Her 81 kişiden biri yerel seçimlerde aday olacak

Serdar ÖMEROĞULLARI 03 Aralık 2018 Pazartesi, 06:00

31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ediyor. Partiler, tüm gücüyle en doğru adayları bulmak ve aday göstermek için hummalı bir çalışma içerisinde. Bursa'da seçimin sonucunda bir büyükşehir belediye başkanlığı, 17 ilçe belediye başkanlığı, ilçeler için yaklaşık 450 meclis üyeliği ve toplamda bin kadar muhtar belirlenmiş olacak ve mazbatalarını aldıktan sonra da görevlerine başlayacaklar. Seçim sonuçlandıktan sonra aşağı yukarı bin 500 kişi seçilerek, 3 milyonluk şehrin gelecek 5 yılı için hizmet üretecekler. Bu sayılar Türkiye genelinde yaklaşık bin 400 belediye başkanlığı, 22 bin belediye meclis üyeliği ve 50 bin muhtarlık olarak görünüyor. Yine tüm Türkiye'de bu koltuklar için yaklaşık 1 milyon kişinin aday olması bekleniyor. Bu da 81 milyonluk ülke nüfusuna göre her 81 kişiden biri aday demek oluyor.

Onlardan neler bekliyoruz?

Muhtarlardan başlayacak olursak, daha öncede bahsettiğim gibi muhtarlık görevi gelişen teknolojinin sonucu olarak yakın gelecekte en azından bugünkü şekli ile ihtiyaç olmaktan çıkarak fonksiyonsuz bir işe dönüşecektir. Aslında hükümet 2012 yılında bunun sinyallerini vermişti ama daha sonra bununla ilgili bir gelişme yaşandıysa da kamuoyu ile paylaşılmadı, belki de rafa kaldırıldı. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı'nın muhtarlar ile ilgili yeni bir çalışma modeli ve görevler tanımlaması gerekiyor. Aksi halde muhtarlar, en fazla bir seçim daha görebilecekler gibi duruyor.

Belediye başkanlığı büyük sorumluluk

İlçeler ve büyükşehir olmak üzere seçilecek başkanlar ile meclis üyelerinin sorumluluğu da halkın beklentisi de büyük. Başta trafik, toplu taşıma, yol, alt yapı, çevre düzenlemeleri, su ve ulaşım fiyatları, kentsel dönüşüm, kültürel ve sosyal faaliyetler, engelliler için düzenlemeler, gıda güvenliği, esnafın denetlenmesi, yeşil çevrenin korunması ve geliştirilmesi gibi kentin refahını, mutluluğunu ve güvenliğini artıracak çalışmalar ve çok daha fazlası ile ilgili konular başkanları bekliyor olacak. Bir başkanın tüm bunları gerçekleştirebilmesi için önce meclis çoğunluğuna ihtiyacı var ki projeleri için meclisin onayını alabilsin. Sonra başkanın günlük değil uzun vadeli planlar yapabilecek bir vizyonu olması lazım ki kentin geleceğini bugünden şekillendirebilsin. Diğer önemli özellik de projelerini gerçekleştirebilmesi için bütçe yönetimi konusunda bilgili ve kaynak üretebilecek zekaya sahip olması gerektiği. Diğer taraftan hiçbir başkan kentin tamamının oyu ile seçilemeyeceğine göre, göreve geldikten sonra ona oy vermeyen kesimin de iletişimine açık, beklentilerine çözüm üretmeye istekli olmalı. Vatandaş, başkan adayını belirlerken bilinçli veya bilinçsiz tüm bunlar üzerinde bir muhakeme yaparak oyunu kullanacaktır.

Uzunca bir süre seçim olmaz

Çevremde konuştuğum, toplumun farklı katmanlarından insanların neredeyse tamamı aynı fikirde. 31 Mart seçimlerinden sonra uzunca bir süre yeni bir seçim olmaması gerektiği konusunda herkes mutabık. Seçimler bitene kadar piyasalar seçime kilitlenecek. Seçimden sonra nisan süresince de başkanların göreve gelmesi ve tebrik kabulleri ile geçecek. 6 Mayıs mübarek Ramazan-ı Şerif'in birinci günü. Ramazanda yine insanlar düşük performansla çalışacaklar. 4 Haziran'da Ramazan Bayramı ve 14 Haziran'da da okulların tatile girmesi ile yaz tatili dönemi başlayacak. Ekim'e, yani okullar yeniden açılana kadar piyasalardan hayır yok anlayacağınız. Görünen o ki 2019'da hepi topu 3 ay iş yapılabilecek gibi görünüyor.

Bugün Dünya Engelliler Günü

Sosyal medyada neredeyse tüm önemli gün ve haftalar hem bireyler hem de kurumlar tarafından itinayla kutlanıyor. Buradan gözüme takılan bir konuya küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Her önemli gün kutlanmaz. Engelliler günü, otizm günü, yaşlılar haftası gibi aslında konuya farkındalık oluşturmak için belirlenmiş bugünlerde "kutlarız" diyen paylaşımlar pek hoş görünmüyor. Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engel denince ne anlıyorsunuz bilmem ama belli başlı engel türleri şöyle... Zihinsel engelli, işitme engelli, görme engelli, ortopedik engelli, dil ve konuşma engelli, ruhsal ve duygusal hastalığı olanlar, süreğen hastalık ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu. Lütfen engelli dostlarımızı anlamaya çalışalım ve hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olalım.