Et pişti mi?

Süleyman IŞIK 26 Ağustos 2018 Pazar, 06:18

90'lı yılların başları. Malum, moda emekli subay-ast subay çalıştırmaktı. Tepe yönetim için en önemli sorun kontroldü. Çünkü insanlara güvenmiyorlardı.

Bizde de bir emekli astsubay vardı. İdare amiri olarak bana bağlı çalışıyordu.  En önemli özelliği ise kendini olur olmaz her konuda bilgi vermeye mecbur hissetmesiydi. Bir gün yanıma gelip yemekte sorun olduğunu, aşçının kendisine bugün yemek geç pişeceği için yemek saatinin yarım saat ötelenmesini istediğini, ancak kendisinin böyle bir şeye asla müsaade edemeyeceğini bildirdiğini ifade etti.

Merak edip 'Neden böyle bir aksama olmuş peki?' diye sordum. 'Aldıkları et tazeymiş. Dinlendirilmediği için bir türlü pişmemiş' diye yanıtladı.

'Peki ne olacak bu durumda, nasıl çözeceksiniz?' dediğimde, aldığım yanıt askerceydi: 'Efendim siz hiç merak buyurmayın. Ben aşçıya sıkı sıkı tembihledim. Bu et pişecek dedim. Herkes yemeğini tam zamanında yiyecek ...'.

'Onu anladım da ölmüş hayvan senin emrini nasıl algılayıp da baş üstüne diyerek hemen pişecek?' diye sorunca idare amiri sendeledi ama yine de başını kaşıyarak yanıtladı: 'Emir demiri keser efendim'...

Bu kez emir demiri kesemedi. Yemek saatini yarım saat geriye almak zorunda kaldık.