Çağdaş mühendisler Simav’a çıkarma yaptı!

Yüksel BAYSAL 04 Şubat 2018 Pazar, 06:00

17-18 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek İnşaat Mühendisleri Odası'nın genel kuruluna yönelik çalışmalar kapsamında Çağdaş Mühendisler'in başkan adayı Kemal Cüneyt Erdem, Kütahya ve Simav'daki buluşmalarına davet etti.

Sabah saatlerinde Kütahya'da, öğleden sonra da Ege'nin havasını soluduğumuz Simav'da inşaat mühendisleriyle buluştuk.

****

Kütahya buluşmasına Bursa'dan iki ekip gitti.

Biri gençlerin oluşturduğu gruptu; öteki ise Bursa Şubesi'nin Kurucu Başkanı Enver Kır, bir önceki dönem başkan adayı Yaşar Poyraz ile Cihan Sudi Anbar'dan oluşan ekipti.

Deneyimli ekip Simav'a da giderken, Bursa'dan giden Metin İlhanlı, Pelin Kale, Mustafa Kale, Zeynep Çiftçi, Emrah Mutlu, Asım Tepençelik, Merve Şahin ile Aykut Ertürk Kütahya merkezdeki toplantının ardından, kente geri döndü.

*****

Hemen belirteyim ki, Çağdaş Mühendisler'in Kütahya çıkarması çok başarılı geçmedi.

400'ün üzerinde inşaat mühendisinin bulunduğu Kütahya'da toplantıya yaklaşık 20 kişi geldi.

Muhafazakar, tutucu bir siyasal yapıya sahip olan Kütahya'da mahalle baskısıyla mühendislerin toplantıya gelemediğini söyledi Çağdaş grup...

Başkan adayı Cüneyt Erdem, durumun farkında olmalı ki, konuşmasına, "Kendileri burada olmayan ama kalbi burada olan" meslektaşlarına da selam göndererek başladı.

****

Küçük bir yerleşim yeri olmasına karşın Simav Çağdaş Mühendisler açısından daha umut vericiydi.

Katılım açısından iyiydi.

Ancak toplantıya katılan mühendislerden biri, "30 yıldır ilk kez Çağdaş Mühendisler grubundan biri buraya geldi" diye sitem etti.

****

Çağdaş Mühendisler'in başkan adayı Cüneyt Erdem, dar anlamda siyasete girmeden, "Suskun oda istemiyoruz", "Çözüm odaklı bir yönetim olacağız", "Sadece eleştirmeyeceğiz, çözüm de önereceğiz", "Sesi çıkan oda olacağız" söylemleriyle oy istedi.

****

Somut iki konuda vurgu yaptı.

Birincisi, sadece temsilcilik bulunan Yalova ve Kütahya'da İnşaat Mühendisleri Odası'nın şube açılması için destek vermek...

Diğeri ise Kütahya İMO'nın kurulmasıydı. Cüneyt Erdem, "Kütahya Bursa'dan yönetilemez. Şehrinizin sorunlarını en iyi siz bilirsiniz" diyerek, önümüzdeki süreçte özellikle Kütahya'da oda kurulması önerisini İMO Genel Kurulu'na götüreceklerinin altını çizdi.

****

Üç konuda vaatte bulundu.

Mali Sorumluluk Sigortası yapmak...

İnşaat Mühendislerine hukuki destek vermek...

Bir de eski başkanlardan "Başkanlar Kurulu" heyeti oluşturup, onların deneyimlerinden yararlanmak...

****

1995 yılından bu yana oda yönetiminde bulunmayan Çağdaş Mühendisler bu kez "Şeytanın bacağını kırmaya çalışacaklar" diye yazmıştım ya, dün bu grubun davetiyle yaptığım gezide gördüm ki, ilk kez üyeye dokundular.

Sahici bir insan profili çizen Cüneyt Kemal Erdem, kişisel sevgi potansiyelini oya devşirirse, bu kez tablo değişebilir.

 

MHP'LİLERDEN YANIT VAR!

Dün bu köşede, İyi Parti'nin önümüzdeki günlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde grup kuracağını yazmıştım.

Yazıda adı geçen Mustafakemalpaşa ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mahmut Gök, arayarak, MHP'de olduğunu, ayrılmayı düşünmediğini söyledi.

MHP'li bir diğer üye İhsan Bilgili de arayarak;  "Bu arkadaşlar MHP markasıyla seçildiler. Delikanlı iseler istifa etsinler, bir sonraki dönem gittikleri partiden seçilsin gelsinler" dedi.