İyi Parti Büyükşehir’de üçüncü büyük grup oldu!

Yüksel BAYSAL 03 Şubat 2018 Cumartesi, 06:05

Milliyetçiliğin doruk noktaya ulaştığı bugünlerde bir yandan Milliyetçi Hareket Partisi'ne katılımlar artarken, ağırlıklı olarak MHP'den kopanların oluşturduğu İyi Parti, sessiz ve derinden ataklar yapmaya devam ediyor.

MHP'li Meclis üyelerinden oluşan istifalarla, ilçelerinin büyük çoğunluğunda yerel yönetimlerde temsil edilme noktasına ulaştılar.

En önemlisi de Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde grup oluşturmaları...

 

****

 

MHP'den istifa eden Yehişehir ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Özel, CHP'den istifa edip bağımsız kalan Prof. Dr. Hasan Ertürk, İnegöl Cerrah eski Belediye Başkanı İsmail Kahraman, Gemlik'ten seçilen Kenan Çakır, Mustafakemalpaşa'dan gelen Mahmut Gök, Karacabey MHP'den gelen Hüsnü Doğruoğlu ile Adnan Akın, Kestel'den seçilen Sabri Zümre ve Orhaneli'den seçilen Avni Çimen Erin, İyi Parti'nin Bursa Büyükşehir grubunda yer alacaklar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 13 kişilik MHP grubundan 8 üyesi, artık İyi Parti adına Meclis'te bulunacak.

Bu sayıyla İyi Parti, AK Parti ve CHP'nin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin üçüncü büyük grubu olacak.

 

****

 

İyi Parti açısından ilçelerde de benzeri bir tablo var.

Örneğin, İnegöl'ün 8 Belediye Meclis üyesinden 5'i istifalarını vererek, İyi Parti'ye geçme kararı aldılar.

İşte o isimler:

İsmail Kahraman, Regaip Korkmaz, İdris Hocaoğlu, Rüveyda Buran ile Enver Aybey...

 

****

 

Bu yazının dipnotu: Bursa ve ilçelerinde toplam 82 MHP'li meclis üyesinden 30'u önümüzdeki hafta İyi Parti'ye katılacak. Büyükşehir'in Şubat ayının ikinci haftasında yapılacak toplantısında İyi Parti grubu kamuoyunun önüne çıkacak.

 

ERCAN ÖZEL'İN MANİFESTO GİBİ İSTİFA AÇIKLAMASI

 

Kamuoyuna da yansıyan bir başka ilginç bir durumdan söz etmek istiyorum.

Uzun yıllar hem Hikmet Şahin'in hem de Recep Altepe'nin özel kalem müdürlüğünü görevinde bulunan, AK Parti'den belediye başkan adaylığı için kolları sıvayan, önüne çıkarılan engellerin ardından MHP'de politika yapmaya karar veren Ercan Özel'in 4 yıl boyunca partiye üye yapılmadığını söylemesi dikkat çekiciydi.

İstifa nedeniyle yayınladığı bildiri de manifesto gibiydi:

"Siyaset zor bir iştir. Hele ki kişisel çıkar ve rant değil de, size güvenerek oy veren, farklı görüşlere sahip halka karşı, sorumluluk taşıyorsanız, yükü çok daha ağırdır.

 

 Kalbimde Allah korkusundan başka hiçbir korku yoktur.  İnançlı bir insanın hiçbir şeyden korkmayacağını, hiçbir şeyden çekinmeyeceğini iyi bilirim. İman sahibi biri olarak, kesinlikle haksızlığa sabredemem. Kime yapılırsa yapılsın, haksızlığa başkaldırmanın isyan değil, aksine insanlık onuru olduğunu düşünürüm.

 

 Çok iyi biliyorum ki; yerel seçimlerde ilçemde, parti seçmenim haricinde, bize oy veren binlerce insan oldu. Bunun omuzlarıma yüklediği sorumluluğu, bir gün bile aklımdan çıkarmadım. Amacım her zaman, parti çıkarlarından ziyade, toplumun çıkarları oldu. Bu güne kadar, temsil ettiğim seçmenin ve toplumun menfaatleri doğrultusunda, yıllarca korkusuzca mücadele ettim.

 

  2014 yerel seçimleri öncesinde, şahsıma ihtiyaçları olduğunu söyleyen, yöneticilerinin ısrarları sonucu, görev aldığım partime, 4 yıl boyunca oldukça emek verdim, görünen ve görünmeyen gerçekten çok büyük fedakârlıklar yaptım. Maalesef bu süre zarfında, defalarca sözlü ve yazılı olarak yaptığım Milliyetçi Hareket Partisi üyelik başvurusu taleplerime, olumlu cevap alamayarak, çalıştığım ve hizmet ettiğim partime üye yapılmadım. Aylardır yaptığım değerlendirmeler sonucunda ise en son geldiğim noktada, Milliyetçi Hareket Partisi kadrolarında ve çatısı altında, Bursa ve Yenişehir'in bekası için mücadele etme imkânımın kalmadığını gördüm.

 

  Son yıllarda parti içi demokratik ve hukuk kanallarının tıkandığı, siyasi partiler yasası ile tüzükten kaynaklanan parti içi hakları kullananların ihanetle suçlandığı, demokratik parlamenter sistemi rafa kaldıran referandum sürecinin yanında, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve toplumsal huzurun sistematik bir şekilde, ciddi olarak yok edilmeye çalışılması sonrası, gerek ülkem, gerekse geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız adına, MHP'nin almış olduğu yanlış birtakım karar ve tavırları da, bu kararımı almamda önemli bir etken olmuştur."

 

****

 

Dönemin İl Başkanı Hasan Toktaş'ın dibi kırmızı mumlu davetiye ile partiye çağırdığı Ercan Özel, 300 kişiyle MHP'ye katılmıştı.

Dört yıl boyunca MHP'yi Meclis'te temsil eden Ercan Özel, "üye yapılmadığını" birkaç ay önce öğrenmişti.

Ercan Özel'in üyelik rozetini de dönemin MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı, bugünün MHP Milletvekili Kadir Koçdemir takmıştı.

 

****

 

Bu arada Ercan Özel'in bir tehdit mektubu aldığını, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu da belirtmiş olayım.

Gazete kağıtlarından kesilen harflerle "Kork bizden sıra sana da gelecek!" yazılı tehdit mektubu şu anda Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın elinde...