüreklilikle cevap veren başkan, "ben grekoromenciyim, belden aşağı mücadeleyi sevmem" diyerek yaklaşan yarışın centilmenlik çerçevesinde geçeceğinin de sinyalini verdi.

Aktaş, girizgâhta yaptığı konuşmasında sanayiden turizme, ulaşımdan kentsel dönüşüme toplumun ihtiyacı olan konularda çözümleri olduğunu ve özel proje ekibiyle 8 aydır sürdürdükleri hazırlıkları yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Cumhurbaşkanı tarafından tebliğ edilen emaneti teslim alarak yarım kalan işleri tamamlamaya gayret gösterirken, bir yandan da Bursa'nın gelecek vizyonunu çizmek için çalışmalar yaptıklarından bahsetti.

Bendeniz de kendisine iki soru sordum. İlki 13 ay önce, 15 ilçe belediyesi arasından kendisinin seçilmesinde ve yaklaşan seçimler için de kendisi ile devam edilmesinde Aktaş'ın hangi özellikleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'da güven sağlamıştı. Aktaş, "offtherecord" dediği için burada yazamadığım bir hikâye ile birlikte değerlendirmesini paylaştı. "Bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya geldiğimiz toplantılarda kendisi ile yalnızca projelerimi ve fikirlerimi paylaştım. Cumhurbaşkanımız konuşurken insanın gözünün içine bakar, her projeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyen bir kişiliktir. Sanırım bugüne kadar kendisinde güven temin edecek projeler ve içi dolu cümleler kurmuşum ki bu yerel seçimlerde, Bursa gibi önemli bir şehrin adaylık görevini bana tevdi etti. Bu, hem büyük bir gurur hem de büyük bir sorumluluk.

İkinci sorum ise vatandaş Alinur Aktaş'ın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan çözmesini istediği ilk üç problem oldu. Alinur Başkan, aşağı yukarı herkesin malumu trafik, ulaşım, kentsel dönüşüm, yeşil alanlar gibi konular olduğunu belirttikten sonra çok daha önemli bir soruna parmak bastı. Kentlilik bilinci. "Yüzlerce hemşehri derneği var. İtirazım yok, insanlar örf adet, geleneklerini yaşatsınlar ama geldikleri, yaşadıkları şehre de uyum sağlamak zorundalar. Kentli gibi yaşamayı öğrenmek, öğretmek zorundayız. Yoksa Bursa büyük bir gettoya döner" diyerek çok yerinde bir sorunun da altını çizmiş oldu. Hatırlarsanız 5 Ekim tarihli "Dernek enflasyonu" başlıklı yazımda, ben de aynı konuyu gündeme getirmiş, sizler tarafından aldığım çok sayıdaki geri dönüş ile de tespitimin kamuoyunda ortak kaygıya sahip olduğuna şahit olmuştum. Hatırlatayım, Bursa'da bine yakın hemşehri derneği var.

Başta da söylediğim gibi uzun ve keyifli bir sohbet oldu. Başkan pek çok soruya açık yüreklilikle cevap verdi. Benim dikkatimi çekenler arasında "Bursa'da daha fazla yayalaştırmaya ihtiyacımız var. Bazı projelerin varlığı da dert, iptali de dert. Akşam yatıp sabah kalkıp karar veren biri değilim, ortak akla önem veriyorum. Ulaşımda hep doğu-batı aksı düşünülmüş, biz yeni dönem için ulaşım master planında kuzeydoğu-güneybatı aksında yeni projeler hazırlıyoruz. Bursa son yıllarda hızlı ve hormonlu büyüme yaşadı. Kentsel dönüşümde yapılan yanlışlara dur dedik, biz şehrin kazanacağı modeller üzerinde çalışıyoruz. Dikey büyüme trafiği de tetikliyor. Yeni dönemde ilçe belediyeleriyle kafa kafaya vererek kentsel dönüşümü konuşacağız. Bursa'da fonksiyonsuz müzeler var, bunları bir çatı altında toplayarak Bursa'ya yakışacak büyük bir müze projemiz olacak. Önümüzdeki dönem turizm açısından önemli bir süreç olacağına inanıyorum. Artık Bursa da sanayide TEKNOSAB gibi nitelikli endüstri ile nitelikli turizme ağırlık vermek zorunda" şeklinde özetleyeceğim bir içerik ile ziyaret son buldu. Velhasıl, AK Parti Bursa'da 16 yıllık belediyecilik tecrübesine sahip, genç, dinamik, mütevazı yapısı ve vizyon sahibi Alinur Aktaş ile yeni bir dönemin kapılarını açmaya hazırlanıyor.