Almanların kesin dönüşü

Vedat ASLAN 12 Ocak 2018 Cuma, 06:09

İki yıldır Almanya'dan Türkiye'ye düşen turist sayısında bu yıl güçlü bir büyüme yaşanması öngörülüyormuş. Türkiye'ye tatil rezervasyonlarında yüksek artış kaydeden tur operatörleri uçuş kapasitelerini artırma kararı almışlar.

Almanya ile aramız mı düzeldi? Hayır! Merkel "Türklere ayıp ettik, sözümüzü de tutmadık. Haydi Almanya akın edelim Türkiye'ye" mi dedi? Hayır! Alman turistler bizim kara kaşımıza kara gözümüzü mü özledi? Hayır!

Peki, ne mi oldu? Muhtemelen bunlar İspanya, İtalya ve Yunanistan'da iyice kazıklandılar. Baktılar bizim buralar gittikçe ucuzluyor. Avro yükseldi malumunuz. Paraları daha da değerli. Buralara gelmeyene artık Almanya'da "Dummkopf" yani keriz diyorlar.

Kendisini soydurmak isteyen için ahanda İspanya, İtalya sahilleri orada... Gittiğinden daha çıplak dönmek istiyorsan ahanda Yunanistan... Soyup soğana çeviriyorlar bizim buralara nazaran.

2 yıldır paraları suyunu çekti kanaatimce. Anca bize yetecek şimdi bütçeleri. Mecburiyetten dönüş yapıyorlar. Kesin dönüş de diyebiliriz. Kim bilir ne paraları gitti gariplerin. Sevaba da giriyoruz şimdi. Biz olmasak tatil de yapamayacaklardı bu yaz. Berlin'de birayı çekip birbirlerini yumruklayacaklardı parasızlıktan. Hakikaten sevap işliyoruz. Allah da bunu görüp gönlümüze göre verir inşallah...

 

Sigara ve termik santral

 

Bu ikiliden hangisi daha zararlı desek cevap herhalde "İkisi de zararlı" olur. Biri bünyeye ve pasif içiciye... Ötekiyse aynı anda binlerce kişiye!..

Sigaraya karşı çıkıp termik santrali savunmak olabilir mi? Bizim memlekette oluyor! Bartın Platformu'na kulak veriyoruz şimdi:

"Sigaranın dumanına savaş açan Profesör Orhan Kural, Amasra'da kurulacak termik santralin davasında bilirkişi olmuş ve önce burada termik santralin kurulamayacağı yönünde demeç vermiş olmasına rağmen sonra bundan dönmüştür. Milyonlarca ton duman çıkaracak termik santrali hayata geçirmek için yaptığı bu eylemler bir utanç vesilesi olmaktan öte, idari ve hukuksal olarak karşılığını bulması gereken fiillerdir."

Gel de şaşırma! Hatta Kural yerel gazetelere termik santralin Amasra'da mutlaka kurulması gerektiği yönünde demeçler vermiş ve hatta holdinge ait maden kuyusunda 'toplu nikah' tertiplemek istemiş.

İddialar doğruysa vaziyet vahim! Sigaranın dumanına düşman ol, bacadan çıkan yüzbin sigara dumanı gücündeki dumanın yanında dur!..

Olacak iş değil ama bizde mümkün işte!..

Kalın sağlıcakla...