Hüseyin Akkuş’un elinin tersiyle ittiği makam!

Yüksel BAYSAL 04 Ocak 2018 Perşembe, 06:10

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı için ilk resmi aday Hüseyin Akkuş oldu.

1989-94 yılları arasında Görükle Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Akkuş, 7 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek kongrede il başkanlığına adayı olduğunu, İl Merkezi'nde düzenlediği görkemli bir toplantıyla duyurdu.

****

İl Başkanı Şadi Özdemir'in açış konuşmasını yaptığı toplantıda Akkuş'un sağında Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, solunda ise Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu oturdu.

Öyle görünüyor ki SHP'de birlikte politika yapan Şadi Özdemir ile bu iki milletvekilinin gönlü Hüseyin Akkuş'tan yana...

Akkuş da açıklamasında, özel vurgu yaparak, "Şadi Özdemir'in deneyimine, Orhan Sarıbal'ın mücadeleci kişiliğine ve Nurhayat Kayışoğlu'nun parti için verdiği emeğe" dikkat çekti.

****

Nilüfer'de kongre kaybeden Özgür Şahin ve ekibi tam kadro toplantıya katılırken, İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal ortalarda görünmedi.

Toplantıda en ön safta görüntü veren iki isim vardı:

Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir...

Evet, Kestel İlçe Başkanı Yıldıray Atlı ile Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya da oradaydı ama onlar, çağrılan bütün adayların toplantısına katılacakları için geldiklerini söylediler.

****

İl Başkanlığı yarışının kilit ismi Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca da oradaydı.

Toplantıya katılmıştı ama salona özel çağrı üzerine çok da gönüllü olmadan geldi ve istek üzerine fotoğraf karesine girdi.

****

Hüseyin Akkuş, önce özgeçmişini anlattı.

Belediye Başkanlığı görevinde bulunurken 1995 yılında Tüm-Bel-Sen ile toplu sözleşme imzaladığını, o sözleşmede 1 Mayıs'ı İşçi Bayramı ilan ettiklerini söyledi.

****

Hüseyin Akkuş, konuşması sırasında işçi konusuna da vurgu yaptı.

Bursa'da 600 bin işçi çalıştığını, bunun ancak yüzde 12,4'ünün örgütlü olduğunu, CHP'nin bu işçilere ulaşamadığını söyledi.

Akkuş'un bir diğer vurgusu gençlikle ilgiliydi.

Sadece Uludağ Üniversitesi'nde 60 bin öğrenci olduğunu, Nilüfer'de ise 600 genç üyenin bulunduğunu kaydetti.

Hüseyin Akkuş, il başkanı olduğu takdirde çalışma alanlarını böyle özetledi.

****

Parti tabanının yoğun baskısına maruz kalan İsmet Karaca nihayet kararını verdi ve İl Başkanı adayı olacağını söyledi. Yarın saat 14.00'da resmi açıklamayı İl Başkanlığında yapacak.

 

KABUL ETSEYDİ BAŞKAN OLACAKTI!

Hüseyin Akkuş'un toplantısında iki isim gözümü çarptı.

DSP eski İl Başkanı Ayhan Turan ile Osmangazi eski İlçe Başkanı Erol Gülmez...

Onları görünce Hüseyin Akkuş'la ilgili bir olayı anımsadım.

Yıl 1999...

Yerel seçimin en büyük favorisi Ecevit önderliğindeki Demokratik Sol Parti...

İl Başkanı Ayhan Turan aradı, "Sen Hüseyin Akkuş'la eski arkadaşsın, ona söyle kendisi isterse Büyükşehir, isterse Nilüfer Belediye Başkan adayı yapalım. Ben söyledim, ısrar ettim ama kabul etmedi" dedi.

Hüseyin Akkuş'a aramış ve şunları söylemiştim:

 "Bak Akkuş, elimde kamuoyu yoklamaları var.  Bu parti merkezde 4-0 seçimi kazanacak. Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ve Büyükşehir'de DSP alacak... Neden belediye başkanlığını kabul etmiyorsun?"

O da bana, "Bak kardeşim, kazanıp kazanmamak önemli değil. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Bunun dışında bir partide siyaset yapmam" dedi.

Hani bazıları el altından "SHP'liler partiyi ele mi geçiriyor?" diye kara propaganda yapanlar var ya, acaba hangisi Hüseyin Akkuş'un gösterdiği bu tavrı gösterirdi?