Şadi Özdemir’in vedası...

Vedat ASLAN 03 Ocak 2018 Çarşamba, 06:14

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir son kez basınla bir araya geldi. Zaten aday olmayacağı biliniyordu Özdemir'in. Böylece veda etti Şadi Özdemir...

Veda ederken kendi döneminin bir özetini yaptı...

"Türkiye olağanüstü süreçlerden geçti bizim dönemimizde... 15 Temmuz darbe girişimi ve 20 Temmuz darbesi sonrasında partimiz tıkanma noktasına geldi. Başvuruların adresi olduk. Sonra referandum süreci ... Adalet yürüyüşü süreci ... Olağanüstü süreçler yaşadık.."

Gerçekten de Şadi Özdemir'in il başkanlığı döneminde Türkiye, tarihinin en önemli sürecinden geçti ve halen de geçmeye devam ediyor aslında. Darbe girişimi, FETÖ ile mücadele... At iziyle it izinin karışması... Referandum... Başkanlık sistemine geçiş...

Bunların hepsi son 2 yılda oldu. Siyasetin göbeğindeki Şadi Özdemir açısından aksiyon filmlerini aratmayan bir dönem geçti diyebiliriz doğal olarak.

Kendi görevde olduğu süreçte zihniyet değişikliğine gittiklerini, seçmene ve dışa dönük bir modele döndüklerini anlattı Özdemir. Zaten CHP'nin geleceği açısından, halkı küçük gören ve "Biz eğitimliyiz, hepimiz üniversite mezunuyuz... Maalesef halk cahil" zihniyetinden kurtulmak şart. Özdemir ve ekibi yer sofrasında köylüyle bol bol kahvaltı etti ama sonra göreve gelecekler de aynen devam ettirmek durumunda.

Artık yeni şeyler söylenmeli, yeni bir yol izlenmeli. Eski usül CHP söyleminin partiyi taşıyabileceği nokta belli. Yönetime talip bir CHP'nin halka daha fazla dokunması şart.

"Partililerimize 'Sosyal medyada partiyi eleştirme, gel toplantılarda eleştir dedik. Genişletilmiş toplantılar yaptık. Sosyal medyada eleştiriler azaldı. 'Masanı seç harekete geç hayli ilgi gördü... Masalar kuruldu ... Proje ve problemler üzerine odaklandık ... Kamu yönetimlerini izledik ... Salı söyleşileri etkinliklerimiz başarılı geçti . Altan Öymen, Murat Karayalçın gibi isimlerle bir araya geldik. Güzel işler yaptık..."

Böyle anlattı son 2 yılını Özdemir. Ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile mesaisine değindi:

"Başkanımız Bursa'ya hep evet dedi. Sürekli geldi. Bizi hiç kırmadı. Mitingler düzenledik... Hatta bazen bana kızdı. Bursa'ya çok sık geldim. Hep aynı şeyleri söylüyor olabilirim. Neleri söylediğimi bilmiyorum diye yakındı."

Bursa'daki stadyum konusunu özellikle dile getirdi son toplantısında Özdemir:

"4 stat parasına 1 stat yapıldı. Diğer 3 stadın parası nerede? İsraf mı yanlış kullanım mı? 24 stadın 23'ünü merkezi yönetim yaptı. Sadece Bursa kendi kaynaklarını kullandı. Oysa Bursa'ya farklı yatırımlar yapabilirdik harcanan parayla..."

Ve adaylık konusuna girdi:

"Aday olmayacağım. Sağlıklı demokratik bir seçim olsun istiyorum. Gördüğüm tedavileri biliyorsunuz. Siyasete çok uzun süre ayırmak gerekiyor. Çalışmam da gerekli. Çalışmayı gerektirmeyecek kadar zengin değilim. Yeni insanlara da kapıyı açmak gerekiyor."

Gerçekten de bırakmasını bilmek gerekli zamanı geldiğinde. Olgunluk göstermeli. Şadi Özdemir gibi. Kendisine "sivil"de başarılar dileriz. Tabii seneye ne olacağı da belli olmaz. Bakmışsınız, yine göreve davet edilivermiş...

"Şimdilik" hoşça kal demek en doğrusu...