O da Gandhi, bu da Gandhi

Süleyman IŞIK 24 Eylül 2017 Pazar, 08:49

Yıllar önce rahmetli Hasan Özaydın Fener'de başkanken yaşandığı iddia edilen bir transfer hikayesi şehir efsanesi haline gelmişti. Fenerbahçe, Sakaryaspor'un 4 futbolcusuna göz koymuştu. Bu futbolcular, Oğuz, Serdar, Turan ve Aykut'tu.

Buraya kadar sorun yoktu. 4 futbolcu için de kesenin ağzı açılmış ve transfer edilmişti. Ne var ki, teknik direktörün istediği Aykut, Fener'de teknik direktörlük de yapan Aykut Kocaman, yani Küçük Aykut olmasına karşın öteki Aykut alınmıştı. Tabii teknik direktör küplere binmişti. Durum Başkan Özaydın'a aktarılınca 'Ne olmuş yani' demişti 'O da Aykut, bu da Aykut'.

Küçük Aykut, yani Aykut Kocaman, bu yanlışlık dolayısıyla Fenerbahçe'ye o yıl değil, bir sonraki yıl gelebilmişti. Alex'e yaptıklarından sonra insan 'Acaba gelmese miydi?' diye düşünmüyor değil ya neyse...

Bir gün, yeni başladığım şirketler grubunda direktörlere iletişim konulu bir sunum yapıyordum. Sunumu, Mahatma Gandhi'nin şu bilinen sözleriyle tamamlamıştım:

'Sözlerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür;

Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür;

Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür;

Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür;

Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür;

Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür;

Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür'.

Sunum sonunda epey alkış almıştım. Alkışlar kesilince Genel Müdür, 'Sunum güzeldi ama keşke İndira Gandhi'ye ait sözleri Mahatma Gandhi'ye atfetmemiş olsaydınız' dedi.

Ben de o sözlerin gerçek sahibinin İndira değil, Mahatma Gandhi olduğunda ısrar ettim. Google'dan da doğrulatınca Genel Müdür 'Hadi ya, biz şirketin iş planına bu sözleri İndira Gandhi'ye ait diye yazmıştık. Tüh bak biz yanlış yapmışız' dedi sonra da ekledi : 'Olsun, o da Gandhi, bu da Gandhi'.