YAZAKİ'DE SON DURUM NE?

Turgay AKBULUT 14 Şubat 2020 Cuma, 06:00

Kıymetli okur; Yazaki firması ile ilgili gündeme getirdiğimiz iddiaların ardından bir mahkeme sürecine girdik.

Yazaki'nin yayınlarımızın kaldırmasına yönelik açtığı davalar reddedildi. Ancak hızını alamayan firma şahsıma da türlü iftiralarla dolu yeni bir dava açtı.

Mahkeme sürecine olan saygımdan dolayı bir süreliğine Yazaki dosyasını rafa kaldırdım. Zira savcının önünde bekleyen bir dosya ile ilgili yazılar yazmayı ahlaki bulmuyorum.

Ancak; 'Yazaki dosyası ne oldu?', 'Yazaki'de sonuç ne?', 'Korkup yazmayı mı bıraktın?', 'Bilgin-belgen tükendiyse biz yollayalım...'  gibi çok sayıda mesaj alıyorum. Bu nedenle okuyucumuzu bilgilendirmek için birkaç satır yazmak şart oldu.

                                                                             ***

Yazaki dosyası kapanmadı. Bir netice alana kadar da kapanmayacak. Şuan konu yargıya intikal etti... Aslında istediğimiz noktaya gelmiş olduk. Zira iddialarımız karşısında üç maymunu oynayan bu firmanın, yargı karşısında da aynı üslubu takınamayacağı çok açık.

Yazaki'nin şahsıma açtığı, 'iftira-tehdit-marka değerine zarar verme' gibi iddialar içeren ve aslında başka bir mahkeme tarafından zaten reddedilmiş olan dava sonuçlanır sonuçlanmaz...

Ben de şahsıma yönelik iftiralarından dolayı firmaya ve yöneticilerine dava açacağım. Konuyla ilgili tüm yazılarımı, elimdeki bilgi, belge, kayıt ve fotoğrafları mahkemeye sunup, 'Bunlar mı iftara?' diye soracağım.

Mahkeme neticesini de siz değerli okurlarımla yine buradan paylaşacağım.

Bakalım, tüm iddialara kulaklarını tıkayan firma yöneticileri mahkemeden çıkacak sonucun ardından ne yapacak?

                                                                           ***

Yazaki'nin, 'marka değerimize zarar veriyor' iddiasının içinin ne kadar boş olduğu, hatta firmaya zarar vermemek için bugüne kadar büyük özen gösterdiğim de yine mahkemede anlaşılacaktır. Zira binlerce insanın ekmek yediği bir firmaya zarar vermemek için azami özen gösterdim. Her elime geçeni paylaşmadım, her bilgiyi yazmadım... Ancak Türk yargısı önünde hesaplaşırken, tüm kartları açacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Yani değerli okur; ne bilgimiz belgemiz tükendi ne de korktuk. Sadece yargı sürecine zarar vermemek adına yazmaya ara verdik.

                                                                       ***

Bu süreçte gerek destek mesajları ile gerekse de ellerindeki bilgileri paylaşarak bizlere destek olan tüm okuyucularımıza teşekkür ederim. Gönderdiği bilgi ve görüntüleri yayınlamadığım için sitemkar mesajlar atan okuyucularımız var... Onların da anlayışlarına sığınıyorum. Zira dediğim gibi devam eden bir yargı süreci var...

                                                                                       ***

Tabi şunu da belirtemeden geçmemek gerekli... Yazaki'nin hiç mi doğrusu yok?

Elbette var. Her ne kadar 'kalite kontrol süreçlerindeki usulsüzlük iddiaları', 'mal giriş çıkışlarındaki akıl karıştıran trafiği' hatta firmada görevli bir müdürün fabrika dışında bekleyen tıra mal yüklediği 'anlamsız' görüntülerle ilgili açıklama yapmasalar da...

Fabrikanın her yerine sese duyarlı güvenlik kameraları koydurmaları...

Kalite kontrol birimindeki bazı formenleri ve müdürleri görevden almaları... Önemli adımlar!

Tabi bu süreçte firmadan ürün tedarik eden otomotiv şirketlerinden birinin fabrikada inceleme yapması da yine güzel bir haber.

Son olarak serbest bölgeye mal giriş çıkışıyla ilgili de çeşitli iddialar var!

Bunları da konuşacağız...