MUDANYA'DAN BİR FUAR GEÇTİ...

Turgay AKBULUT 03 Eylül 2019 Salı, 06:00

Sizce de Bursa'da adı konulmamış bir eksiklik yok mu?

Dilimizin ucunda aslında, iliklerimize kadar hissediyoruz ancak ifade edemiyoruz neyin eksik olduğunu...

Geçmişten gelen anımsamalarla güzellemeler yapsak da kent tatsız tuzsuz bir yemek gibi; doyuruyor ancak tat vermiyor!

Misal İstanbul'un cafcafı, Ankara'nın düzeni,  İzmir'in heyecanı hatta kasabadan hallice olan Balıkesir'in kıyı bölgesinin ahengi yok bu şehirde. Biriktirdiğimiz hatıralara sarılıp seviyoruz kenti ama o anılar da bir bir kayboluyor.

Şeftali bahçeleri ile birlikte, mahallenin tüm çocuklarıyla birlikte giriştiğimiz talan hikâyeleri de yitip gitmedi mi?

Talan hakkını büyükler küçüklerden çaldığından beri kent de masumiyetini kaybetti!

Tarihi yapılar, çarpık binaların arasında can çekişiyor. Tophane'den bakınca sadece minare ya da kubbelerini görebildiğimiz birçok tarihi yapı, sanki bir köşede varlıklarını unutturmaya çalışıyor!

Bursa yeşili ile birlikte diğer renklerini de yitirdi...

***

Dilimizin ucundaki sözcük işte bu: Renk... Kente biraz renk katmak gerekiyor. 

Daha fazla eğlenceli zaman geçirebileceğimiz, daha kaliteli hatırılar biriktirebileceğimiz bizi daha fazla sokağa çekecek renklere ihtiyacımız var.

***

Son yıllarda Bursa'da gördüğüm en renkli etkinliği Mudanya Belediyesi gerçekleştirdi. Önceki gün biten Mudanya Kitap Fuarı bir süreliğine kenti güzelleştirdi.

Aslında klasik 'kitap fuarı' algısından dolayı, Mudanya Belediyesi'nin gerçekleştirdiği etkinliği başka bir isim ve başka bir klasmanda sunmak gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü ortaya konan etkinlik bir kitap fuarından fazlasıydı.

***

Öncelikle 65 önemli yazar, gazeteci ve siyasetçiyi bir ilçede toplamak başlı başına bir hadisedir. Ve ne yalan söyleyeyim Mudanya'nın organizasyon yeteneği çok iyi çıktı... (Öyle ya çoğu kurum, kapalı bir salonda dahi kültürel etkinlik düzenlemeyi beceremiyor... 25-30 kişiyi bir yerlerden bulup, hiç ilgileri ve bilgileri olmayan bir etkinliğe dâhil edip iş yaptığını zanneden o kadar fazla kurum var ki!..)

Meseleyi kitap alışverişinden çıkarıp, açık alanda düzenlenen söyleşilerle onlarca yazarı okuyucu ile tartıştırmak... Düşünce, fikir ve aydınlanma açısından kente çok önemli bir katkıdır.

Mudanya Kitap Fuarı'nın ana temasının 'Uluslararası Göç ve Mültecilik' olması ise yerinde bir seçimdi. Zira Suriyeliler meselesi ülkemiz için çok ciddi bir mesele ve toplumun da bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacı var...

Fuarla ilgi en beğendiğim fikir atölyelerdi. Çok ince düşünülmüş... Kadın ve çocukları önceleyen, eğlenceden çok öğretici-geliştirici atölye çalışmalarının köylülerin ayağına götürülmesi takdirlik değil mi?

***

Aslında fuar başladıktan sonra Mudanya bir şeyi başardı; kenti süsledi ve öne çıkardı.

Ülke çapında önemli isimleri bir araya toplamaktan fazlası, onlardan en iyi biçimde faydalanmaktır. Mudanya işin bu kısmını çok güzel yaptı.

Mudanya Bando Takımı eşliğinde, ilçedeki tarihi binaların önüne oturarak şarkı söyleyen ünlü isimler... Ve bunu sunuş biçimi... O videoları kaç kişi izledi bilmiyorum ancak, tanıtım açısından çok değerli birer argüman üretilmiş oldu.

İşin kolayına kaçmadan 'fuarsa alın size fuar' demeyip, organizasyonu güzelleştirmek ve verimli hale getirmek için çabalayan bir irade konuldu ortaya.

İlk kez düzenlenen etkinliklere katkı koymak çok zordur. İnsan olayı neyin güzelleştirebileceğini anlayamaz, eksiklikleri göremez çoğunlukla... Hep sonradan gelir aklı başına. Ancak Mudanya ekibi beklenti üstünde bir katkı ile organizasyonu daha keyifli hale getirmeyi başardı...

***

Bursa'nın bu tarz kültürel etkinliklere daha fazla ihtiyacı var. Yılda 4-5 adet Mudanya benzeri organizasyon gerçekleştirebilsek kentin havası değişecek.

Kent olarak, Mudanya Kitap Fuarı ile ilgili olarak Başkan Hayri Türkyılmaz'a bir teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum.

Hem Bursa'ya renk kattığı için hem de klasikleşmiş bir uygulamayı daha halka dokunur biçime getirerek fark yarattığı için...