Usta olmak mı usta bulmak mı zor?

Serdar ÖMEROĞULLARI 12 Kasım 2018 Pazartesi, 06:03

Çoğumuz günlük hayatımızın çeşitli zamanlarında ustalara ihtiyaç duyarız. Boya-badana yaptırmak, elektrik-su tesisatı arızaları, araba tamiratı, beyaz eşya ve bilgisayar arızaları için ararız onları, hatta ampul değiştirmek için bile usta arayan insanlar tanıdım. Gerçekten ustalık gerektiren işler hariç aslında son derece basit olan ampul, priz değiştirmek, akan musluğu tamir etmek veya yenisiyle değiştirmek gibi temel ev ihtiyaçlarını herkesin yapabilmesi lazım ama ya tembellikten ya da bugüne kadar öğreten olmadığı için sorunu usta ile çözmek kaçınılmaz olabiliyor.

Ustaya ihtiyaç duyduğunuzda eğer tanıdığınız biri yoksa ilk olarak etrafınızdakilere tanıdık iyi bir usta olup olmadığını sorarak başlarsınız. Oradan bir netice alamazsanız ilgili ürünleri satan bir dükkana girip usta ismi istersiniz, o da olmazsa internete girerek usta aramaya başlarsınız. Nihayetinde bir usta bulduğunuzda ise ustanın ustalığı kafanızda bir soru işareti oluşturur. Acaba maharetli mi? Gelen kişi usta ise mutlu, kalfa ise razı, çırak ise fıtık olursunuz. Çırağa maruz kalanlar genellikle sürece en baştan başlamak zorunda kalırlar. Ayırdığınız zamana mı acırsınız harcadığınız paraya mı, orası size kalmış.

Bugünlerde Endüstri 4.0'dan, yapay zekadan, robotlardan, kodlamadan falan bahsediliyor ya işte bunların hiçbiri evinizde akan musluğu tamir edemeyecek. Akıllı eviniz size musluğunuzun arızalı olduğunu söyleyecek ama musluğun contasını değiştiremeyecek. Yakın gelecekte e-devlet marifetiyle belki muhtarlara bile gerek kalmayacak ama değerli olacak mesleklerden birisi kuşkusuz ustalık olacaktır.

Yazının gelişinden kodlama, ileri teknoloji gibi kavramlara karşı olduğumu düşünmeyin sakın ama aklınızdan bile geçmeyen ustaların ihtiyacınız olduğunda ne kadar önemli insanlar olduklarını fark ediyorsunuz bir anda.

Dert bende derman sende

Usta bulmak da gelen kişinin usta olup olmadığını anlamak da zor iş. Öncelikle meslek liselerinde ve hatta temel liselerde bile gençlere, basit ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tamirat bilgileri verilse fena olmaz. İkincisi meslek edindirme kurslarının duyurulması konusunda sorunlar var. Mahalle kahvesinde okeye dönen vatandaşların çoğunun, kurslardan haberi dahi olmuyor. Muhtarlar kendi ofislerine afiş asmak dışında mahallenin fırın, bakkal, cami gibi uğrak yerlerine bu afişleri asarak mahalleliyi bilgilendirebilir, teşvik edebilirler. Üçüncü aşama ustaların yetkinliklerinin denetlenmesi. Asgari şartları yerine getiremeyenlerin belgelerinin iptal edilmesi veya yeniden kursa katılmasının sağlanması lazım. Biraz para biriktiren veya ailesinin desteğini alan çırak, daha kalfa olmadan ustalık dükkanı açamamalı. Son yıllarda belge konusunda yapılan çalışmalar olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Ve son olarak internette böyle siteler var ama herkes tarafından tanınan bir site olmadığı gibi bu sitelere üye olan ustaların yetkinliği ile ilgili bir garanti de yok. BESOB veya BTSO gibi herkesin bildiği ve güvendiği kaynak veya kaynaklar tarafından mesleklerine göre gruplandırılmış ustaların listesini yayınlamak topluma ve meslek erbabına büyük bir hizmet olacaktır diye düşünüyorum, arz ederim.