Deniz Baykal’a kulak verelim!

Yüksel BAYSAL 12 Eylül 2017 Salı, 06:00

Hiçbir başarı tesadüf değil!

1973 yılından bu yana TBMM'de bulunan, Türkiye'nin en deneyimli siyasetçilerinden biri olan Deniz Baykal, dün Bursa'daydı.

Bir düğüne katılmak için kente gelen CHP eski Genel Başkanı Baykal, İl Merkezi'ne de uğrayarak, Bursalı dostlarıyla buluşmayı ihmal etmedi.

İl Başkanı Şadi Özdemir'in karşıladığı Deniz Baykal, yaşanan sorunlara ilişkin geniş açıklamalarda bulundu.

Çok araya girmeden, Türk siyasetinin bu en deneyimli, en birikimli isimlerinden biri olan Baykal'ın görüşlerini aktarayım.

****

Öncelikle Bursa ile ilgili değerlendirmeler yaptı Antalya Milletvekili Deniz Baykal:

"Türkiye'nin en önemli kentlerinden biridir Bursa. Dünya çapında bir medeniyete, kültüre, tarihe, ekonomiye sahiptir. Bursa ile hepimiz iftihar ediyoruz. Ama biz Bursalılara siyaseten yeterince derdimizi anlatamadık. Buzları kıramadık. İzmir altta, İstanbul üstte, Marmara'nın ortasında özlediğimiz noktaya gelemedik. Görüyorum ki, CHP Bursa'da patlama noktasında. Türkiye sosyolojik bir değişim süreci yaşıyor. Konjonktür, Bursa'da daha iyi bir sonuç alacağımız noktaya getirdi. Yeni ve köklü değişim aşamasına geldi Bursa..."

****

16 Nisan referandumundan sonraki süreci değerlendirdi CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal:

"Her anayasa bir medeniyet tercihidir diyorduk. ABD, Avrupa başta olmak üzere dünya ile büyük gerilimler yaşıyoruz. Biz yeni anayasa yaptık, 'oh be' diyen var mı? Kâbus artmadı mı? Sıkıntımız genişlemedi mi? Devlet referandumda bütün gücünü kullandığı halde alınan sonuç ortada. 100 yıla yakın birikimimiz, devlet düzenimiz, millet egemenliğine dayanan düzen 0.3 oyla değişmedi mi? Yapılan araştırmalarda evet diyenlerin yüzde 70'i adil bir referandum yapılmadığını söylüyor. Bu olmaz, olmadı da... Yüzde 50 niye hayır dediğini biliyor. Evet diyenler, daha çok bu değişikliği istiyorum diyenleri sevdiği için verdi. Referandum bir sorunu çözmedi. Tam tersine kriz çıkardı!"

****

Çözüm hakkında da 2018 yılında yapılacağını öne sürdüğü seçimlere işaret etti Deniz Baykal ve şunları ekledi:

"Bu olmadı. Şimdi oluşan krizi çözmemiz lazım. Bu alacakaranlık durumunu netleştirmemiz lazım. OHAL içinde alınan sonucu uygulama fırsatı vermemek, Türkiye'yi kişinin değil, kurumların yöneteceği noktaya getirmek lazım. Modern Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli kararı olacaktır. Bu milletin anayasası değil, kendi partileri bile onun gibi düşünmüyor. Bu bir CHP projesi değil. Böyle kişi hegemonyasını öngören düzene bütün partiler dur demelidir. Kişi hegemonyasına teslim olmuş bir devlet, her görüşten insanın kabul etmeyeceği bir düzendir."

****

Bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan deneyimli siyasetçi Deniz Baykal'a, Reza Zarrab davasındaki gelişmeleri ve eski bakan Zafer Çağlayan'ın tutuklanmasını sordum.

Deniz Baykal, "Türkiye ile ilgili iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Açılmamış yığınla dosya var. 17-25 Aralık bunlardan biriydi. Amerika'daki durumdan mutluluk duyar mıyım? Sevinç duyar mıyım? Şu kadere, şu acıya bak. Bana hukuku, adaleti Amerikan mahkemesi mi getirecek? Biz karanlık bir dönem yaşıyoruz. Yoksa onlara mı laf düşerdi?" diye konuştu.

 

DENİZ BAYKAL'A KİMLER GELDİ?

Bursa her daim, Deniz Baykal açısından çok önemli bir il oldu.

İnönü-Baykal çekişmelerinde Bursa hep Deniz Baykal'dan yana tavır aldı.

Dün İl Başkanlığı'nda hiçbir ilçe başkanı yoktu ama Baykal'ı seven isimler oradaydı.

Abdullah Özer, Kemal Demirel, Ali Nihat Irkörücü, Fahrettin Bahçuvancı, İbrahim Özkaya, Feridun Tetik, İbrahim Alkaya, Mustafa Esen ve adaşı Avukat Deniz Baykal oradaydı.

Ayrıca, halen milletvekili olan Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Erkan Aydın da Deniz Baykal'a hoş geldin diyenler arasındaydı.