Aydın: “Doğa katliamının engellenmesi için elimden geleni yapacağım”

Yüksel BAYSAL 09 Mart 2018 Cuma, 06:09

İznik'in dağlarında kurulmak istenen Rüzgâr Enerji Santrali (RES)projesine bir tepki de Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili İsmail Aydın'dan geldi.

Santralin kurulmak istendiği bölgede doğan ve yöreyi çok iyi bilen Avukat İsmail Aydın, "Onca boş alan dururken, oralara rüzgârgülü koymak doğa katliamıdır. Ben engellenmesi için elimden geleni yapacağım" dedi.

****

GURİŞ firmasının İznik'in Kırıntı, Kutluca, Elmalı, Hacıosman, Candarlı, Osmaniye, Mecidiye ve Süleymaniye köylerini kaplayan alanda kurmak istediği 53 tribünlü RES projesiyle ilgili olarak, Bursa Barosu, Doğa-Der ve yöre sakini Veteriner Hekim Bülent Uçok yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı.

Bursa İdare Mahkemesi, benzer davanın Kocaeli'nde açılmasını gerekçe göstererek "Yetkisizlik" kararı vermiş, davayı Danıştay'a göndermişti.

****

Hacıosman köyünde doğan, yöre insanı AK Parti Milletvekili Avukat İsmail Aydın, konuyu Enerji Bakanı Berat Albayrak ile görüştüklerini belirterek, "Sayın Bakanımız, çevreye zarar verecek hiçbir yatırımın yanında olmayacaklarını, konuyu inceleyeceklerini söylediler. Sayın Albayrak, 'gereğini yaparız' sözünü vererek bizleri rahattı. Bu doğa katliamı yatırıma izin vermeyiz" dedi.

****

RES projesinin yanlışlığını Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı ile de görüştüğünü ifade eden İsmail Aydın, "Son ruhsatı bu kurum verecek. Durumu inceleyecekler. Bildiğim kadarıyla Orman Bakanlığı bu işe olumsuz bakıyor. Ancak konuyla ilgili olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, bir bürokratının imzasıyla olumlu görüş bildirdiğini öğrendik. Bu doğru değil. Çünkü böyle bir kararın Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

****

Yöreyi çok iyi bilen deneyimli siyasetçi ve Bursa Milletvekili Aydın, "Orası ormanın içi, doğanın en güzel ağaçlarının, çiçeklerinin bulunduğu aracın girmediği yerler. Onca boş alan dururken, oralara rüzgârgülü koymak doğa katliamıdır. Ben engellenmesi için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

****

Bu yazının dip notu: İznik ve Orhangazi'nin duyarlı çevrecileri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz'la da konuyu görüştüler. İsmail Yılmaz, kaygıları Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a ileteceğini söyledi.

ÇEVRECİLER PROJEYE NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?

Çevreciler, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak kabul edilen rüzgâr enerjisine karşı olmadıklarının altını çiziyorlar.

Ancak İznik'in insan ayak izinin bile az değdiği dağlarında böyle bir yatırımın kurulmasının şu sonuçlarına dikkat çekiyorlar:

1-Elde edilen enerjinin taşınması için 50 metre eninde, 30 kilometre uzunluğunda enerji nakil hatları kurulması lazım. Bu da yüzlerce, binlerce ağacın kesilmesi anlamına geliyor.

2-Rüzgârgüllerinin kanat boyları 50-60 metre civarında. Doruk noktalara doğru çıkan yollar doğal olarak dar ve ağaçlarla çevrili. Bitki örtüsüne zarar vermeden, ağaç kesmeden rüzgârgüllerini zirveye taşımak mümkün değil...

3-Yapılan bilimsel araştırmalarda rüzgârgüllerinin sıcaklık artışına yol açtığı, nemi azalttığı, hatta rüzgârların yönünü değiştirdiği biliniyor.

4-Mikro klima denilen Karadeniz iklimi özelliklerini taşıyan ekosistem bu yatırımdan zarar görecek.

Yazıyı Bülent Uçok'un gözlemleriyle tamamlayalım:

"Kayın ve gürgen ağırlıklı ormanlarda, sarıçam, köknar, meşe türleri, dişbudak, akçaağaç, kestane gibi pek çok ağaç türü kapalı havzalar oluşturur. Yani, ormana yukarıdan bakıldığında toprağın hiç görülmediği, bir ağaç denizidir altınızdaki. Bu kesif ormanlarda ayıdan semendere, yediuyurdan boynuzlu engereğe, kardelenden orman gülüne, salepten kantarona, kırmızı benekli alabalıktan karaleyleğe, karacadan çit kuşuna, küçük akbabadan kurda sayısız bitki ve hayvan barınır."

 

****

Bu yazının dip notu: ÇED süreci tamamlandığı için GÜRİŞ firmasının dava sonucunu beklemeden nisan ayında inşaat başlama ihtimali çevrecileri kaygılandırıyor.