Bayram biterken...

Vedat ASLAN 04 Eylül 2017 Pazartesi, 08:54

Kurban Bayramı'nda trafiğe insan kurban verme geleneği de sürdü. Tatilin ilk 9 gününde yurt genelinde meydana gelen toplam 142 kazada, 98 kişi öldü, 423 kişi de yaralandı. Daha bunun bir de dönüşu var!

Benim başıma gelmez... Bize bir şey olmaz kafası... Vurdumduymazlık tam gaz memleketimde... Sinir katsayısı yüksek, eğitim seviyesi düşük bir toplumuz. Psikolojimiz de bozuk olunca Azrail'e yakalanma ihtimalimiz de yüksek. Yani bulunduğumuz nokta olağan.

Bayrama mı savaşa mı gidiyoruz belli değil. Her bayram eksiliyoruz. Dönüş yolculuğu gidişe benzemesin inşallah...

***

Paris merkezli uluslararası haber ajansı AFP, bayram vesilesiyle ülkelerine giden Suriyelilere bayram sonrası Türkiye'ye dönüp dönmeyeceklerini sordu. Haberde ismi verilen üç Suriyeli de "Döneceğiz" dedi. Suriyeliler ekonomi, güvenlik ve altyapıda ilerleme sağlanmadan ülkelerine dönmeyeceklerini, Türkiye'de kalacaklarını söylediler.

Peki söyledikleri 3 konudaki gelişmeyi kim sağlayacak? Sen dönmezsen o dediklerinizi kim yapacak? Hayaletler mi?

Her şeyi başkalarından beklemeyeceksin. Memleketini kendin çabalayıp dönüştüreceksin.

Var mı başka çaresi?

***

Bayram bayram Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdi. Depreme neden olan bombayı Japonya, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere pek çok ülke kınadı. ABD Başkanı Donald Trump ilk kez konuştu:

"Haydut devlet Kuzey Kore tek bir şeyden anlar!"

Bu habere dair yorumlara baktığımda ilginç bir şekilde Kuzey Kore'ye sempatiyle bakanlar var. Amerika'ya ve bugüne kadar dünyaya yaptıklarına öyle gıcık olmuşlar ki Trump'a kim posta koymaya kalkıyorsa onun yanında saf tutuyorlar.

Doğrusu ABD mi Kuzey Kore mi dünya için daha az tehlikeli ben de bilemiyorum. Bu denli büyük bombaları birbirleri üzerinde kullanabileceklerini de düşünmüyorum. Sadece ABD'nin karizması biraz çizilecek gibime geliyor.

O kadar...

***

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası marifetiyle deprem yaratması Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile ÖSYM'nin polemiğine de yansıdı. "İnsan kaynaklı deprem olmaz" savını doğru kabul eden ve soru olarak öğrencilere yönelten ÖSYM'ye Kadıoğlu karşı çıkmış ve mahkemelik olmuşlardı.

Twitter adresinden Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ni (ÖSYM) eleştiren Prof. Dr. Kadıoğlu, "Eyyy ÖSYM! Hani insan kaynaklı deprem olmazdı. Beni mahkemeye vermin, yanlış soruları ve onları körü körüne savunanları haklı çıkartamaz" mesajını yazdı.

Şimdi yine kazananlar mı değişecek acaba?

Önce "Kazandınız tebrikler" sonraysa "Maalesef kazanamadınız" şeklinde mektup alan üniversite adaylarına "Yahu hatalıymışız. Meğer kazanmışsınız" diye bir mektup mu gönderilecek?

Allahım sen bizim aklımızı fikrimizi koru!