Listeler ve kilit isimler

Turgay AKBULUT 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 06:06

Kıymetli okur, alışıldık heyecan ve coşku olmasa da geri sayım sürüyor.

Partilerin kesin olmayan milletvekili aday listeleri, 21 Mayıs'ta kamuoyuna deklare edilecek...

Bursa'dan yüzlerce ismin, gönül verdikleri partilerin listesine girebilmek adına yürüttüğü çalışmalar "nasıl sonuçlanacak?" veya Ankara'daki genel merkez binalarından "kimlere yeşil ışık yakılacak?" sorularına verilecek yanıtı birkaç gün içerisinde alacağız...

Üstelik bu seçim Türk siyaseti açısından hem özelliği hem de sonuçları itibarıyla belki de gelmiş geçmiş en önemli demokrasi yarışı olarak tarihe geçecek.

Şöyle ki 24 Haziran seçimleri sonuçlandığında:

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tam anlamıyla yürürlüğe girmiş olacak. Hepsinden önemlisi muhalefetin, tam 16 yıldır bileğini bükemediği AK Parti iktidarını, "bu kez devireceğiz" iddiasının ne kadar gerçekçi olduğunu 24 Haziran akşamı birlikte değerlendireceğiz.

***

Şüphesiz ki ittifakların yarışacağı bu seçimde kazanan kim olursa olsun, önlerinde ilk mesele Türkiye Cumhuriyeti'nin "devlet modeli" olacak.

Eğer AK Parti sandıktan zaferle çıkarsa:

Türkiye iki partili yani serbest siyasi partiler düzenine ve bir anlamda yarı başkanlık sistemine geçmiş olacak.

Eğer muhalefet sandıktan zaferle çıkarsa:

Türkiye yeniden parlamenter sisteme dönüş yapacak ve siyasette yeni merkez partilerin adı konuşulmaya başlanacak.

Dolayısıyla iktidarın da muhalefetin de TBMM'deki 301 milletvekili hesabının içinde olmak adına listelerine; liderin, parti politikalarının ve vaatlerinin getireceği oylara artı puan veya puanlar ekletecek isimleri değerlendireceği tartışma götürmez bir konu...

Kaldı ki Bursa'da ilk defa gerçekleştirilecek iki bölgeli seçimde adayların profili, temsil edildikleri ilçeler, sivil toplum kuruluşları ve hemşehrilik bağları daha bir öne çıkacak gibi duruyor...

***

"Hangi aday adayları bu kriterlere göre bir adım öne çıkıyor veya partilerine gerçek anlamda kimler bonus getirir?" sorusuna özellikle CHP'nin açıklayacağı listeyle iyi bir cevap vermesi gerekiyor.

Malum Bursa'da listede kesin yer bulacağı konuşulan mevcut milletvekillerinden iki isim bulunuyor:

Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Erkan Aydın...

Her iki ismin de aday adaylığı başvurusu var ve genel merkez nasıl bir tasarrufta bulunacak bunu bekleyip göreceğiz. Partide birinci bölgeden listeye girmek için müracaatta bulunan isimler ise şöyle:

"Ayhan Karaca, Aytaç Şahin, Deniz Baykal, Derya Kırıcı, Ercan Çarıkçı, Erdal Kurutaş, Fikret Hacıömeroğlu, Güler Saltıklar, Gürel Yılmaz, Gürkan Esen, İbrahim Mart, İsmet Karaca, Kayıhan Pala, Lale Karabıyık, Mehmetcan Yazıcı, Murat Toprak, Onur İçer, Özgür Erdursun, Remzi Çınar, Salih Top, Serkan Öztürk, Suna Soydaş, Tahsin İzmir, Uğur Cangöz ve Umut Mısır."

İkinci bölge için başvuru yapanlar ise Ali Uluşahin, Alpay Aydın, Alper Öztürk, Baran Güneş, Cengiz Çelikten, Erkan Dönmez, Güner Aklan, Hülya Dink, Hüseyin Sezgin, Kemal Atan, Meral Altuntaş, Mustafa Şenyurt, Orhan Sarıbal, Süleyman Yılmaz, Şadi Özdemir, Şahin Sevinç, Yüksel Özkan ve Zennur Meriç'ten oluşuyor.

Bir de eski milletvekillerinden İlhan Demiröz, eski il başkanlarından Zafer Yıldız ile Bursa Barosu eski başkanlarından Ekrem Demiröz'ün bölge tercihi yapmadan gerçekleştirdikleri müracaatları bulunuyor.

***

Hepsi birbirinden nitelikli isimler ve hepsinin ayrı ayrı özellikleri var.

Ama ben özellikle birinci bölgeden müracaatta bulunan bir isim üzerinde durmak istiyorum:

Avukat Deniz Baykal...

Genç ve mesleki anlamda sayısız başarıya imza atmış bir isim olan Deniz Baykal, Türkiye'nin içinden geçtiği süreçte hukukçu kimliği ve duruşuyla aktif bir rol oynayacaktır.

Ergenekon kumpasında UÜ eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın avukatı olan, yine halen cezaevinde bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun danışman avukatlığını yürüten Baykal, teşkilatlarda da karşılığı olan bir isim.

Şöyle ki;

Örgütlerden gelen, 2009-2014 döneminde CHP Meclis üyesi olarak Nilüfer Belediyesi'nde görev yapan, 7 Haziran 2015'teki yarışta ön seçimden çıkan sonuçla 11. sıradan Bursa milletvekili adayı, 1 Kasım 2015'te ise bu kez listenin 10 numaralı isim olarak sahaya çıkan Deniz Baykal, hemşehricilik bağları ve sivil toplum kuruluşlarıyla olan ilişkileriyle de ön plana çıkıyor.

Artvin kökenli Deniz Baykal'ın Bursa'da ağırlığı olan Artvin derneklerinin yanı sıra medya ve iş dünyasıyla ilişkileri, yine sağ seçmenden oy alabilme potansiyeline sahip olması, partisine yukarda da değindiğimiz gibi bonus kazandırabilecek bir profil çiziyor.

***

Baykal gibi özellikli bir başka isim de partinin ikinci bölge aday adayları arasında var. Kimden mi bahsediyorum?

Tabii ki Erkan Dönmez'den...

"Ne özelliği var?" diye sorabilirsiniz ama cevabı şöyle özetleyeyim:

İkinci bölgede en kritik ilçelerden biri İnegöl olacak. Çünkü İnegöl, Bursa genel seçim oranlarına yüzde 2'lik katkı yapan bir ilçe...

Kaldı ki bütün siyasi partiler bunun farkında...

Eğer AK Parti, listesinde Bülent Temelli gibi İnegöl'ün sevdiği bir ismi değerlendirmez ise Erkan Dönmez, CHP'ye puan değil puanlar kazandıracaktır.

Her ikisi de partilerinin listesinde olursa, İnegöl sandıklarında amansız bir seçim yarışı yaşanacaktır.

Kaldı ki İYİ Parti'nin GİK Üyesi Hasan Toktaş da ikinci bölge listelerinde yer bulursa, rekabetin boyutunu varın siz düşünün.

Ya da şu soruya cevap verin:

Erkan Dönmez, CHP listesinde yer almazsa bu durum hangi partinin kazancına dönüşecek?