Meral Akşener hareketine eleştirel bir bakış!

Yüksel BAYSAL 07 Eylül 2017 Perşembe, 06:00

Bursa'daki Ülkücü Hareket'in simge isimlerinin başında gelir Maksut Yazıcı...

10 yıldan fazla Ülkü Ocakları Bursa Başkanlığı yapmış, Türkiye'de bu düşüncenin önde gelenleriyle dostluk, arkadaşlık kurmayı başarmıştır.

Yüksel Yılmaz'ın seçildiği MHP il kongresinde il başkan adaylarından biriydi, son anda adaylığını açıklamış 118 oy alarak üçüncü olmuştu.

****

Dün bir çay içimi ofisine uğradım.

"Başkan galiba sen MHP'de kalıcı olanlardansın!" dedim.

"Evet, ben bu filmi üç kez seyrettim. Gitmeye hiç niyetim yok" dedi.

****

Sonra MHP'deki üç büyük ayrılığı anlattı.

Birincisi, Ankara Söğütözü'nde yapılan kongrede Alparslan Türkeş'i devirme planlarıydı. Kongreye bile sokulmak istenmeyen lider, MÇP Genel Başkanı olmayı başarmıştı.

İkincisi, 1991 yılından sonra Muhsin Yazıcıoğlu liderliğinde ayrılan grubun Büyük Birlik Partisi'ni kurmasıydı.

Maksut Yazıcı, o dönemde hareketin kurucusu Alparslan Türkeş'e "İsrail taşeronu, kokuşmuş düzenin kokuşmuş bekçisi" gibi suçlamalar yönetildiğini anımsatarak, "Rahmetli Başbuğ, 'Türkiye'nin İsrail ve Filistin diye bir önceliği yoktur' demişti. Refah Partisi ile yapılan ittifak sonrasında TBMM'ye 18 milletvekili MHP'den seçilip girmişti. Tam grup kuracakken Muhsin Yazıcıoğlu partiden ağır suçlamalar yaparak ayrılmıştı" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Türkeş'in o dönem DYP-SHP koalisyonuna destek vermesi nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kaldığını vurgulayan Maksut Yazıcı, "Zaman Türkeş'i haklı çıkardı. Büyük Birlik'e gidenler de geri döndüler" dedi.

****

1997 yılında Tuğrul Türkeş'in partiden ayrılıp Aydınlık Türkiye Partisi'ni kurduğunu ifade eden Yazıcı, son gelişmelere ilişkin şu analizi yaptı:

"Tuğrul Türkeş, kendisi dahil herkes tekkeyi kapatıp geri geldi. Zaman MHP'yi bir kez daha haklı çıkardı. Sinan Oğan, haddini aşan bir tutumla genel başkanlığa aday oldu. Ümit Özdağ gitti, geldi, gitti. Devlet Bahçeli onu ajanlıkla suçladı, kendisi çok ağır eleştiriler yaptı. Sonra Genel Başkan Yardımcısı oldu. Şimdi yine yolları ayrıldı. Burada tek ciddi olan Meral Akşener'dir. Halkta karşılığı olan... Tarihsel sürece bakıldığında başarılı olamayacaklarını görüyorum. Ancak Allah yollarını açık etsin. Türk siyasetine gerekli bir girişim olabilir. AKP'nin yönetim tarzına karşı bir tutum olarak saygıyla karşılıyorum. Ama toplu istifalar yanlıştır. Çıktığın eve taş atmayacaksın."

*****

Galiba muhalifler de durumun farkına vardı.

MHP üzerinden yürüyen bir süreç, MHP muhalifleri partisi algısı yaratacağı ve de ülkücü camia içinde tepkilere neden olacağı için toplu istifa gösterileri bir kenara bırakıldı.

Bugünlerde süreç sessiz sedasız yürümeye başladı.

****

Nitekim dün içlerinde Nurettin Bacak'ın da bulunduğu MHP Yıldırım'dan pek çok yönetici, istifalarını İlçe Seçim Kurulu'na sundu.

****

Yani anlayacağınız adım adım yeni partiye doğru gidiliyor.

Başarılı olur ya da olmaz, ona en büyük hakem Türk Milleti karar verecek; ancak yeni parti, Türk siyasal yaşamına hayırlı olsun!