AKKUŞ’TAN HAYRİ TÜRKYILMAZ’A SALVO!

Yüksel BAYSAL 06 Ocak 2018 Cumartesi, 06:06

Cuma, CHP açısından hareketli bir gündü.

Sabah, adaylardan Hüseyin Akkuş'un kahvaltılı basın buluşması vardı.

Ülke ve Bursa sorunlarına değinmeden önce yıllarca birlikte siyaset yaptığı Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a laf çaktı:

"Genel başkanımız 'Belediye başkanları kendi işlerini yapsın, örgüt işine karışmasın' demişti. Belediye başkanlarının siyaseti dizayn etmesini doğru bulmuyorum. Nilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey 'Beni de delege olarak yazmayın, başkalarını yazın. Ben size isim de önermem' dedi. Ben belediye başkanlarını ve bütün ilçe başkanlarını kurultay delegesi olarak yazacağımı söyledim. Hayri Türkyılmaz'la anlaşmazlığımız buradan başladı."

****

Hüseyin Akkuş'un konuşmasında öne çıkan bir başka nokta da şuydu:

"Ben il başkanlığını atlama taşı olarak kullanmayacağım. 2019'da hiçbir yere aday olmayacağım. Partime hizmet için adayım."

Burada doğrudan İsmet Karaca'ya gönderme yok mu?

****

Hüseyin Akkuş'un rakibi İsmet Karaca'ya yaptığı bir başka eleştiri de şu:

"İsmet Karaca'nın izlediği yöntemi doğru bulmuyorum. Eşit durumda değiliz. Haksız rekabet var. Tüzük gereği zorunlu olmasa da etik olarak kongre salonuna girmeden Osmangazi İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmeli."

****

Toplantıda Hüseyin Akkuş'un yanına oturan Nilüfer eski İlçe Başkanı Özgür Şahin de, "2019 bir siyasal kariyer planı yapılacak seçim değil" dedi.

****

Bu yazının dip notu: Hüseyin Akkuş'un toplantısına İl Yönetim Kurulu üyeleri, Dr. Demirhan Aslan, Ahmet Çimen, DSP eski İlçe Başkanı Erol Gülmez ile Bal-Göç Genel Sekreteri Gülver Deniz katıldı.

****

Ve İsmet Karaca sahaya indi

 

Seçime iki gün kala Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı'na aday olan İsmet Karaca, gövde gösterisi yaptı.

CHP ilçe başkanlarının neredeyse tamamı İl Başkanlığı'nda hazır bulundu.

Başkanların bir kısmı tam destek vermeye gelmişti.

Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal'ın, en ön saflarda olmasa da açıklamaya katılması dikkat çekti.

Hüseyin Akkuş'un toplantısına katılmayan Tansal'ın, bir gece önce yönetimi toplayarak, "Oy birliği ile İsmet Karaca'yı destekleme" kararı aldığı bilgisi de buna eklenirse, tablo biraz daha netleşmiş oldu.

Yani İsmet Karaca'nın Nilüfer'den de ciddi oy alacağı ortaya çıktı.

****

Evet, Parti Meclisi Üyesi, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir, nezaketen oradaydı ama Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru, Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Durmuş ile Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batmaz da ilk kez bir adaylık açıklamasında hazır bulundular.

****

Ayrıca, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, adaylık için kolları sıvayan ancak sonradan bu işten vazgeçen İl Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Turgut Özkan, yine adaylık için zemin yoklayan Aydın Keleşoğlu ve de CHP'nin eski il başkanlarından Sadık Çakar'ın da toplantıya katılması, İsmet Karaca etrafında bir bütünleşme olduğu izlenimi doğurdu.

****

Orhaneli İlçe Başkan Yaşar Aslan, Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya her iki açıklamada hazır bulunan isimlerdi.

"BENİ SEÇİN, SİZ DEĞİL AKP DÜŞÜNSÜN!"

CHP İl Başkanlığı'nın hınca hınç partililerle dolduğu toplantıda açış konuşmasını İl Başkanı Şadi Özdemir yaptı.

Sonra, Bursaspor atkısını omzuna atan Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca konuştu:

"Ben mevki, makam beklentisiyle aday olmadım. Örgütün ve ilçe başkanlarının baskısıyla bir göreve talip oldum. İsmet Karaca'nın koltuk hırsı yok. 58 ilden daha büyük olan Osmangazi'de üç dönem üst üste seçim kazandım. Delegelerle 7 kez toplantı yaptım. 134 imza verildi, oy birliğiyle aday olmam için. Ben bu görevi üstlenerek fedakârlık yapıyorum. Bu sürecin yıpratıcı olduğunu biliyorum."

****

Aralarındaki siyasi rekabetin sandığa kadar olduğunun altını çizen İsmet Karaca, "CHP milletvekilinin tutuklu olduğu başka bir dönem hatırlıyor musunuz? Seçilmiş belediye başkanlarımız görevden alınıyor. Üniversiteler medrese oldu. Yıkılmayan tek kale CHP... Atatürk, Laiklik ve Cumhuriyet diyen herkesle ayrım yapmadan yol yürümek istiyoruz. 9 değil 18 belediyeyi kazanmak için çalışacağız. Beni seçin, siz değil AKP düşünsün" dedi.

****

Bu yazının dip notu: İsmet Karaca, ayrım yapmadan 17 ilçe başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanları ile iki belediye başkanı Mustafa Bozbey ve de Hayri Türkyılmaz'ı kurultay delegesi olarak yazacağını söyledi.