Faruk Çelik’in Bursa için çözüm önerisi!

Yüksel BAYSAL 07 Ocak 2018 Pazar, 06:05

İddiayla söyleyebilirim ki, Bursa siyasetinin son yıllarda çıkardığı en büyük marka Faruk Çelik'tir.

Cavit Çağlar, Turhan Tayan, Mehmet Gedik, Ertuğrul Yalçınbayır'ın ülke genelindeki bilinirliğinin ötesinde yaklaşık 20 yıl zirvede kalmak, 10 yıl bakanlık yapmak, hiç kimseye nasip olmadı.

 

****

 

Faruk Çelik şimdi sade bir milletvekili...

Sadece partinin değil ülkenin de akil adamı konumunda...

Artık eskisinden daha çok Bursa'ya geliyor ve ailesiyle zaman geçiriyor.

Özlediği dostlarını, arkadaşlarını ziyaret ediyor, kendisine yapılan çağrılara yetişmek için çaba gösteriyor.

"Taç Giyen Baş Akıllanır" demişti ya atalarımız, Faruk Çelik de devlette edindiği deneyimi bu dönemde Bursa halkıyla paylaşmaya çalışıyor.

 

****

 

Bu bağlamda önceki akşam kısa adı İHSANDER olan Zararlı Alışkanlıklardan Koruma Derneği'nin organize ettiği "Gençlik" konferansına katıldı.

Ördekli Kültür Merkezi'nin salonu hınca hınç doldu, biz gazeteciler içeri girmekte zorlandık.

Öyle görünüyordu ki, Bursa halkı ve partilileri Faruk Çelik'e büyük önem veriyor.

 

****

 

Milletvekili Çelik de, katılanların ufkunu aydınlatacak müthiş bir sunum yaptı.

Eski bakan Faruk Çelik, "Bir medeniyetin gelecek iddiası varsa, duyarlı gençlik yetiştirmesi lazım. Değer yargıları sağlam, bilgiyi üretmekle yetinmeyecek onu da kullanacak gençlik olmalı" diyerek başladı sözlerine...

Sonra o mükemmel sentezi dile getirdi:

"Kendi değer yargılarınız üzerine evrensel değerleri inşa etmeden, tüm insanlığın değerleriyle bütünleştirmeden yol almak mümkün değil!"

 

"KAFASI KIYAK DEĞİL AYIK GENÇLİK İSTİYORUZ!"

 

Çelik, gençlere tuzak kurulduğunu, 2011 yılına göre uyuşturucu kullanma oranlarının arttığını belirterek, "O dönem bir kilo uyuşturucu kullanılıyorsa şimdi 17 kilo kullanılıyor. Yaş itibariyle de 10 yaş daha gençler kullanmaya başladı. Birleşmiş Milletler verilere göre 1,5 milyon genç bu belanın pençesinde kıvranıyor. Sentetik uyuşturucuda Avrupa birincisiyiz" dedi.

Burada arada girerek sormak lazımdı elbette ama soramadık:

"Bu dönemde kim iktidardaydı? Hani dindar ve kindar nesil yetiştirecekti AKP iktidarı, ne oldu?"

Sorular bir yana, Faruk Çelik, bu bölümü çok güzel bir slogan sözle bitirdi:

"Kafası kıyak değil kafası ayık gençlik istiyoruz."

 

BATI DÜNYASININ GELİŞME FORMÜLÜ!

 

Deneyimli devlet adamı Faruk Çelik, yeryüzü tarihi ve İslam dünyasının durumuna ilişkin çok önemli analizler yaptı.

3 bin 500 yıllık dünya tarihinin sadece 230 yılının çatışmasız geçtiğini, geri kalan tarihin kan ve gözyaşından ibaret olduğuna dikkat çeken Faruk Çelik, şunları söyledi:

"1500-1750 yılları arasında Batı hızla gelişti. Magna Carta'dan bu yana idare reformu yaptılar ve yönetimi elinde tutanların yetkileri sınırlandırılmaya çalışıldı. Yani idari anlamda önemli adımlar attılar. Ve bunun üzerine sanayi devrimini gerçekleştirdiler. 1775 yılında Asya, dünya ekonomisinin yüzde 80'ini elinde tutuyordu. 1950'de bu rakam Batı lehine değişti,  ekonominin yüzde 50 'sinden fazlasını eline geçirdi. Teknoloji ve siyasal örgütlenme ile yaptılar bunu... İnsanlık tarihinin bilgi birikiminden çok iyi şekilde yararlandılar.  Düşünün Napolyon 1898 yılında Mısır'ı işgal etmeye gittiğinde yanına tam 160 bilim adamı vardı. Buradan ne alırım diye düşünüyorlardı."

