500 DOLAR BORÇ

Süleyman IŞIK 06 Ağustos 2017 Pazar, 09:30

Cemal'le aynı şirkette çalışıyorduk. İyi bir makine mühendisi, gerçek bir dosttu. Trabzonsporlu olması dışında çok iyi anlaşırdık. O yıl patrondan iyi bir prim kapmıştı. Bana gelip 'Bu parayla ne yapayım?' diye sordu. 'Dolar al' dedim ve ekledim 'Artacakmış diyorlar'.

Cemal 3 maaş tutarındaki priminin tamamını dolara yatırdı. Sanki Cemal'in almasını bekliyormuş gibi Dolar düşmeye başladı. Bu düşüşten en çok ben etkilendim. Çünkü her gün gazetede kurlara bakan Cemal, soluğu odamda alıyor ve ağlanıp duruyordu.

Aradan 1 ay geçti. Haftanın ilk iş gününün sabahı Cemal yine odama damladı. Benden 500 Dolar borç istedi. Evdeki fırını yenileyecekmiş.

Allah Allah... Parası vardı oysa. 'Sendeki parayı harcadın mı?' diye sordum. 'Yoo' dedi.

-Anladım; vadeli yatırdın...

-Yoo

-Madem Dolarların duruyor, ne diye benden borç istiyorsun?

Cemal kurnaz kurnaz gülümsedi.

-Benim Dolarları sayende pahalı almıştım. Şimdi Dolar ucuzladı. Bendeki pahalı Dolardan mı harcayayım daaa?

YOKUŞ AŞAĞI KAPTIRDIK...

Hayatta en çok sevdiğim şey gezmektir. Zengin olmayı sadece gezmek, görmek için çok isterim. Gezmeye çıkamasam da gezi planları yapmaya bayılırım. Harita başında kendimi kaybettiğimse çok olur.

Yine önümde harita, yanımda Hasan. Sinop'tan başlayıp Samsun, Trabzon, Artvin derken arabayla vuracağız Batum'dan Kırım Yarımadası'na, oradan Bükreş, Varna, İstanbul derken çemberi yine Sinop'ta tamamlayacağız.

Hasan'a sordum.

-Sinoptan Sivastopol'a kaç günde varırız Hasan? 

Hasan, kafayı kaşıya kaşıya yanıtladı.

-6 yada 7 günde.

'Peki' dedim, 'Sivastopol'dan Sinop'a kaç günde döneriz?.

Hasan kendinden emin yanıtladı.

-4 günde döneriz.

Şaşırarak sordum.

-Sinop'tan Sivastopol'a 6-7 günde gidiyoruz da neden 4 günde dönebiliyoruz?

Hasan, küçümseyen bakışlarla bir bana, bir önümüzdeki haritaya bakıp söylendi.

-Haritaya bakıp duruyorsun ama boşuna. Görmüyormusun Sinop'tan Sivastopol'a çıkış zor, ama Varna'dan İstanbul'a iniş yokuş aşağı olduğundan daha kolaydır. Hiç mi kafa çalışmıyor sende?