İYİ PARTİ'DE SELÇUK TÜRKOĞLU KRİZİ!

Yüksel BAYSAL 08 Mart 2018 Perşembe, 07:54

Pazar günü birinci olağan kongresini gerçekleştirecek olan İYİ Parti'de son dakika itibarıyla Selçuk Türkoğlu krizi patlak verdi.

Türk Eğitim-Sen Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, sürpriz bir şekilde adaylık için kolları sıvayınca, mevcut yönetimi oluşturan ekip arkadaşlarıyla ters düştü.

İl Başkanı Yüksel Yılmaz'ı çekilmeye davet eden ancak ikna edemeyen Selçuk Türkoğlu'nun, Genel Başkan Meral Akşener ve Genel Merkez yöneticilerinden de olumlu sinyaller aldığı öğrenildi.

Yüksel Yılmaz'ın atanması sırasında iki kez "il başkanlığı" teklifi alan Selçuk Türkoğlu'nu Osmangazi, Yıldırım başta olmak üzere büyük ilçelerin desteklediği öne sürülüyor.

Buna rağmen Selçuk Türkoğlu, ortak mutabakat sağlanamadığı için istifa ve adaylık konusunda bir süre daha düşünme kararı aldı.

 

'ŞAMPİYON KADROYU KURDUK!'

Türk siyasetinin en yeni partisi, İYİ Parti, teşkilatlanmasını tamamlayarak, 2019 yılında yapılacak seçimlere hazır hale geliyor.

1 Nisan tarihinde Ankara'da büyük kongresini yapacak olan İYİ Parti, 11 Mart Pazar günü ise Bursa il kongresini gerçekleştirecek.

****

İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz ve kurmay ekibi, Nurettin Bacak, Dr. Yahya Bahadır, Haluk Hısımcıl, Birgül Yıldız Günay, Levent Özeren, Üstün Tunalıgil'le birlikte gazetemizi ziyaret ederek, hem kongre davetini ilettiler hem de gündeme ilişkin görüşlerini açıkladılar.

****

17 ilçede örgütlenen, 3 bini aşkın üyeye ulaştıklarını ifade eden İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz, kongrede 566 delegenin oy kullanacağını belirterek, "Şampiyon olacak bir kadro kurduk. MHP, ANAP, DYP hatta Saadet Partisi'nden, Türkiye'nin geleceği ile ilgili ortak kaygı duyan insanlar bir araya geldi." dedi.

****

71 asil 71 yedekten oluşacak İYİ Parti'nin yeni yönetimi...

Çok kalabalık, adeta bir ordu...

Bu anlamda diğer partilerden oldukça farklı bir profil çiziyor.

****

Bu partinin, öteki partilerden farklı bir tarzının da olduğu söylenebilir.

Çünkü kalabalık ve her yerden devşirilen bir ekip oluştuğu için eğitime özel bir önem veriliyor.

İki hafta üst üste önemli kişiler konuk edilerek, bir anlamda siyasal bakış açısı eğitimi veriliyor.

Uzun yıllar AK Parti'de görev yapan Diş Hekimi Tahsin Bulut'un ardından Başbakan eski Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır da İYİ Parti il yönetimine deneyimlerini ve politikaya ilişkin görüşlerini aktardılar.

****

Genellikle parti isimlerinin toplumsal karşılığı olduğunu anlatmış Yalçınbayır...

Tek parti döneminin ardından demokrasi ihtiyacı için Demokrat Parti'nin kurulduğundan, halkla buluşmak için Halk Partisi ismini aldığından, adalet ve kalkınma gereksinimi için de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidar olduğundan söz ettikten sonra söz konusu partilerin, isimlerini aldıkları özellikleri yitirdiklerinin altını çizmiş AK Parti Kurucu Genel Sekreteri Yalçınbayır...

****

İl Başkanı Yüksel Yılmaz, Ertuğrul Yalçınbayır'a katkı anlamında özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde hem adaletin hem de kalkınmanın bir kenara bırakıldığını belirterek, "Hık diyenin ömür boyu, gık diyenin müebbet hapis yediği bir ülke olduk" dedi.

