Turizmin GSMH'deki payını %10'a çıkartabiliriz

Serdar ÖMEROĞULLARI 14 Eylül 2018 Cuma, 06:26

'Bacasız sanayi' olarak tanımlanan turizm sektörünün gayri safi milli hasıladaki payı 2017'de yüzde 3,1 iken 2015 yılında bu oran yüzde 6,2'leri görmüş. Yani doğru bir modelleme ve tanıtım ile yüzde 10'a çıkmaması için hiçbir neden yok. Burada dikkat çekmek istediğim nokta, 2023 turizm hedeflerinde halledilmesi gereken iki temel sorunun göze çarptığıdır. Birincisi 50 milyon turisti Türkiye'ye çekmek için neler yapacağız, ikincisi ise 2017 verilerine göre turist başına harcama tutarı olan 681 doları nasıl 1.000'e çıkartacağız ki 50 milyon turist gelince 50 milyar dolar gelir elde etmiş olalım. Burada da yine karşımıza katma değer meselesi çıkıyor.

2018'in ilk altı aylık performansı geçen yılın aynı döneminin yüzde 30 üzerinde. Yani aynı ortalama ile yılı kapatmayı başarabilsek 50 milyon turisti görmek içten bile değil. Görüldüğü üzere 50 milyon turist hedefi çok uzak bir hedef değil. Lakin hedeflenen sayıda turist geldiğinde, kişi başı 681 dolar bırakacak olurlarsa elde edilebilecek turizm geliri 34 milyar dolarda kalacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi programlarını sürdürürken son yıllarda şehirlerin de oyuna dâhil olduğunu görüyoruz. "Marka Şehir" projeleri hedefine henüz ulaşmış olmasa da önemli bir girişim olarak desteklenmeli ve devam etmesi sağlanmalıdır. Turizm potansiyeli her zaman konuşulan ve gündeme getirilen Bursa da benzer bir oluşum ile yola çıkmış durumda. Şahsen bu ve benzeri oluşumlar ile toplam turist sayısına katkı verilirken, katma değer üretiminin de yerel kabiliyetler ile sağlanacağını düşünüyorum.

Kimdir bu platform?

Yaklaşık bir yıl önce kurulan ve içerisinde Bursa Valiliği, Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Turizm Tanıtma Birliği, BEBKA, UNESCO Dünya Mirası Bursa Alan Başkanlığı, Yenişehir Havalimanı Müdürlüğü, Merinos AKKM, Bursa Aşçılar Derneği, Bursa Rehberler Odası, Bursa Sağlık Turizmi Derneği, Bursa SKAL Kulübü, GÜMTOB, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği ve TÜRSAB Güney Marmara'nın yer aldığı platform, BTSO meclis üyesi Hasan Eker'in koordinatörlüğünde, Bursa'nın turizmi için gönüllük esası ile ciddi çalışmalar yapıyor. Her ay bir toplantı gerçekleştirerek turizmin yol haritasını çıkarmaya çalışan ekibe kamudan da tam destek var.

Boş durmamış, çalışmışlar

Bir yıldır faaliyette olan platform bu arada boş durmamış ve çalışmalara çoktan başlamış bile. Bugüne kadar İznik ve İnegöl Belediye başkanlarını ziyaret etmiş, Bursa turizm web sayfasının çalışmasını başlatmış, ulusal ve uluslararası fuarlara iştirak ederek temsiliyet sağlamış, ilgili bakanlığa ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne sunulmak üzere raporlar hazırlamış, şehrin cazibe merkezleri ile ilgili fotoğraf çalışmalarına başlamış, bakanlıktan gelen heyeti ağırlayarak Bursa hakkında bilgilendirmelerde bulunmuş ve 2019 yılında katılınması gereken fuarları belirleyerek içerik çalışmalarına başlamış olan platform olması gerektiği gibi önce mutfağı hazırlamak için uğraş veriyor. Konunun muhatabı olan geniş bir kesimin işin içine dâhil olduğu görünen bu oluşumun sürdürülebilirliği sağlaması da çok önemli. Umarız bu konuyu es geçmezler.

Bizlere de bu platformu tebrik etmek ve desteklemek düşüyor.