Siz kimsiniz?

Süleyman IŞIK 26 Mart 2017 Pazar, 06:23

İlkokul öğretmenim İdris Yaşar'ın 'Kendini tanımayan hayatı tanıyamaz' sözü kulağıma küpe olmuş olacak ki, yaşamım kendimi tanıma yolculuğuna dönüştü. Başaramama korkum, Bursa'nın bir dağ köyünden çıkıp beni şehirde kitaplara mecbur etmişti. Başaramazsam babamın deyimiyle köyde çalışmak için kazma sapı beni bekliyordu. O zamanlar cılız ve çelimsiz yapımla çiftçilik çok örtüşmüyordu.

Bitmek bilmeyecek gibi görünen okul yaşamım, 'Ben kimim, neyim?' sorularıyla geçti.

Lisedeyken dersime çok iyi çalışamamıştım. Çünkü 'Ben kimim?' sorusuna verebileceğim sadece birkaç yanıtım vardı. Zannettim ki, üniversitede bu sorunun tüm yanıtlarını bulabileceğim. Ama sorular değişmiş, kafam daha karışmıştı.

İş yaşamı boyunca da kim olduğum sorusunu sordum kendime. Baktım olmayacak not almaya başladım. AminMalouf'un 'Ölümcül Kimlikler' kitabını bitirdiğimde kafam biraz netleşmişti.

Hepimizin farklı farklı kimlikleri vardı. Çok önemsiz gibi görünen bir kimliği yitirme tehlikesi baş gösterdiğinde o kimlik en ön plana geçiyordu.

Bir dönem etnik kimliğe dayalı siyaset anlayışına karşı neredeyse savaş ilan etmişken etnik kimliğimize karşı sataşmalar başladığında o kimliğe sımsıkı bağlanışımızı da bu kapsamda değerlendirmek gerekiyordu.

Savaşların temelinde kimliklerin ayrışması nasıl tetikleyiciyse kimliklerin örtüşmesi de iletişim denen olguya zemin hazırlıyor, alanı genişletiyordu.

Kendimi tanıma uğraşım bana kendimle ilgili epeyce ipucu vermişti.

Bir gün, adı sıkça telaffuz edilen bir şirketin İnsan Kaynakları Müdürü arayışını sona erdirmeyi kafaya koyarak gittiğim mülakatta Genel Müdürü yaşamımda en çok zorlandığım soruyu sordu: 'Sizi tanımak istiyoruz. Bu göreve talip olduğunuza göre... Anlatın bakalım, siz kimsiniz?'.

Bir şeyleri unutup atlarım korkusuyla makinalı tüfek gibi sıraladım:

''İnsanım, erkeğim, babayım, evladım, Türk'üm, yörüküm, müslümanım, Bursalıyım, Demokratım, özgürlükten, insan, kadın, çocuk, hayvan haklarına saygıdan, emekten yanayım. Balık burcuyum, Mülkiyeliyim, iletişimciyim, Bursa Erkek Liseliyim. Allaha şükür Fenerbahçeliyim, insan kaynakları gönüllüsüyüm. Danışmanım, eğitim uzmanıyım, yöneticiyim. Gelişime ve değişime açık, iletişim sorunlarını az yaşayan, elini taşın altına koymayı seven, sorumluluk duygusu yüksek, sabırsız, uyumlu, sosyal, aceleci, ekip oyunculuğunu tercih eden, astlarının kapasitesini zorlayan, işiyle bütünleşen, zaman zaman iş-aile dengesini kuramayan, işletmekten çok kurmayı seven, monotonluk yerine hareketi tercih eden biriyim.'

Hızımı alamamıştım. Soluk alıp  'Daha çok...' diye başlamıştım ki, Genel Müdürün bir el hareketiyle sustum. 'Kes' dedi. 'Yeterince bilgilendik. Görüşme bitmiştir. Çıkabilirsiniz'. Şaşkınlıkla ne olduğunu anlamaya çalışarak özgeçmişimi ve bazı belgelerimi çantama tıkıştırdım.

Dönüş vapurunda hep bu mülakatı ve nerede hata yaptığımı düşündüm.