Yürü de endamını göreyim

Süleyman IŞIK 08 Ocak 2017 Pazar, 09:08

 

Mülakatla ilgili yaşanmışlıklardan bahsedip de sevgili Kaya Turhanoğlu'ndan örnek vermemek olmaz. 'Biz onun yalancısıyız' deyip sözü üstada bırakalım.

'Yıllarca bir şirkette personel şefi olarak çalıştıktan sonra gazetede çıkan ilana müracaat etmek üzere Sirkeci'de izbe bir hana gitmiştim. Han izbeydi ama gittiğim büro epeyce şatafatlıydı. Sekreter kız beni 2 saat bekletti. Patronun yanında misafiri varmış. Gitmekle gitmemek arasında bocalarken misafir çıktı ve huzura ben alındım.

Klasik bir kaç soruyu cevapladım. Sonra yaşlıca patron parmağıyla kapıyı göstererek 'Delikanlı, ayağa kalk ve kapıya kadar bir yürü bakalım' dedi. Şaşkın bir ifadeyle nedenini sordum. Yanıtı, 'Endamını bir göreyim' oldu.

Çok sinirlenmiştim. 'Ulan ben manken miyim?' diye homurdanarak kapıyı çarpıp çıkmak üzereyken patron arkamdan seslendi: 'Delikanlı, sinirlenme de gel anlatayım'. Öfke baldan tatlı ama merak da ediyorum, o nedenle burnumdan soluyarak yeniden oturdum.

Patron: 'Bak evlat' dedi. 'Ben yavaş yürüyeni sevmem. O nedenle yürüyüşünü merak ettim. Anlaşılan sen cevval bir çocuğa benziyorsun. Çünkü hızlı yürüyorsun. Seni işe alıyorum' dedi. Tabii kabul etmedim.

Ne var ki, bu olay bende merak uyandırdı. Yanıma mülakat için giren her adayın yürüyüşüne dikkat eder oldum. Hatta adımlarını ölçmek için odama ekose bir halı bile aldım.