 

168 ASKERE TESLİM OLAN BİR UYGARLIK!

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Çalışma ve Devlet eski bakanlarından Faruk Çelik, konuşmasının burasında çok ilginç bir örnek verdi:

"1532 yılında İnka medeniyeti İspanyolların işgaline uğradı. Biliyor musunuz, koca ülkeyi sadece 168 askerle fethettiler. Çünkü İspanyolların elinde ateşli silahlar, öbürlerinde tahtalar vardı. Yani Batı teknolojisini kullanarak öteki medeniyetlere boyun eğdirdi. Pek biz ne yaptık?  2018 yılında bizim coğrafyada halen sülalelerin devletleri var. Sülale devletlerin yöneticileri halkın çıkarlarını mı isterler, ailelerinin çıkarlarını mı?"

Faruk Çelik, bu noktada can alıcı soruyu da sormadan edemedi:

"Batı vahşi kapitalist, sömürü vampir ama siz alternatif olarak ortaya ne koyuyorsunuz?"

 

*****

 

İslam coğrafyasında kan, gözyaşı ve umutsuzluk olduğunun altını çizen Faruk Çelik bu tablonun ortaya çıkmasında eğitimin rolünü de şöyle anlattı:

"Eğitim ve okullaşma oranlarına bakalım. İslam ülkelerinde ilk ve orta öğretime gitme oranı yüzde 59, Batı dünyasında yüzde 92...  Lise eğitimi İslam ülkelerinde yüzde 26, Batı'da yüzde 74... Bu oranlarla Batı ile baş edebilir misiniz? Boş işlerle uğraşmayalım lütfen!"

Faruk Çelik, bir de üniversiteleşme oranlarını açıklamış olsa, sanırım Orta Doğu ülkelerindeki felaketin ana nedenleri daha iyi ortaya çıkardı.

 

BURSA İÇİN ÖZEL BİR ÖNERİ!

 

Milletvekili Faruk Çelik'le, söyleşi sonrasında özel olarak görüşme olanağımız oldu.

Küçük bir gazeteci grubuyla özel sohbet yaptı.

Yazılmamak üzere de pek çok şeyi paylaştı ama bir konuda önerisini açık dille ifade etti:

"Hasan Tuğcu'nun öncülüğünde yapılan İstanbul Teknik Üniversitelilere ait merkezde Bursa'nın 40 civarında akil adamı bir araya gelmeli ve Bursa'yı konuşmalı. Bursa giderek elimizden kayıyor. Erdem Saker başta olmak üzere teknik ve siyaset adamlarından oluşan bir heyet kurulmalı. İçinde Recep Altepe de olmalı. O da nerede hata yaptığını, neyi, neden yapamadığını söylemeli. Bursa'nın sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılmalı. Bursa artık İstanbul'un bir semti kadar yakın. İstanbul'a merkezi bütçeden 100 katrilyon ayrılıyorsa, Bursa'ya da 10 katrilyon verilmeli. Çünkü İstanbul'un yükünü çekmeye başladık. Ben Nilüfer'den yola çıkıp Yıldırım'a gelene kadar benim çocuklar İstanbul'dan Bursa'ya geliyor. Bu kadar yakınlığın bedelini ödüyoruz. Buna bir hal çaresi bulmak durumundayız. Bu da tek başına olmaz. Herkes elini taşın altına koymalı. Ankara'dan da bu iş takip edilmeli."

 

****

 

Bu yazının dipnotu: Faruk Çelik'in halkla buluşmasına Ercan Yenice, Ömer Aykan, Saadettin Kurt, Recep Akyıldız, İsmail Hakkı Arslan, Hacer Özyürek, Kübra Güner, Nihat Yıldız, , Mustafa Ale gibi isimler katıldı.