Bir kurşun kalem kaç kilometre yazı yazar?

Süleyman IŞIK 12 Şubat 2017 Pazar, 06:29

 

Büyük sayılabilecek bir holdingde İK Müdürü olarak işe başlamıştım. Yapıyı ve insanları tanıma yani oryantasyon sürecindeydim. Patron, çalışanlara yönelik bir dergi hazırlamamı istemişti. İlk iş olarak mizanpaj yapmam lazımdı; sekreterimden kurşun kalem istedim. Yoktu. 'Sipariş verelim' dedim. Kızcağız sipariş formunu imzaya getirdi, imzaladım.

Aradan 5 dakika geçti, geçmedi yaşça benden epey ileride olan Satınalma Müdürü 'Delikanlı sana bir çay ısmarlayayım' diyerek yanına çağırdı. Masası klasörlerden görünmüyordu. Oturmak için yer gösterdi. Çayımızı yudumlarken biraz mesafeli ama saygılı bir ses tonuyla tane tane konuştu:

'Yeni olduğunuzdan bilmemiş olduğunuza hükmedip sizi bizzat bilgilendireyim istedim. Bir kalem siparişi vermişsiniz. Tabii o kalemi almak mesele değil de, bitmiş olan kaleminizi sipariş formuna eklememişsiniz. Biz kurumsal bir firmayız. 3,5 cm'den daha uzun kalemleri satın almayız'.

 'Acaba yeni olduğum için kafaya mı alıyor?' düşüncesini gizlemeye çalışarak 'Üstadım, 3,5 cm standardını neye göre koydunuz?' diye sordum.

'Ohoo sen buralarda yenisin' mealinde bir bakış fırlatıp arkasına yaslandı. 'Faber firmasına mektup yazdık. 3,5 cm'den uzun kalemlerle yazılabiliyormuş. Yalnız, bir kurşun kalemle kaç metre yazılabileceğini de sormuştuk aynı mektupta ama yanıt vermediler. Bunun üzerine benim gayretlerimle yıllar önce bir çizelge yapıp bölümlere dağıttık. Her harfe genişliğine göre puan verdik. Mesela M 1,5, L 0,5, S 1 puan. Ardından çalışanlardan günlük olarak yazdıkları yazıların toplam puanlarını hazırladığım çizelgelere işlemelerini istedik. 3-5 ay sıkı takip edip uygulattık. Ama bizdeki yöneticiler maalesef dirayetli olamadıklarından iş tavsadı ve bitti'.

Nutkum tutuldu. Nasıl bir yere gelmiştim? Duyduklarım gerçek mi diye çaktırmadan ayağımı çimdikledim. Gerçekti... Biten kurşun kalemleri ölçmek için hemen bir cetvel siparişi verdim.