Telefon ve gaz

Süleyman IŞIK 13 Kasım 2016 Pazar, 06:27

Nilgün'ü artık tanıdınız. Bence kendi kabul etmese de 'Çalışan kadın sendromu' yaşadığı kesin. Zihni hep meşgul, dağınık ve unutkan. El attığı her iş yarım yamalak. Sürekli bir şeyleri kaybeder, arayıp bulur, sonra tekrar kaybeder.

Nilgün'ün maceraları tanıdıklar arasında uluorta konuşulmaz, kulaktan kulağa fısıldanır. Çünkü, yaşadıkları bilinsin istemez. Bunları yazdım diye bana epey kızacak, ama en fazla 2-3 gün küsecek sonra niye küstüğünü unutacak nasıl olsa.

Nilgün'ün en çok kaybettiği şey cep telefonu. Allah'tan ev telefonu sabit de ondan cebi çaldırıyor, sesin geldiği yerden cep telefonunu buluyor.

Yine böyle bir durumda evden cebi aramış, bakmış ki telefon komodinin üstünde; rahatlamış.

Ertesi gün işe gitmiş. 2 saat sonra bir yeri araması gerektiği aklına gelmiş. Telefonunu açmış bakmış; bir cevapsız çağrı. 'Allah Allah' demiş. 'Evde kimse yok ki...' Ee 'Herhalde annem eve geldi, oradan aradı' diye düşünmüş. Annesini aramış,  ama arayan annesi değilmiş. Herhalde eşim aramıştır deyip enişteyi aramış. Enişte de telaşlanmış, çünkü o da aramamış. Bu kez birlikte 'Anahtar başka kimde var?' diye düşünmüşler. Bedriye teyzeyi aramışlar. O da 'Bende değil' deyince 'Eve hırsız girdi' deyip doğruca polise gitmişler. Polis eşliğinde eve gidildiğinde her şey yerli yerindeymiş. Bizimkinin aklı suya ermiş ama geç olmuş tabii.

Gaz kesmek

Bursa Şoförler Odası'nın Başkanı İbrahim Yönel ve Yönetim Kurulu üyeleri, o zamanlar çalışmakta olduğum Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni seçilen Başkanlık Divanı'na tebrik ziyaretine gelmişlerdi.

Önce kahveler içildi, hal hatır soruldu. Biraz eskilerden bahsedilip hayıflanıldı, ardından ortak tanıdıklardan söz açıldı.

Kısa bir sessizlikten sonra Şoförler Odası Başkanı Yönel, Genel Sekreter Ergun Kağıtçıbaşı'na 'Ali İhsan abiden haber var mı?' diye sordu.

Ergun Bey, 'Sizlere ömür. Epeydir hastaydı biliyorsun. Ali İhsan Bey'i geçen salı kaybettik' diye yanıt verince Şoförler Odası Başkanı Yönel üzgün bir sesle mırıldandı: 'Kontak kapadı desene... Gaz kesmesinden belliydi.'