Devletin ve de milletin valisi hesap verdi!

Yüksel BAYSAL 13 Eylül 2017 Çarşamba, 06:00

Devletin valisini dinlemeyi özlemiştik.

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün basın mensuplarına verdiği akşam yemeğinde yaptığı uzun değerlendirmeler sırasında bunu düşündüm.

Tek parti dönemlerinin parti ve devletin iç içe geçmiş görüntüsü, demokratik yaşam kültürü açısından büyük sıkıntılar doğurdu.

Ne yazık ki, bu konuda da geçmişten tam ders çıkaramadık!

Parti militanı gibi konuşan valiler gördük!

En tepedeki yöneticilere yaranmak için bir kesimin sözcüsü gibi olan valiler gördük!

****

Çok şükür, İzzettin Küçük, devletin ve de milletin tümünün valisi olduğunu ortaya koydu sürekli olarak...

Çıktı basının karşısına hem önerileri dinledi hem de kamuoyuna hesap verdi.

****

Vali Küçük'ün uzun toplantısında, benim açımdan anlamlı beş noktanın altını çizmek isterim.

Birincisi, her düşünceyi büyük bir saygıyla dinledi Vali Küçük... Bazı gazeteciler, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye cesaret edip soramadıkları soruları Vali'ye sordu. Vali Bey de onları bile büyük bir hoşgörüyle yanıtladı.

****

İkincisi, eğitim yılı başlarken 16 önemli okul-atölyenin yıkım kararı alınmasıyla ilgili açıklamasıydı. Vali İzzettin Küçük, bu kararın kendilerine ait olmadığını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.  

*****

Üçüncüsü, Kenan Sertalp ve Cennet Cankılıç'ın dikkat çektiği trafik polislerinin kent ulaşımında hiç etkisi olmadığı şeklindeki eleştirilerine verdiği cevaptı. Vali Küçük, Emniyet Müdürlüğü'ne trafik akışıyla ilgili bir çalışma yaptırdıklarını, yakında sonuçları açıklayacaklarını söyledi. Burada en dikkat çekici nokta, Vali Küçük'ün parklanmayla ilgili sorunu tespit etmiş olmasıydı. Bursa'da gelişigüzel araç parkının önlenmesiyle trafiğin yüzde 20-30 arasında rahatlayacağını ifade etmesi yüreklere su serpti. Ulaşımın çile haline geldiği bir dönemde trafik polisinin etkin görev alması ve yanlış parklanmanın önlenmesiyle bir ölçüde rahatlama sağlanabilir.

*****

Dördüncüsü, 'FETÖ ile mücadele ne durumda?' sorusu sonucu yaptığı tespitti. FETÖ'nün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin beyni Kozmik Oda'ya girmesini içine sindiremediğini söyledi İzzettin Küçük. FETÖ için de casusluk örgütü tanımlamasında bulundu ki, tam yerinde bir analiz oldu.

****

Beşincisi, Genel Müdürümüz İbrahim Öge'nin çok haklı olarak, kent yönetiminde bilimsel araştırmaların ne kadar kullanıldığına ilişkin soruya yanıt verirken, bundan sonra bilimsel araştırmalar yaptıracağını söylemesiydi.

****

Özetle her konunun konuşulduğu geniş kapsamlı bir toplantı oldu.

Vali İzzettin Küçük'ün uzun yıllar Bursa'da kalmasını ve de bu toplantıların üç ayda bir yapılmasını diliyorum.