Kalite kontrolden sürdürülebilirliğe

Serdar ÖMEROĞULLARI 08 Ekim 2018 Pazartesi, 06:15

90'lı yılların başlarında, Bursa'nın itibarlı markalarından İnoksan'ın reklam ve hakla ilişkiler departmanında çalışıyorum. Bir furya çıkmış herkes kalite yönetim sistemleri üzerine çalışıyor. Özellikle ihracat yapan kuruluşlar ISO 9000 ve CE belgesi almak için yoğun bir telaş içerisindeler. Konuyla ilgisi olmayanlar, TSE dışında bir kalite belgesinin adını ilk defa duyuyor, anlamaya çalışıyordu.

İşte o dönemlerde belgeyi almaya hak kazanan kuruluşların patron ve yöneticileri soluğu halkla ilişkiler departmanı ya da iletişim danışmanlığı hizmeti aldığı ajansın yanında alır "Arkadaşlar belgeyi almaya hak kazandık, falanca tarihte, filanca yerde belge törenini protokolün de katılımıyla gerçekleştireceğiz. Bunun medyada yer alması için gerekli çalışmaları yapalım lütfen" diyerek konunun önemine dikkat çekerlerdi. Hummalı çalışmalar ile tören için hazırlanılır, törenin fotoğrafları bolca çekilirdi. Filmler tab ettirildikten sonra (o zamanlar internet 56 Kbps hızında, ayrıca dijital fotoğraf makineleri ya da yüksek çözünürlüklü cep telefonları olmadığından, filmli makineler ile çekilen fotoğraflar bir fotoğraf stüdyosuna gönderilerek tab ettirilirdi) hazırlanan basın bülteni faks çekilir ve ardından ulaştırılacak medya sayısı kadar çıktı alınarak, her bir medya kuruluşuna fotoğraflar eklenerek, elden veya kargo ile gönderilirdi.

Bursa KalDer 20. yaşında yeni yerinde

Bugün sıradan görünen ama 90'larda haber değeri taşıyan bu kalite yönetiminin Türkiye'de farkındalığının oluşması ve bilincin gelişmesinin arkasında kuşkusuz KalDer vardır.

Kasım 91'de İstanbul'da kurulan dernek zamanla Ankara, Bursa, Eskişehir ve İzmir'de şubeler, Kayseri, Trakya, Doğu Marmara, Batı Akdeniz ve Çukurova bölgelerinde de temsilcilikler açarak faaliyetlerini yurt sathına genişletmeyi başardı. 1998 yılında Ahmet Altekin'in başkanlığında Bursa'da şube açan KalDer, aradan geçen yirmi yılın sonunda Erdal Elbay başkanlığında Aykan Kurkur, Arzu Özel, Ebru Yalçın Gürük ve Semih Şenyuva'dan oluşan ekip ile iş dünyası ve toplum yararına çok "kaliteli" işler yapmaya devam ediyorlar.

Kalite kontrolü ile başlayıp, kalite kontrol edilmez üretilir sürecine ve daha sonra da toplam kalite, mükemmellik ve sürdürülebilirlik kavramlarına yelken açan kalite maceramız tüm hızıyla devam ediyor. Bugün gurur duyduğumuz milli sanayimizin gelişiminde kuşkusuz kalite gönüllülerinin çok büyük emeği var. İlk kurulduğu günden bugüne kadar görev alan tüm yönetim ve ekip üyelerine teşekkür etmek gerek.

Bu yıl yirminci yaşını kutlayan KalDer Bursa Şubesi, geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu, STK temsilcileri ve iş dünyasından çok sayıda kişinin de hazır olduğu törenle, Özlüce'deki yeni hizmet binasının kapılarını açtı. Kalite gönüllüleri bu merkezde eğitimler, toplantılar düzenleyerek fayda üretmeyi sürdürecekler. Son olarak, binanın yapımında ve tefrişinde katkıları olduğunu öğrendiğim Nilüfer Belediyesi, BTSO, Chassis Brakes International ve Minteks'i de kutluyorum.