X-raya ne takılmış?

Süleyman IŞIK 30 Nisan 2017 Pazar, 08:49

Şirketin Genel Müdürüyle Patronu ve Üretim Müdürü, Fransa'ya makine bakmaya gitmişlerdi. Dönüşlerinde Üretim Müdürü'yle biraz lafladık. Seyahatin nasıl geçtiğini sordum. Kıs kıs gülmeye başlayınca bu işte bir iş var diyerek 'Anlatsana neler oldu?' diye ısrar ettim.

Müdür, muzip bir ifadeyle 'Ya ziyarette bir sorun yok da patron sıkıntı yaşadı biraz' dedi. Üsteleyince de anlattı: 'Dönüş için Charles De Gaulle Havaalanı'na geldik. Ben ve Genel Müdür pasaport kontrolü için farklı kontuarlardan sıraya girip freeshopta buluşuruz diye sözleştik. Benim ve Genel Müdür'ün sırası çabuk geldi, freeshopta alışverişe başladık. Aradan bir süre geçti. Patron yanımıza gelmeyince aramaya başladık. Ara tara yok. Derken adımız anons edilip polis ofisine müracaatımız istendi. Derhal polis merkezine gittik. Anlaşılan bir sorun olmuş, patron yabancı dil bilmediği için derdini anlatamamıştı.

Sorgu odasına girdiğimizde patron 2 polisin karşısında çırılçıplaktı. Elleriyle ön tarafını kamufle etmeye çalışıyor, bizden gözünü kaçırıyordu. Şaşkınlık ve panikle neler olduğunu sorduk. Polislerden biri durumu özetledi:

-Mösyö, x-ray cihazına takılınca ceketini çıkarmasını istedik. Yine takılınca pantolonunu, gömleğini çıkarttırıp tekrar denedik. Cihaz yine ötmeye devam edince iç çamaşırlarını çıkarttırdık ama hâlâ ötüyor. Kendisi sorularımıza bir türlü cevap veremedi. Sadece sizin isimlerinizi tekrarlayınca anons ettirdik. Acaba mösyönün bacağında platin falan mı var?-

Genel Müdür gülerek -Bacakta platin yok ama Patron kısa süre önce mutluluk çubuğu taktırdı. Sanırım o ötüyordur- dedi.

Polis, -O la la- diyerek sırıta sırıta Patron'un yanına gitti. Omzuna dostça bir tavırla dokunup -Giyinebilirsiniz- dedi. Patron, süklüm püklüm giyindi. Freeshopu es geçerek bir şey konuşmadan uçağa yürüdük.

Uçakta bir ara Genel Müdür'e sordum: -Ya meraktan patlayacağım. Patronun mutluluk çubuğu taktırdığını siz nereden biliyorsunuz?-

Genel Müdür bozuldu, -Ulan el âlemin çubuğuyla ilgileniyorsak faturasını şirket ödediği içindir. Yoksa bana ne?- dedi.