Karadeniz’den neden sanayici çıkmıyor?

Yüksel BAYSAL 10 Şubat 2018 Cumartesi, 06:07

Yaz tatillerinde Altınoluk'ta buluştuğumuz, çocukluk arkadaşım Yaşar Özmen'e bir gün, "Yaşarcığım, yeterince para kazandın. Artık şu müteahhitlik işini bıraksan da sanayiciliğe adım atsan" demiştim.

O da bana, "Haklısın ama benim bildiğim iş bu. Onu da oğlum yapsın" demişti.

Sonra da yüklenicilikten kazandığı parayla otel açan İkizdereli bir başka arkadaşından söz etmişti:

"Erdek'teki oteli bir süre sonra satmak zorunda kaldı. '100-200 lira toplamak, yıllık 15-20 milyar para kazanmak bize göre değil' demişti. Çünkü müteahhitlerin, 2 trilyonluk küçük bir ihalede bile yüzde 20 kazanç elde etme şansları var. Bu da 400 bin lira eder. O parayı kazanan müteahhit başka iş yapar mı?"

****

İşte bunun için Karadenizli iş adamlarından yeterince sanayici çıkmıyor.

Oldukları yerde sayıyorlar, lüks harcamalarla yatırıma yönelmiyorlar, tatlı kazançlarının üzerine yatarak, ömür boyu devam edeceklerini sanıyorlar.

Ancak inşaat ustalığıyla başlayan yaşamları, müteahhitlikle sona eriyor.

Ne uzuyorlar, ne kısalıyorlar!

****

Şöyle bir düşünüyorum da Bursa'da Karadenizli sanayici ve iş adamı sayısı ne kadar da az!

Mahalle birimine kadar inen iş adamı ve sanayici dernekleri arasında Karadeniz ismini alan yoktu diyorduk ki KARADENİZSİAD çıktı geldi.

****

İlk tanıtım toplantısını da dün gerçekleştirdi.

VAŞA Güvenlik Şirketi'nin sahibi Süleyman Uzun'un kurucu başkanlığını üstlendiği oluşum, Karadeniz'in tüm kentlerini kapsama hedefiyle yola çıktı.

Bursa'da iş yapan Karadeniz'in 18 kentinin iş insanını bir araya getirme amacıyla kurulan derneğin basın bilgilendirme toplantısında CHP İl eski Başkanı Şadi Özdemir, AK Parti Nilüfer İlçe eski Başkanı Celil Çolak, Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca gibi siyasiler de iş adamı kimliğiyle katıldı.

Üçü de KARADENİZSİAD'ın kurucuları arasında yer aldı.

****

İçlerinde deneyimli siyasetçiler olmasına karşın derneğin kurucuları, hedeflerini ve önümüzdeki süreçte somut olarak ne yapacaklarını çok iyi anlatamadılar.

Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca, "Amaç bilgiyi çoğaltıp güç olmak" dese de Şadi Özdemir, sadece turizmi hedef olarak göstermiş olsa da Karadenizli hemşehri derneklerinden farklı neyi nasıl yapacaklarını tam olarak açıklayamadılar.

Belki de "kervan yolda düzülür" mantığıyla, süreç içinde daha somut-net hedefler ortaya koyup, çözüm üretebilecek noktaya da gelecekler.

Ancak şimdilik çözüm noktasında bir belirsizlik olduğunu kaydetmiş olalım.

Sanki kurulmuş olmak için kurulan bir dernek izlenimi edindim.

****

Neyse, umarım toprağın kovduğu Karadeniz insanına umut olur bu dernek...

Umarım, toprağında kalmakta direnen bu zor coğrafyanın çileli, özverili Karadeniz insanına destek eli uzatır bu dernek...

****

Harita Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Çolak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Ali Tuğccu ile Avukat Levent Ezberci'nin de kurucular arasında bulunduğu KARADENİZSİAD'in diğer kurucuları da şu isimlerden oluştu: Mustafa Bakır, Talip Andiç, Eyüp Yetim, Ruşen Sever, Hayri Yüksel, Bekir Akyıldız, Hakan Uzun, Hızır Çetinkaya, Osman Akın, Mehmet Kurt ve Ahmet Balsüzen...

****

Bu yazının dip notu: Sayısı çok az olsa da Bursa'da başka Karadenizli iş insanı da var. Hüseyin Kul, Turgut Şahin, Tolga Çilingir, Mustafa Ağırman, ilk akla gelen isimler... Acaba orada neden yoktular?