Mitingim mitingini döver!

Vedat ASLAN 13 Haziran 2018 Çarşamba, 03:05

Kritik seçim yaklaşırken elbette mitingler fazla bırkalanır oldu. Miting düzenlenen yerdeki genel havaya, katılıma, coşkuya, katılımcının kimliğine kadar her şeye bakılarak miting yarıştırması sonucu açıklanıyor bu aralar.

Tabii yine herkes kendi penceresinden galibi ilan ediyor. Bursa'da İnce ve Erdoğan'ın mitingleri sonrasında da klasik polemiklere imza atılıyor yine. Gelenek olduğu üzere!..

"Hangi miting daha kalabalık" şeklinde hava fotoğrafları yan yana konuluyor ve "Sen karar ver ey ahali" deniliyor. Miting için sineyimillete gidiyoruz yani. Oysa fotoğrafın biri filancanın mitinginin başlamasına daha saatler varken çekilmiş. Öteki fotoysa mitingin göbeğindeki bir anı yansıtıyor.

O ana bakarsak filanca galip. 2 saat sonraki fotolara bakarsak ise galip fişmanca oluyor. Bu durumda ahali nasıl sağlıklı karar versin baba erenler? Yayıncı kuruluşun piyerosu misali. İstediği yerde durduruyor medyamız fotoğrafı. Onu servis ediyor. Her fotoğrafta başkası kazanıyor. Tuhaf ötesi bir durum açıkçası. Manipülasyona açık.

Diğer bir tartışmalı konu ise hayatın her alanındaki gibi Suriyeli konusu. "İnce'nin mitinginde Suriyeli yoktu, Erdoğan'ın mitinginde Suriyeli çoktu!" görüşü bolca dillendiriliyor. Bu da galibi belirleme konusunda zaten karışık olan işimizi ve kafamızı daha da karıştırıyor haliyle!

Suriyeliler oy vermeyecek lakin mitinglerde kalabalık yapıp partiler için doluluk oranını üst seviyeye çıkartabiliyorlar. Böyle bir toplu hizmetleri söz konusu!.. Uzaktan bakan bir göz "Vay be ne dolu!" derken, yakın plana girince şüphelere gark oluyor. Tartışmalı bir pozisyon bu da. Erman Hoca ve Ahmet Çakar birlikte kol kola verseler pozisyonu çözmeyi beceremezler. Öylesine zor, girift bir pozisyon ki...

"Mitingin birinde toplu ulaşım bedavaydı, ötekinde normal tarife işledi!" denilince yeniden bir sorunsal çıkıveriyor galibi belirleme hususunda. Alın size bir polemik konusu daha!

Zaten sağlıklı karşılaştırma için iki mitingin de eşit şartlarda cereyan etmesi gerekli değil midir? Matematik böyle diyor. Elma ile armut nasıl toplanamıyorsa karşılaştırılamaz da...

Bu bakımdan mitingleri yarıştırmak ve "Benim mitingim seninkini döver!" şeklinde bir görüş yoluna girmemek gerekiyor. Her mitingi kendi şartları dâhilinde değerlendirmek en akla yatkını.

Aynı şahıs veya parti daha önce kaç kişi toplamıştı, coşku nasıldı... Ona bakmalı... Herkes kendi karnesini kendi biliyor aslında. Dışarıdan gazel okumanın, A siyasetçisinin B siyasetçisini mitingi marifetiyle yerle yeksan ettiğini iddia etmenin manası yok.

İlla birileri galip ilan edilecekse siyaset konusunda doktora vermiş tarafsız bilim adamları "Video hakem" misali mitingleri izler, notlarını alır ve önceki mitinglerle karşılaştırarak toplam bir kalite puanı verebilir.

Yoksa bizim yorumlar pek sağlıklı değil sevgili okur. Bize güvenmeyin.

Kalın sağlıcakla...