ÜLKÜCÜNÜN YERİ MHP’DİR

Turgay AKBULUT 14 Kasım 2017 Salı, 08:44

'Taş Medreseli Ülkücüler'in, "Başbuğ Alparslan Türkeş'in çizgisinde lider Devlet Bahçeli'nin emrinde" olduğunu belirten Taş Medreseli Ülkücüler Bursa İl Temsilcisi Necati Çelik, "Ülkücülerin yeri dün olduğu gibi bugün de MHP'dir" dedi.

 

 

İnançları nedeniyle zindanlara atılan, o zindanları ise medreselere çeviren bir kuşağın temsilcisi Taş Medreseli Ülkücüler Bursa İl Temsilcisi Necati Çelik ile günümüze ışık tutacak, sayısı belirsiz tartışmayı noktalayacak bir röportaj gerçekleştirdik. Hem Taş Medreseli Ülkücüleri hem de onların bugünkü siyasal duruşlarını konuştuk. Biz sorduk, Çelik sözü 'eğip bükmeden' net cevaplar verdi.

*Sayın Çelik, sohbetimize Taş Medreseli Ülkücüler ile başlayalım. Taş Medreseli Ülkücüler Derneği nasıl ve neden kuruldu? Taş Medreseliler kimlerdir?

"Taş Medreseliler 1980 darbesi ve öncesindeki süreçte, inançları ve davalarını savunma çabaları nedeniyle hapse atılmış ülkücülerdir. Ben de 1980-1981 ve 1984-1991 olmak üzere iki ayrı dönemde toplam 8 yıl cezaevinde kaldım. Tabii, sadece hayatının bir döneminde hapiste yatmış olmak da Taş Medreseli olmaya yetmez. Taş Medreseli olmak için dün uğruna zindanlara atıldığın inançtan dönmemek ve onun erdemini bugün de taşıyor olmak gerekli. Taş Medreseli Ülkücüler Derneği'nin Genel Merkezi Ankara'da. Şu an Türkiye genelinde 16 il temsilciliği var. Bunlardan biri de Bursa. Yaklaşık iki yıl önce kuruluşumuz gerçekleşti. Genel Başkanımız Naim Yanık'tır. Kendisi de büyük çileler çekmiş, zindanlara atılmış yiğit bir dava adamıdır. Taş Medreseli olmak bir kültürdür. Bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Ülkücü gençlere ağabeylik ediyoruz. Taş Medreseliler olarak düsturumuz 'Başbuğ Alparslan Türkeş'in çizgisinde, Lider Devlet Bahçeli'nin emrinde'dir."

*Derneğinizin Bursa şubesi ne zaman kuruldu? Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

"Yaklaşık 2 ay oldu. 16 Eylül 2017'de Genel Başkanımız Nami Yanık aradı. İl Temsilciliği görevini tebliğ etti. Bursa'da yaklaşık 60 tane Taş Medreseli arkadaşımız var. MHP Bursa İl Başkanlığı içinde faaliyet yürütüyoruz. Tüm faaliyetlerimiz de Genel Merkezimizin bilgi ve koordinesinde yürüyor."

*Peki isminiz neden Taş Medreseli? Taş Medrese ne demek?

"Bizler inançlara ve davası nedeniyle hapislere atılmış kişileriz. Kimimiz 5, kimimiz 10, kimimiz 20 yıl cezaevinde kaldı. Hücrelere atıldı. Ancak bizler hapishanelerde kaldığımız süreleri boş geçirmedik. Kaza namazlarımızın tamamını kıldık. Milli ve manevi yönde kendimizi geliştirdik. Bol bol kitap okuduk. Kendimizi geliştirdik. Yani o hapishaneler bizlere medrese oldu. Kendimizi yetiştirerek dışarı çıktık. Taş Medrese ismi buradan gelmektedir."

Necati Çelik İskenderun Cezaevi'nde

 

*Kamuoyunun Taş Medreselilere ilgisi nasıl? Davanız için bedel ödemiş insanlarsınız. Bu açıdan bakınca insan mutlaka vefa bekliyordur. Camianızın size yaklaşımı nasıl? Sizlere karşı vefasızlık yapıldığını düşündüğünüz oldu mu hiç?

