HAKKINIZ ÖDENMEZ!

Turgay AKBULUT 27 Ağustos 2020 Perşembe, 06:03

Uzun yıllar sonra 2020'yi hatırladığımızda muhtemelen; 'Ne berbat bir seneydi!' diyeceğiz. Yaşam biçimimizi, doğayla ilişkimizi, varlığımızı sorgulamamıza neden olan bu seneye 'Korana yılı' da diyebiliriz.

Küm alışkanlıklarımızı yerle bir eden salgın, hız kesmeden devam ediyor. Salgının sonu nereye varacak, bizden daha neleri alır götürecek bilmiyoruz!..

                                                                          ***

Vaka sayıları hızla yükselirken, duyarsızlığımız da aynı oranda artıyor. Emin olun, bu vurdumduymazlık karşısında hâlâ bu hastalıktan tüm ülke kırılmadıysa, bunun sebebi; sağlık sistemidir. Sağlık çalışanlarının fedakârlıkları, sağlık bürokrasisinin doğru hamleleri, teknik altyapının sağlam olması...

Bakınız; Bursa halkı salgını tamamen unutmuş durumda. Düğünler, eğlenceler, gezmeler... Ancak hastaneler tıkanmıyor, tek bir hasta dahi yataksız kalmıyor, teknik ve teknolojik altyapı yeterli durumda. Oysa Bursa halkı ile benzer davranışlar gösteren İtalya'da hastaneler hizmet veremez hale gelmişti. Hastalar evlerinde ölüme terk edilmişti!

                                                                           ***

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı'nın hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Kaşıkcı, neyle karşı karşıya olduğumuzu çok erken fark etti. Ülkenin büyük kısmının koronavirüse 'grip' muamelesi yaptığı dönemde, Kaşıkcı Bursa'yı alarma geçirmişti.

Virüsün adının sınırlarımıza dayandığı dönemde Kaşıkcı ve ekibi; kriz masası oluşturdu. Kötü, orta ve iyi olmak üzere 3 farklı senaryo oluşturup, hepsine göre hazırlık yaptı.

Günlük olarak virüsün seyrini izleyip, bunu hastanelerin kapasitesi ile kıyaslayacak sistemi kurdu. Her hastanenin kendi içinde bilim kurulu oluşturması sağlandı.

Kentin tüm bölgeleri gözlem altında tutuldu. Vaka sayıları artan yerlerde özel önlemler alındı.

Vatandaşlar ve sağlıkçılar için psikolojik destek hattı kuruldu.

                                                                           ***

Emin olun, süreç bu kadar profesyonelce yönetilmeseydi eğer çok ağır durumlarla karşı karşıya kalabilirdik. Bu nedenle İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı'ya ve gece gündüz büyük fedakârlıkla mücadele eden sağlık çalışanlarına candan teşekkür etmeliyiz.

Şunu da iyice anlamak gerekli; vaka sayılarının artması ile doktorların, hemşirelerin ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün bir ilgisi yok. Düğüne giden, maskesiz gezen, sosyal mesafeyi unutan, salgını yok sayan insanlara karşı sağlıkçılar ne yapabilir? Bu konuda yaptırım gücü de onların elinde değil! İl Sağlık Müdürlüğü ve sağlık personelinin görevi, bu süreçte sağlık hizmetinin aksamadan sürdürülmesi... O konuda da şu ana kadar tek bir şikâyet, en ufak eksiklik yaşanmadı... Ne yaparsak yapalım onların hakkı ödenmez!

İl Sağlık Müdürlüğü tüm gücü ve personeliyle salgına karşı başarılı ve fedakârca bir mücadele sergiledi... Ancak bu mücadele karşısında elimizi vicdanımıza koymamız gerekli. İl Müdürü Kaşıkcı 'Tedbiri elden bırakmayın, salgın bitmedi!' diye aylardır uyarıyor. Eğer bu ikaza kulak vermezsek İtalya'nın, İran'ın, ABD'nin durumuna düşebiliriz!..