Bursa Büyükşehir’in borcu 4,5 milyar lira!..

Yüksel BAYSAL 07 Aralık 2017 Perşembe, 06:13

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, atandıktan 34 gün sonra kamuoyunun önüne çıktı.

İzlediği, gözlediği, brifing aldığı; yatırımlarını, bütçesini ve projelerini dinlediği Büyükşehir'in adeta röntgenini çekti, Bursa'nın önüne koydu.

Son derece gerçekçi değerlendirmeler yaptı.

Devraldığı tablonun olumsuzluklarını saydı, yapacaklarını ve de yapmayacaklarını anlattı.

****

Alinur Başkan'ın söylediklerini madde madde özetlemeye çalışayım:

1- "Bursa Büyükşehir Belediyesi ekonomik anlamda çok zor durumda. 4- 4.5 milyar lira borç var. 2032 yılına kadar borçlanmış durumdayız. Bu borcun yüzde 60'lık kısmı 2018, 2019 ve 2020 yıllarında ödenmek zorunda... Tablo o kadar kötü ki bu üç yıl gelirler, genel giderleri ve kredileri karşılamaya yetmiyor! Yatırımlara ayrılacak tek kuruş kalmıyor. Kredi bile alamıyoruz!"

****

2- Bursa'nın en önemli sorunu ulaşım, toplu taşıma ve trafiktir. Başkan Aktaş, göreve başladıktan sonra herkese "Bursa'nın en önemli sorunu nedir?" diye sormuş ve neredeyse oy birliğiyle "Ulaşım" cevabını almış. Bundan sonra yapacaklarını da buna göre planlamış...

****

3- Görevdeyken Recep Altepe'yi en çok yıpratan konuların başında Yalova yolundaki T2 tramvay hattı geliyordu. Başkan Alinur Aktaş, önce bu bölge esnafını dinlediğini belirterek, şunu söyledi: "Oradaki esnaf arkadaşlar dolmuşlar, öfkeleri dışarıya taşmış!

Peki, bu konuda ne yapmayı düşünüyor?

Anladığım kadarıyla geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş, projenin bir an önce bitirilmesi için çalışacak.

Yine de kendini alamıyor ve "Önceliği var mıydı, zamanı mıydı?" diye sormadan edemiyor.

****

4- Ulaşım konusunda çok ciddi adımlar atacak Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş...Kestel-Görükle arasında 213 çıkış olduğunu söyledi. Ve çok haklı olarak, "Her isteyenin istediği yere gitmesi doğru değildir" dedi.

Büyükşehir'de yaşamanın bir bedeli var elbette...

****

5- Alinur Aktaş, Bursa'daki bütün duyarlı insanların farkında olduğu sorunlara parmak bastı. Yaranın üzerine tuz ekilen yerleri saptadı. Stadyumun yapıldığı bölgede iki hastane, beş otel ve yükselen gökdelenleri kastederek, "Buranın geleceğini hayal bile edemiyorum. Felaket bir durum" dedi.

Aylardır yazıp çizdik, 'stadyumun yanında hastane mi olur?' diye! Ama dinleyen oldu mu? En yetkili ağızdan bunu duymak önemliydi.

*****

6- Bu kentte kim, hangi konuda yakınıyorsa, hepsine yanıt verdi Alinur Aktaş...

Zarar etmesi muhtemel teleferik projelerinin iptal edildiğini, ilçe belediyelerinin bol keseden sattığı S plaka satışının durdurulduğunu söyledi ve ekledi, "Fantezi projeler olmaz!"

Sonra somut rakam verdi:

"Su kuşu denilen deniz uçağı 10 ayda 18 milyon zarar etti. Biz suda indirim yaptık 10-12 milyon kaybımız olacak. Uçakları satacağız. Birini de İstanbul-Bursa-Kocaeli sahillerini gözlemek için kiraya vereceğiz."

Başkan Alinur Aktaş, "Belediye her şeyi yapmaz, iş bilenin kılıç kuşananın" diyerek durdurulan diğer projeleri de sıraladı.

Mustafakemalpaşa'daki 13 milyonluk Kule Restoran yatırımı...

Orhangazi Zeytin İşleme Tesisi...

Gölet ve baraj inşaatlarına ilişkin yatırımlar da Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredilecek.

Ayrıca 56-57 BURFAŞ işletmesinin önemli bir kısmı da özelleştirilecek veya kapatılacak.

Alinur Aktaş, "Koca İstanbul'da belediyenin 26 sosyal tesisi var, bizim 57! Üstelik halka dokunmayan işler yapılıyor orada!.. Zarar 43 milyon..."

****

7- Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentsel dönüşüm altında yapılan yanlışlıklara ilişkin de yüreklere su serpen açıklamalar yaptı:

"Kentsel dönüşüm konusunda odalarla bir araya geleceğiz. 100 dairelik bir yeri yıkarak 400 daire yapmak kentsel dönüşüm değildir! Herkesin kazanacağı bir maç olmaz. 0.50 yasal sınırlar içinde devam edecek ama otopark, yeşil alanlar, diğer rekreasyon alanlarından taviz vermeyeceğiz. Beş katı on beş kata çıkararak bu iş olmaz. Yeni imar alanlarıyla şehri batı yönünde büyüteceğiz."

****

8- Görünen o ki Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldığı talimatla da "Bursa bağrına saplanmış hançer!" diye tanımladığı TOKİ-Doğanbey'e ilişkin olarak, Ulucamii'ni ve Kapalı Çarşı'yı gölgeleyen" bu binaların tırpanlanması için teknik ve mali olarak ne yapılabilir araştırması yaptırıyor.

****

9- Billboard kirliliğine de el atmış Alinur Aktaş... Bazıları kaldırılacak.

****

10- Ve Bursa'nın en çok tartışılan yatırımı 'Stadyum' konusunda şunları söyledi: "Bursa Büyükşehir Stadı için 500 milyon lira harcandı. 80 milyon daha paraya ihtiyaç var. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuştum, stadı 1,5 yılda 160 milyona tamamlamışlar. Bizimkinde Avrupa maçları oynanamıyor, Konya'nınki bu konuda hazır."

Yorumunu Bursa halkına bıraktı Alinur Başkanı...

****

Alinur Aktaş'ın söylediklerini daha da özetlersek...

Deniz bitti!..

Beyaz bir sayfa açılacak.

İsraf önlenecek...

Yarım kalan işler bitirilecek.

Makro projelere ağırlık verilecek.

Ve düzlüğe çıkılacak...

Bursa'nın kurtuluşu böyle sağlanacak.