"Bizlere ve derneğimize ilgi çok büyük. Kimseden olumsuz bir eleştiri de almadık. Sadece Ülkücü camia değil farklı eğilimlerden insanların da bizlere karşı saygı ve sempatisi var. Bizlerle olmak, faaliyetlerimize katılmak isteyen çok fazla insan var. Vefa konusuna gelecek olursak; bugüne kadar bizlere vefasızlık edildiğini hiç düşünmedim. Şükür, camiamız bizlere her zaman gereken ilgi ve saygıyı gösterdi."

*Peki şu soruyu sormadan geçemeyeceğim; sizler inançları uğruna büyük bedeller ödemiş, zindanlarda yatmış, hayatlarını ortaya koymuş insanlarsınız. Bugünün Türkiye'sine bakınca sanki bir şeyler çok değişti. Şimdiki gençler sizlerin 30-40 yıl önce ödediğiniz bedelleri ödemeyi göze alabilir mi? Sizin dönemizin gençleri ile bugünkü gençler arasında ne gibi farklar var?

 "Dünya dönüyor. Her şey değişiyor. Çağ değişti, teknoloji başka bir boyuta geçti. Yaşam şekilleri başkalaştı. Tabii tüm bu değişimler beraberinde gençleri de dönüştürdü. Biz 78 kuşağı olarak çok okurduk. Şimdiki gençler hiç okumuyor. Bizim kuşağımızın milli ve manevi hassasiyetleri çok yüksekti. Şimdiki gençler için aynısını söylemek pek kolay değil!"

*Sizin ülkücü olmanız da bu milli ve manevi hassasiyetleriniz nedeniyle mi gerçekleşti? 

"Ben 1974 yılından beri ülkücüyüm. O yıl Kıbrıs Barış Harekâtı vardı. Yolda yürüyorum, baktım bir stant var. Kıbrıs Barış Harekâtı için gönüllü kaydı yapıyorlar. Gerekli olması durumunda Mehmetçik'e destek için Kıbrıs'a gidebilecek bir gönüllüler ordusu oluşturuyorlardı. Standı açan ve gönüllüleri toplayan Ülkü Ocakları'ydı. Hemen adımı yazdırdım. O günden sonra da hayatıma ülkücü olarak devam ettim."

*Kıbrıs için gönüllüler ordusu deyince aklıma MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kerkük çıkışı geldi. Bahçeli gerekli olması durumunda 5 bin ülkücünün Kerkük'e gitmek için hazır beklediğini söylemişti. Dün Kıbrıs bugün Kerkük. Hep göreve hazır mısınız?

"Başbuğ Alparslan Türkeş'in dün ortaya koyduğu Kıbrıs çizgisi ile liderimiz Devlet Bahçeli'nin bugün ortaya koyduğu Kerkük çizgisi aynıdır. Biz 78 kuşağı ve Taş Medreseli Ülkücüler olarak Kerkük'e gitmek için hazırız. Yeter ki liderimiz bu konuda talimat versin. Liderimizin ilk Kerkük çıkışının ardından onlarca arkadaşım 'ben hazırım' diye beni aradı. Bu konuda kimsenin en ufak bir kuşkusu olmasın. Dün ödediğimiz bedeli bugün de ödemekten çekinmeyiz."

1991-Necati Çelik İskemderun Cezaevi'nde 

*Peki meseleyi doğrudan siyasete getirmek istiyorum. Taş Medreseli Ülkücülerin Meral Akşener oluşumu içinde yer alacağına dair haberler gördük fazlaca. Bu haberler doğru mu? Ya da sizlerin siyasetteki yeri, duruşu tam olarak nasıldır?

"Bu dava ve MHP çok bölünme yaşadı. Tuğrul Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu... Ancak ben Meral Akşener hadisesini bu bölünmelerden biri olarak görmüyorum. Çünkü onlar zaten bizim içimizden değillerdi. Taş Medreseli arkadaşlarımız ülkücü ve Türk milliyetçisidir. Bu nedenle Akşener'in kurduğu yapının içinde yer almazlar. Ülkücülerin yeri dün olduğu gibi bugün de MHP'dir. Belki meselenin çok başında insanlarda bazı tereddütler olmuştur. Başta oraya meyil eden arkadaşlar da tamamen koptular ve aramıza döndüler. İnsanlar hata yapabilir. Ancak, sosyal medya ve basın yoluyla Genel Başkanımıza hakaret etmiş, yakışıksız ifadeler kullanmış kişileri hiçbir şekilde aramıza kabul etmiyoruz."

Necati Çelik MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Taş medreseli ÜlkücülerGenel Başkanı Naim Yanık ile birlikte