Türkiye AR-GE'de15. sırada

Serdar ÖMEROĞULLARI 26 Ekim 2018 Cuma, 05:54

Bu hafta içerisinde medya takip ve raporlama ajansı PRNet, UNESCO İstatistik Enstitüsü verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, dünyada AR-GE'ye harcama yapan ülkelerin listesini yayınladı. Araştırmaya göre en çok AR-GE harcaması yapan ülke ABD olmuş. Satın alma gücüne göre ülkelerin AR-GE harcamalarının belirlendiği listede, Türkiye AR-GE için 15,3 milyar dolar harcama yaparak 15'inci sıraya yerleşmiş.

İlk 10'a girerek AR-GE'ye yaptığı yatırım ile dikkat çeken ülkelerin listesi şu şekilde:

ABD                   476,5 milyar USD

Çin                     370,6 milyar USD

Japonya             170,6 milyar USD

Almanya            109 milyar USD

Güney Kore       73,2 milyar USD

Fransa               60,8 milyar USD

Hindistan           48,1 milyar USD

İngiltere             44,2 milyar USD

Brezilya             42,1 milyar USD

Rusya               39,8 milyar USD

*Türkiye            15,3 milyar USD

Ülkemizde AR-GE'nin fotoğrafı

2018'in Ekim ayı itibarıyla Türkiye'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış ve faaliyette olan 987 adet AR-GE merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde toplam 53.517 kişi çalışıyor. Merkezlerin adetlerine göre sektörel dağılımında ise sırasıyla Makine ve Teçhizat İmalatı, Otomotiv Yan Sanayi ve Yazılım ilk üçte yer alıyor.

AR-GE merkezleri konusunda Bursa da iddialı şehirlerden birisi. Tam 101 adet onaylı merkez bulunuyor. Bursa'da otomotiv sektörünün neden lider durumda olduğunu açıklaması açısından AR-GE merkezlerinin sektörel dağılımı da önemli bir ipucu veriyor. Zira merkezlerden 37 adedi otomotiv yan sanayinde bulunurken, onu 19 adet ile Makine ve Teçhizat İmalatı ve 14 adet ile Tekstil takip ediyor. Bursa'daki ilk AR-GE merkezi ise 2008 yılı sonlarında TOFAŞ tarafından kurulmuş.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3. AR-GE ve İnovasyon Zirvesi'nde yaptığı konuşmada "Sanayi Doktora Programı" ve "Bilim İnsanlarının Yurda Dönüş Seferberliği Programı"na değinerek, tersine beyin göçünü sağlamak adına Uluslararası Lider Araştırmacılar destek programını tasarladıklarını dile getirmişti. Açıklamalara, projelere ve istatistiklere bakınca doğru yolda olduğumuzu söylemek mümkün. Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığı ve küresel rekabette var olabilmesi için söylenenlerin hayata geçme oranı ve hızı daha da önemli olacak. Ne diyelim, umutluyuz.