Hurdacı nereden kazanır?

Süleyman IŞIK 16 Temmuz 2017 Pazar, 09:19

Hurda deyip geçmeyin. Karlı iştir. Bu işi yapanlar da nedense hep Niğdelidir.

Hurdacı Rasim tatlı adamdır. Havayı sever. En iyi bildiği şey işe yarar şeyleri içerideki adamları kanalıyla hurdaya attırıp katmerli kar elde etmektir. Dikkatli olmazsanız bir süre sonra fabrikanın tezgâhlarını bile hurdalıkta bulabilirsiniz.

İşten ayrıldıktan sonra bir gün Rasim aradı. 'Bu akşam kafayı çekelim abey' dedi.

Alem adamdı. Hoş sohbetti. Akşam için sözleşip bir meyhanede buluştuk.

Sohbet önce havadan sudan, piyasadan ardından da fabrikadan açıldı.

Üçüncü dubleden sonra Rasim sitemkâr bir sesle 'Abey aklın sıra bana kök söktürdün ama ben yine yolumu bir şekilde buldum' dedi. Rasim'in namını ve yöntemlerini bildiğim için hiç nefes aldırmamıştım. Şaşırdım. 'Nasıl bir yolmuş bu?' dedim. Rasim bıyık altından güldü 'Abey sen tahsilli adamsın ben ise çarıklı erkânı harp. Ama siz okumuşlar bizimle başa çıkamazsınız'.

'İyi de' dedim, 'Bekçiler her kamyonunu çıkışta didik didik ettiler. Tünel mi kazdın, ne yaptın?'. Rasim önce anlatacaklarını ileride kendisine karşı kullanmayacağım konusunda söz aldıktan sonra keyifle anlattı: 'Abey düşündün mü hiç hurda almaya neden 10 kişiyle geldiğimi ve 10 kişiyi kapıdan çıkışta kamyondan indirip yürüttüğümü?'. 'Yoo' dedim 'Hiç düşünmedim'. 'Kapıdan girişte tartıya giren kamyonun üstünde 10 kişi olmasına karşın çıkışta bu adamlar yayan çıkıyorlardı. Getirdiğim adamları da tosun gibi kilolulardan seçiyordum. Yani her kamyonda 800 kilo avantam vardı. Yaaaa'.

'Vay uyanık vaayy' dedim ve ekledim 'Ulan Rasim, neden Jaguar'a bindiğini şimdi daha iyi anladım'.