Keşke biraz da Deniz Gezmiş’i dinleseydik!

Yüksel BAYSAL 14 Ocak 2018 Pazar, 06:00

"Bölgeler arasında gelir dengesizlikleri giderek artıyor. Türkiye böyle devam ederse, çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. Ülkenin bir bölümü refah içinde yaşarken diğer bölgeler yoksulluktan kıvranırsa ülkenin birliğini bütünlüğü korumakta zorluk çekeriz. Yatırımların sadece bir bölgede yoğunlaşması eşitsizlikleri kalıcı kılar. Bölgesel planlama ile bu durumu değiştirebiliriz. "

Bülent Ecevit'ten Deniz Gezmiş'e, sol-muhalif dünya görüşünün uzun yıllar savunduğu tezlerdi bunlar...

Karşılığında Süleyman Demirel ne demişti?

"Bize plan değil pilav lazım."

****

İstanbul'da Boğaz Köprüsü yapılırken de karşı çıkmıştı solcular:

"Köprü yapmaya başlarsak, tek köprü yetmez, giderek Boğaz'ın her tarafına köprü yapmak zorunda kalırız. Gelin, İstanbul'un kentsel topraklarını kamulaştırarak, planlama yapalım. Düzenli kentleşme olursa, trafik akışı da ona göre olur."

Deniz Gezmiş ve arkadaşları bir adım öteye gitmiş, "İstanbul'a Boğaz Köprüsü yapmak yerine çok küçük paralarla Zap suyunun üzerine köprü yapılsın" demişti 1970'li yıllarda...

****

Aradan geçen yıllarda bölgesel eşitsizliklerin sonucuna tanık olduk.

Doğu ve Güneydoğu'da terör hortladı, oluk oluk kan aktı.

Karadeniz ve İç Anadolu insanı terör yapmak yerine göç etti; İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerin varoşlarını doldurdu.

****

Oysa yapılması gereken,  köyden kente göç olacağını da göz önüne alarak yani çağın gidişini doğru okuyarak, bölgesel kalkınma modelleri geliştirmekti.

Ne yazık ki, bunun için 21. yüzyılın başını beklemek zorunda kaldık.

Bir anlamda bölgesel eşitsizlikleri engellemek, kırsal kalkınmaya destek olmak, ithalata olan bağımlılığı azaltmak, çevre, özellikle atıkların geri dönüşümle kazandırılması ve turizm alanına yatırımı teşvik etmek amacıyla 2000'li yılların başında bölgesel kalkınma ajansları kuruldu.

****

Bu amaçla Türkiye 26 bölgeye ayrıldı.

Bursa-Eskişehir-Bilecik, bir bölge oldu ve adına BEBKA denildi.

Bu bölgede henüz varlığını tam hissetirememiş olsa da, Harmancık'taki turizm yatırımı ile Bilecik Kurşunlu köyünün boyanması işlemiyle hanesine birkaç artı yazdırdı.

BEBKA, Bursa'nın en küçük, en çok göç veren, hatta kapanmayla yüz yüze gelen, Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya'nın ağlayarak ilçe olmaktan çıkarılmasını engellediği Harmacık'taki bungolov evlerin yapılmasına katkı verdi.

Bu yatırım nedeniyle geçtiğimiz yıl Harmancık'a 150 bine yakın turist geldi.

Elbette yapılan bu işte Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, özellikle Recep Altepe'nin önemli katkıları olduğunu bir vefa duygusuyla kaydetmiş olayım.

****

İşte bu kurumun başına, yıllar önce BURSAGAZ'ı özelleştiren İsmail Gerim getirildi.

Ankara'da uzun yıllar görev yapan Gerim, geçtiğimiz yıl BEBKA'nın Genel Sekreterliği'ne atanmıştı.

Genel Sekreter Gerim, önceki gün düzenlediği basın toplantısıyla 2018 yılının teşvik programını açıkladı.

Gerim, özellikle ileri teknoloji içeren ürünlerin teşvik edileceğini söyledi.

Kilogram başına 2 dolarlık teknolojik ürün satıyoruz. Bursa biraz daha iyi 4 dolar civarında... Bursa'nın hedefi ise 8 dolar...

****

Genel Sekreter Gerim, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran'ın da katıldığı toplantıda, bugüne kadar 294 projeye destek verildiğini, 2 bin 134 kişilik istihdam sağlandığını kaydetti.

İsmail Gerim, 2018 döneminde teknolojik ürün, kırsal kalkınma ve çevresel çalışmalar yapan şirketlere 16 milyon lira destek verileceğini sözlerine ekledi.

 

2023 HEDEFİ HAYAL OLDU!

Tıpkı 2023 hedefini koyanlar gibi İlker Duran da hayal görüyor. 500 milyar dolar ihracat hedefinin yanından bile geçemeyeceğiz. Bursa'nın 75 milyar dolar hedefi de hikaye oldu. Bu iç ve dış politikayla ancak ithalat patlar, ihracat değil!

****

Bu yazının dipnotu: Süleyman Demirel'in yerine biraz da Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının söylediklerini dinleseydik, fena mı olurdu? "Bağımsız Türkiye", "6 Filo Defol" sloganlarının yanı sıra gelişmemiş bölgelere yatırım isteği başka bir Türkiye hayalini ortaya koymaz mıydı?