Meral Akşener’in ayak sesleri!

Yüksel BAYSAL 19 Haziran 2017 Pazartesi, 06:54

Siyasal tarihin dönüm noktalarından birindeyiz.

Ya Türkiye girdiği bu zor günlerden çıkamayacak veya Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşü ve de Meral Akşener'in yeni oluşumuyla aydınlığın kapısını aralayacak!

 

****

 

Bu anlamda Bursa önceki akşam tarihi bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı.

Türk siyasetinin yetiştirdiği en önemli figürlerden biri olan Meral Akşener, katıldığı iftar yemeğinde yeni siyasal oluşum için adım atacaklarını açıkladı.

 

****

 

"MHP'nin seçilmiş son İl Başkanı" sıfatını kullanan Yüksel Yılmaz'ın öncülüğünde önceki akşam Merinos'taki Hayat Lokantası'nda bir iftar daveti vardı.

Ülkenin hukuk anlamında ciddi sıkıntılar yaşadığı, korku bulutlarının tüm Türkiye'yi sardığı bir dönemde 2 binden fazla insan, kadınlı, erkekli bir şekilde iftar sofrasında buluştu.

Bu toplantının baş konuğu da MHP'de liderlik yarışı, hukuk oyunlarıyla engellenen Meral Akşener'di.

 

****

 

Eski, yeni çok sayıda milletvekilinin katıldığı, her siyasal görüşten insanın hazır bulunduğu "Yeryüzü sofrasında"  kürsüye çıkan İçişleri eski Bakanı Akşener'in, bin 200 arkadaşıyla istişare ettiklerini ve 20 Haziran'dan sonra yeni oluşum için adım atacaklarını açıklaması, iftara katılanlar tarafından büyük alkış aldı.

MHP'de görevden uzaklaştırılmış çok sayıda il ve ilçe yöneticisi ülkücü, merkez sağ siyaset içinden gelenler Meral Akşener'in bu kararını coşkuyla karşıladılar.

 

****

 

Anlaşılan o ki, 20 Haziran'da mahkemenin vereceği karardan umutlu değil MHP muhalifleri...

Gücü elinde tutanların bu işe izin vermeyeceklerini düşünüyorlar.

****

 

Nitekim Meral Akşener kürsüden, "18 aydır demokratik bir hakkın kullanılmasını engellediler. İktidar partisi bir ay için başbakan, genel başkan değiştirdi. Sonra partili başkanlık sistemine geçildi. Hukuken başbakan kaldı ama fiilen o da değişti. Bize bir kongre yaptırmadılar" diyerek, parti kurma gerekçesini anlattı.

Gerçekten de iktidar partisi bu 20 ay içinde iki kez lider değiştirdi, iki başbakan gitti ama kongre delegelerinin iradesine karşın MHP bir türlü kongreye gidemedi.

 

****

 

Meral Akşener'in yeni parti açıklaması kafalarda soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Acaba ani bir heyecanla mı yapıldı bu iş diye düşünürken; "Ülkücü Yoldaş" Hüseyin Erbulgu'ya "Diğer muhalifler bu hareketin içinde mi?" diye sordum.

Erbulgu o anda, MHP camiasının değil her kesimin saygı duyduğu Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu aradı.

Ve telefonu bana verdi...

"Sayın Hocam, Meral Hanım yeni parti açıklaması yaptı. Siz bu işin neresindesiniz?" şeklinde bir soru yönelttim.

Milletvekili Halaçoğlu, "Ümit Özdağ ile birlikte biz de bu hareketin içindeyiz" dedi.

Demek ki, önceden yapılan bir planlama var.

 

****

 

Söylendiği gibi böylesine bir birliktelik sağlanabilir ve de eski milletvekili Necati Özensoy'un ısrarla altını çizdiği "MHP'ye karşı bir parti değil, tüm Türkiye'yi kucaklayacak yeni bir oluşum" yapılabilirse, ülkedeki siyasal tablo değişebilir.

Çünkü hem ulusal değerleri önceleyen hem de dindar kesimin taleplerine soğuk bakmayan milliyetçi, muhafazakâr ve cumhuriyetçi, laik bir parti tüm kesimleri kucaklayabilir.

Meral Akşener, kişiliğiyle Türkiye'nin altın dengesini temsil edebilir.