İTTİFAKLARIN SEÇİMİ

Turgay AKBULUT 12 Şubat 2019 Salı, 06:00

31 Mart'a sayılı günler kaldı... Klasik; 'Bu seçim başka...' söylemini bir kenara bırakırsak, şaşırtıcı neticelere açık bir seçim bizi bekliyor.

Partilerin ve adayların performansının yanı sıra ittifak içi denklemler seçimlerin belirleyicisi olacak gibi duruyor.

Neticeye dair tahmin yürütmek için erken olduğunu düşünüyorum. Son haftaya girildiğinde tablo kendini ortaya koyacaktır...

Şu aşamada kim 'Seçimi aldım' derse kaybeden o olur...

Hemen hemen her ilçe için de geçerli bir durum bu.

Yine de Büyükşehir ve birkaç ilçe için ilk tepkileri okuyabiliriz...

***

Aday adaylığı sürecinde tüm Bursa bir ağızdan 'Gemlik değişecek' diyordu... Öyle de oldu. Ancak Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz'ın görev süresince iyi bir performans ortaya koyduğu kanaatindeyim... Eğer adaylık için kriter performanssa... AK Parti'nin Gemlik'te hata yaptığını düşünüyorum. AK Parti, Yılmaz ile yola devam etmeyerek birkaç puanı çöpe attı... Üstelik CHP'nin Gemlik adayı da hayli iddialı ve ipi göğüslemeye daha yakın duruyor.

***

CHP Nilüfer'de kaldığı yerden devam eder... Turgay Erdem, birçok yönden Bozbey'in kopyası gibi. Duruşları ve iş yapma biçimleri çok benzer ki uzun yol arkadaşlıkları var... Ne yaptılarsa el ele yaptılar... Nilüfer'de değişim pek mümkün durmuyor... Turgay Erdem, Nilüfer'in yeni başkanı olacaktır.

***

Mudanya zor bir ilçe... Özellikle son dönemde 'organize şekilde' tartışılan bir ilçe ve başkan yaratma çabalarına şahit oluyoruz. Belli bir kısım medya da bu işin ucundan tutmuş gibi... Hayri Türkyılmaz'ın mizacını ters bulanlar da var. Rant lobisi ile mücadele ettiği ve 'hayır' demeyi bildiği sürece bu mizacın kime ne zararı var? Eğer Türkyılmaz 'gelene ağam gidene paşam' deseydi Mudanyalılar güler yüzlü bir Başkan'a sahip olabilirdi ancak ellerinden neler neler kayıp giderdi... Bana göre insanların Mudanya'ya bakış açılarında da hata var. Nüfus ve bütçe gibi genel belirleyici koşulları yok sayarak, Başkan Hayri Türkyılmaz'dan belediyeyi batıracak büyüklükte yatırımlar bekleniyor... Oysa Mudanya, gelir gider dengesini gözeterek, halka dokunacak yatırım ve hizmetlerle ilerliyor. Mudanya'da bir değişim olur mu peki? Şimdilik kolay gözükmüyor.

***

AK Parti'nin Osmangazi'de Mustafa Dündar ile devam etmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Öyle de oldu. Dündar ikinci dönemini çok verimli geçirdi. Önemli yatırım ve hizmetlere imza attı. AK Parti'nin Dündar'la devam kararı yerindeydi. Ancak Osmangazi'de seçim beklenildiği kadar kolay geçmeyecektir. CHP'nin adayı Erkan Aydın sevilen bir isim ve doğru çalışmalar yürütüyor. Sahada vatandaşla sıcak, samimi, güçlü ilişkiler kuruyor. AK Parti burada seçimi kazanmaya yakın ancak belirttiğim gibi bu o kadar da kolay olmayacaktır.

***

Yıldırım'da AK Parti'nin adayı Oktay Yılmaz oldu. Yılmaz'ın iki önemli avantajı var. Bunlardan ilki AK Parti'nin Yıldırım'da çok güçlü olması... Diğeri ise yıpranmamış bir isim ve genel olarak vatandaşın kolay sahiplenebileceği bir tarzı var. CHP'nin adayı Özgür Erdursun önemli bir isim. Ancak aradaki uçurumu kapatmak mümkün gözükmüyor... Yıldırım AK Parti'de kalacaktır...

***

Büyükşehir'de sıkı bir yarış var... CHP, Bozbey yerine kimi sahaya sürseydi en az 10 puan geride bitirirdi bu yarışı...

Bozbey, Nilüfer'de başkanlık yaptığı süre içinde tüm Bursa'yı etkileyecek bir performans sergiledi. Bu performansın yarattığı algı ve beklenti CHP'yi aşacak şekilde karşılık buluyor vatandaşta.

Altepe'nin istifasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş'ın yeniden aday gösterilmesi başlı başına bir başarıdır. Öyle ya bu geçiş döneminde göreve getirilen İstanbul ve Ankara başkanları yeniden aday gösterilmezken Aktaş'ın adı Bursa'da vitrinin tepesine yazıldı.

Aktaş'ı bu kadar kısa sürede başarılı kılan neydi peki?

Bursa gibi büyük ve dert yumağı olmuş bir kentte bu kadar kısa sürede halka doğrudan dokunmak için yapabileceğiniz iki şey var. Ya trafik sorununu tamamen ortadan kaldırırsınız ki bunun için sihirli değnek lazım ya da vatandaşın cebini rahatlatırsınız. Aktaş da trafik sorununu çözmenin yıllar alacağını görmüş olacak ki su ve ulaşıma indirim yaptı. Bu hamle de tuttu. İndirim kararının ardından tanısınlar ya da tanımasınlar insanların Aktaş'a bakışı olumlu manada değişti.

Büyükşehir'de seçimi kim alır peki? Bunun cevabını şu şartlarda vermek çok zor. Ancak Aktaş'ın bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

***

Bursa'da oluşacak tabloyu Cumhur İttifakı belirleyecek gibi. AK Parti ve MHP tabanlarının kendilerini ne kadar ittifaka ait hissettikleri, MHP tabanının AK Parti adaylarını ne kadar sahipleneceği neticeyi belirleyecektir.

Özellikle Büyükşehir'de yarış bu kadar yakın geçerken MHP tabanında kayma yaşanması AK Parti'ye seçimi kaybettirir. Bu nedenle AK Parti kurmaylarının Bursa'yı bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yapılması gereken iş basit aslında. MHP tabanının motivasyonunu artıracak birkaç hamleye ihtiyaç var. Osmangazi ve Yıldırım'da belediye yönetimlerinin MHP ve AK Parti arasında paylaşılması gerekiyor. Bu ilçelerde başkan yardımcılıkları MHP'ye bırakılırsa, Büyükşehir seçimlerinde de Aktaş'ın eli güçlenecektir.

***

Millet İttifakı'nın İYİ Parti ayağında bir kayma olur mu peki? Gemlik'i İYİ Parti çok istemişti ancak alamadı. Karacabey'de istifalar var... Seçime kadar her şey mümkün.