****

İYİ Parti İl Sekreteri Dr. Yahya Bahadır, aklı ve bilimi bir kenara koyan anlayışlar yüzünden Osmanlı'nın çöktüğünü, Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu değerleri ıskalarsa batacağını belirtirken, İl Başkan Yardımcısı Haluk Hısımcıl, "Recep Tayyip Erdoğan, 'Onlar uzaya gidiyorsa bizim de Allah'ımız var' diyor. 'Zalimin zulmü varsa sevenin de Allah'ı var' demek gibi bir şey. Bununla mı bu ülke ileriye gidecek?" şeklinde konuştu.

****

Bir diğer İl Başkan Yardımcısı Levent Özeren ise siyasal tıkanıklığın yaşandığı dönemlerde yeni partilerin ve liderlerin ortaya çıktığına dikkat çekerek, tek parti döneminden sonra Adnan Menderes-Demokrat Parti, 27 Mayıs sonrasında Süleyman Demirel-Adalet Partisi, 12 Eylül darbesinden sonra Özal-Anavatan Partisi, 2001 krizinin ardından Tayyip Erdoğan ve AKP'nin ortaya çıktığını söyledi.

Özeren, "Bugünkü siyasal tıkanıklığı da Meral Akşener ve İYİ Parti aşacak" dedi.

****

İl Başkanı Yüksel Yılmaz, Levent Özeren'den farklı olarak, İYİ Parti'nin çıkışını 1946'dan değil, Cumhuriyet'in kuruluşundan, Kurtuluş Savaşı'ndan başlattı.

****

"Cemaat ve tarikatlara" ilişkin bir soru üzerine İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz, kendisinin de imam hatip mezunu olduğunun altını çizerek,"Düşünce önündeki en büyük engel bu tarikat ve cemaatlerdir. Bunlar toplu düşünce gruplarıdır. Bu hem İslami değildir hem Kuran'i..." dedi.

****

İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özeren, Bursa'nın 1060 mahallesinin muhtarına kongre çağrısı yapıldığını, onlardan gelen tepkilerin çok olumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

****

Bu yazının dip notu: Uzun yıllardır seçenek arayan Türk siyasetinin önüne Meral Akşener ve İYİ Parti çıktı. Bakalım, sonuçlar nasıl olacak?

 

***************************

SELÇUK TÜRKOĞLU'NDAN YALANLAMA!

Dün bu yazıyı İyi Parti kaynaklarından elde ettiğim bilgilere göre yazdım. Ancak, İYİ Parti tabanından Selçuk Türkoğlu'nun İYİ Parti İl Başkanı olması konusunda yapılan baskıları, sanki il başkanı olmak istiyormuş gibi değerlendirdim. Bu konuda Selçuk Türkoğlu'nun yaptığı açıklamaya yer vererek, okuyucularıma durumu izah etmiş olayım:  

"SAYIN YÜKSEL BAYSAL

8 MART tarihli Yeni Dönem Gazetesinin sizin imzanızla çıkan özel haber manşetindeki adımızın geçtiği konu ile ilgili aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunuyorum.

Ben devlet memuruyum aynı zamanda sendikacıyım.

Her siyasi partide tanıdıklarımız, arkadaşlarımız konuştuğumuz dostlarımız mevcuttur.

Haberle ilgili tarafımla hiç konuşulmadan, görüşüm alınmadan yazılanlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Ben sendikacı kimliğimi ve sendikal sorumluluklarımı hiçbir zaman siyasi düşüncelerimle karıştırmadım ve siyasi düşüncelerimi öncelemedim.

Yaptığımız mücadele kamu çalışanlarının hak ve menfaat mücadelesidir.

Ayrıca aydın bir sivil toplum teşkilatı olarak, kentimizin, ülkemizin ve milletimizin sorunlarının da tarafı ve takipçisiyiz.

Sonuç olarak; haber konusu ile alakalı siz dâhil hiçbir basın mensubu ile görüşmediğim veya görüşüm alınmadığı gibi tamamen yorum, düşünce ve yakıştırmaktan ibarettir.

Türkiye Kamu-Sen'i siyasi tartışmaların dışında tutmak öncelikli görevlerimiz arasındadır.

Saygılarımla..."