YILDIRIM AYAĞA KALKTI

Turgay AKBULUT 01 Eylül 2017 Cuma, 08:33

Kıymetli okurlar; Bursa Teknik Üniversitesi'nin, Yıldırım'daki yerleşkesinden Kestel'e taşınması için çalışma yapıldığını dün yazmıştım.

Yazımızın ardından aralarında STK temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiden konuyla ilgili geri dönüş aldım.

Yıldırımlılar, üniversitelerinin başka bir ilçeye gitmesine karşı çıkıyor. Böyle bir uygulamanın Yıldırım'ı yok saymak olacağını belirtiyorlar.

***

Dün konu hakkında görüştüğüm isimlerden Bursa Muşlular Derneği Başkanı Ercan Sönmez, çarpıcı tespitlerle BTÜ'nün taşınmasının büyük bir hata olacağını belirtti;

"Yıldırım üvey evlat muamelesi görüyor. Yıldırım'daki yatırımlar adeta başka yerlere kaçırılıyor. İlçemiz her geçen gün önemini kaybediyor. Şimdi BTÜ de Kestel'e giderse ilçe büyük bir darbe alacaktır. Bakın Yıldırım'da şu anda büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği var. Ancak bu dönüşüm sadece binalarda kalmamalı. İlçenin kültürel ve zihinsel bir dönüşüme de ihtiyacı var. Bu açıdan BTÜ Yıldırım için büyük bir şans..."

Sönmez'in dikkat çektiği başka bir konu ise eğitimdi:

"Yıldırım eğitim konusunda sıkıntıları olan bir ilçe. Yine gençlerimiz uyuşturucu gibi bir tehlike ile karşı karşıya. Biz istiyoruz ki, BTÜ Yıldırım'da kalsın. Bizim çocuklarımız orada okuyan mühendis adaylarını görsün onlara özensin..."

 

Ercan Sönmez'in bu konudaki tepkisine tamamen katılmakla birlikte en çok önemsediğim kısım uyuşturucu meselesi...

Uyuşturucu Bursa'nın en büyük sorunu haline geldi. Yıldırımlı çocukların doğru örnekler görmeye ihtiyaçları var.

 

***

Bursa Yozgat İl Dernekler Başkanı ve Bursa İl Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Aslan konuyla ilgili görüştüğüm bir başka isimdi.

Kendisi de eski bir eğitimci olan Ahmet Bey'in saptamaları dikkate değer;

 

"Bursa gelişen, büyüyen, üreten bir şehir. Ekonomisi, sanayisi, turizmi, tarımı ile Türkiye'nin göz bebeği Bursa'dır. Şimdi siz bir tane üniversiteyi 'Oraya mı buraya mı taşıyalım' tartışmasına girerseniz bu doğru olmaz. Bursa'ya 2-3 üniversite yetmez. Bu rakamlar Bursa için komik kalıyor. Yıldırım'da bir teknik üniversite olması çok önemli. Üniversite ışıktır... Onun olduğu yerde bilim gelişir, sanayi gelişir, kültür gelişir, ekonomi gelişir, insan gelişir. Bir üniversitenin bir şehri nasıl değiştirdiğine yönelik çok sayıda örnek var Türkiye'de. Bozok Üniversitesi'nin Yozgat'a kattıkları anlatmakla bitmez. Bırakalım BTÜ de Yıldırım'a değer katsın. Kestel'e başka bir üniversite yapılsın. Bu üniversitenin zaten bir yeri var. Ulaşım açısından da en doğru noktada bu kurum. Kestel'e taşındığında ne olacak binlerce öğrenci? Bunlar her gün Kestel'e nasıl gidip gelecek? Başka arayışlar içine girmenin anlamı ne? Biz Bursa İl Dernekler Federasyonu olarak, bünyemizdeki 33 ayrı dernekle birlikte bu karara karşı çıkıyoruz, doğru bulmuyoruz."

 

***

Kentteki etkili STK'lardan Bursa Şavşatlılar Derneği'nden de konuyla ilgili mücadele çağrısı geldi.

Şavşatlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydın da BTÜ'nün taşınması tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı:

"BTÜ Yıldırım için çok önemli. Zira Yıldırım geri kalmış bir bölge. İnsanlar bugün Yıldırım'dan, Nilüfer'e kaçıyor. Bunu değiştirmenin tek yolu Yıldırım'ı da marka haline getirmektir. Bunu nasıl yapacağız? Üniversite ile yapacağız, kültürel, sosyal faaliyetlerle yapacağız. Eğer kültürel bir gelişme sağlayacaksak bunu en iyi üniversite ile yapabiliriz. Ama siz üniversiteyi başka yere taşırsanız Yıldırım'a büyük bir darbe vurmuş olursunuz. Meselenin bir de ekonomik boyutu var. Üniversite bölge ekonomisi için canlılık demek. Esnaf için kazanç demek. Yıldırımlı esnafın kazancını çalmaya kimsenin hakkı yok! Biz kendi çocuklarımızı okumaya nereye yollayacağız? Kıbrıs'a, Bulgaristan'a mı? Ben tüm STK'ları bu konuda mücadele etmeye çağırıyorum. Yıldırımlıları da bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalıyız."

***

Kıymetli okurlar; BTÜ'nün Yıldırım'dan taşınmasını yerel ve genel anlamda analiz etmeliyiz.

Meseleye yerel anlamda baktığımızda; bu kurum Yıldırım'ın vizyonu ve marka değeri için hayati öneme sahip. Orada okuyacak çocuklar Yıldırım'a seviye atlatacaklar. Kentin kültürel gelişmesi hızlanacak. Esnaf kazanacak, Yıldırımlı çocuklar karşılarında doğru örnekler görecek...

Meseleye genel anlamda baktığımız zaman ise BTÜ'nün halihazırda bir kampüsü var. Bu kampüs Türkiye standartlarının çok üstünde. Yeni, konforlu... Hangi nedenle burası bırakılacak da yüz milyonlarca lira harcanarak yeni bir yerleşke inşa edilecek? Türkiye'nin sokağa atılacak tek bir kuruşu yok!

Hem Yıldırım'ın özel durumu hem de israfa geçit vermemek için BTÜ'nün taşınması fikrinden acilen vazgeçilmeli.