Giysi kumbaralarında toplananlar nereye gidiyor?

Yüksel BAYSAL 11 Ocak 2018 Perşembe, 06:08

"Giymediğin çöpe gitmesin!"

"Giymediyseniz giydirin!"

"Bu mağazada her şey bedava!"

İnsana ait olan her konuda hizmet vermeye çalışan yerel yönetimler, insanların çok az kullanıp, evde depoya kaldırdığı, büyük olasılıkla, daha sonra çöpe gönderdiği giysileri de insanlara ulaştırma işine bu sloganlarla girdiler.

İyi de yaptılar.

 

****

 

Bu konuda en başarılı örnek Nilüfer...

2003 yılından bu yana Nilüfer Belediyesi, "Kullanmadığınız eşyaları getirin, ihtiyacı olanları sevindirin"  yazılı araçlarla eski eşya topluyor, temizliyor, onarıyor, İhsaniye ve Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde ihtiyacı olanlara ulaştırıyor.

 

****

 

Konuyla ilgili Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Müdürü Seden Bozbey'le konuştum.

Nilüfer'de yurttaşların muhtarlıklara giyilmiş eşya bıraktıklarını belirterek, "Doğrudan getirenler de var. Hepsini topluyoruz, atölyelerimizde tamir ve bakımını yapıyoruz. Temizliyoruz, ütülüyoruz. Kullanılacak hale getirip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" dedi.

Seden Bozbey, 2017 yılında bu sistemden 13 bin 400 kişinin yararlandığını, Üniversite yerleşkesinden de bin 103 öğrencinin giysi aldığını kaydetti.

Seden Hanım'a, "Müdürlüğünüze bağlı kaç kişi bu sistemi yürütüyor?" diye sordum.

"Sadece beş kişi" dedi, rakamla 5 kişi...

 

****

 

Neden durup dururken bu konuyu gündeme getirdiğime gelince...

Osmangazi Belediyesi'nde farklı bir tablo var da onun için...

Kendi bünyesinde binlerce insan çalıştıran Osmangazi Belediyesi, Nilüfer Belediyesi'nin tersine, bu yardım işini özel bir şirkete ihale etmiş durumda...

Osmangazi'nin dört bir yanına konan kumbaralarda biriken giysiler, bu şirket kanalıyla toplanıyor, temizleniyor, sonra da dağıtımı yapılıyor.

İşte dedikodular da buradan kaynaklanıyor.

Acaba bu işi yapan şirket topladıklarının ne kadarını satıyor, ne kadarını dağıtıyor?

Dahası bu şirket neden yabancı orijinli? Dubai kökenli bir şirket olmasının anlamı nedir?

Bir başka iddia da şu ki, bu şirket Osmangazi'nin ilgili birimindeki çalışan bazı kişileri yurtdışına götürdü mü?

 

****

 

Konuyu aylar önce MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cemil Aydın gündeme getirdi ve bazı sorular sordu.

Ama halen daha o sorulara yanıt verilmiş değil...

İşte Cemil Aydın'ın bütçe görüşmelerindeki sözleri ve soruları:

"Belediye ile şirket arasındaki sözleşme açıklansın, okullar ranta alet edilmesin. Daha önce defalarca gündeme getirmemize rağmen bugüne kadar hiç bir adım atılmayan, tamamen ranta dayalı, Bursalıların iyilik ve yardımsever duygularını istismar eden Giysi Kumbaraları ile ilgili olarak Osmangazi Belediye Başkanlığı ile yabancı sermayeli toplayıcı şirket arasında yapılan sözleşmenin kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.

Osmangazi'de kaç adet toplama kumbarası vardır?

Kumbaralar kaç kg. malzeme almaktadır?

Kaç gün arayla kumbaralar boşalmaktadır?,

Toplanan malzemeler neye göre tasnif edilmekte ve Osmangazi Belediye Başkanlığı'na hangi kıstasla ne oranda giysi bırakılmaktadır?

Toplanan giysilerin yüklenici firma tarafından ticari amaçla ihraç edildiğinden Osmangazi halkının haberi var mıdır?

2018 yılı bütçe görüşmelerinde tekrar ifade ettiğimiz bu konulardaki sorulara kamu adına cevap verilmesini Osmangazi Belediye Başkanlığından talep ediyoruz. Bu esnada geçtiğimiz günlerde okullarda başlatılan bu kampanyanın iptal edilmesini ilgili kurumlarca değerlendirilmesini istiyoruz."