Hazreti Selçuk

Süleyman IŞIK 27 Kasım 2016 Pazar, 09:24

Tanıyanlar bilir, Fenerbahçelilik, beni tanımlayan, olmazsa olmaz bir kimliktir. Gazetecilik yaptığım dönemlerde bir arkadaşım, o zamanlar hayli faal olan THA (Türk Haberler Ajansı) muhabiri ve aynı zamanda Boşnak olması hasebiyle Fenerbahçe'nin teknik direktörü Stankoviç'in tercümanıydı.

Bir gün yolum İstanbul'a düştü. Arkadaşla buluşup Kadıköy Altıyol'daki evine gittik. Dışarıda yemek yiyip, biraz nevaleyle eve döndük. Masayı donatıp bir büyük açtık ve demlenmeye başladık. Laf lafı açtı. Epey bir sohbet ettik.

Gece yarısına doğru kapı çaldı. Gelen, o dönemin en ünlü futbolcusu Selçuk Yula'ydı. Ertesi gün Fener-Trabzon maçı vardı ve bu saatte bize gelmesine şaşırmıştık. Evden sabaha karşı gitmesine karşın ertesi günkü maçta 2 gol birden atmıştı.

Birlikte yedik, içtik, sohbet ettik. Bir ara arkadaşım; hamile olan eşimin sağlığını sorduktan sonra 'Ee çocuğa ne ad koyacaksın?' diye sordu.

Ben de düşünmediğimizi, daha doğuma 4 ay olduğunu söyleyince Selçuk Yula atıldı: 'Madem öyle adını Selçuk koy, imzalı forması benden olsun'.

'Asla' dedim. Nedenini sorunca da anlattım. Lisede yatılı okulda okurken üst sınıfta Selçuk diye birinin olduğunu, okulun boks takımında yer aldığını ve canı sıkıldıkça beni dövdüğünü, o nedenle Selçuk adını hiç düşünmeyeceğimi söyledim.

Selçuk 'Gel seninle iddiaya girelim' dedi. İddianın konusu şöyleydi: 'Fener bir penaltı kazanırsa penaltıyı Selçuk Yula atacak; top ayrı köşeye, kaleci ayrı köşeye gidecek'.

'Ne var canım bunda' diye itiraz ettim. 'Onu dedem de yapar'.

'Ama' dedi Selçuk, 'Öyle yavaş vuracağım ki, top kaleye girip gol olacak fakat ağlara değmeyecek'.

Düşündüm... İmkânsızdı. Dahası, fizik kanunlarına aykırıydı. 'Sen dediğini yap, oğlumun adını Selçuk koyacağım' dedim. Bir Altay maçında sözünü tuttu Selçuk Yula. Top gol olmuş ama ağlara değmemişti.

Sözümde durup oğlumun adını Selçuk koydum. Amma velakin gel de bunu son derece dindar olan nineme anlat anlatabilirsen. Tutturdu 'Çocuğun adını neden peygamber ismi koymadın?' diye... Her fırsatta isim konusunu kafama kakınca 'Yahu nine sen Hazreti Selçuk'u nasıl tanımazsın?' dedim. Ninem doğru mu söylüyor acaba diye tereddüt edince 'İnanmazsan imama sor' dedim. İkna olan ninem Selçuk adını çok sevdi. Bana da bol bol hayır dua etti. Önüne gelene 'Benim torunumun adı peygamberin adı' diye kasıla kasıla anlattı.

Bu dualar 3-4 yıl sürdü. Bir gün ninem imama Hazreti Selçuk'tan bahsedince foyam meydana çıktı. Ama ninemin Selçuk'a olan sevgisi hiç azalmadı.

Sevgili Selçuk Yula, nur içinde yat...