Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bir şey yaptı mı?

Yüksel BAYSAL 10 Ocak 2018 Çarşamba, 06:01

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Bursa basınını Mudanya'da ağırlayan Başkan Hayri Türkyılmaz'a bu soruyu sorunca, aldığım yanıtın özeti şuydu:

"Henüz dişe dokunur bir şey yapmadı."

Öyle, "30 yılda yapılanların daha fazlasını yaptık" sözünü söylemekle olmuyor, işte Mudanya meydanı orada...

Hayri Türkyılmaz'ın göreve başlamasının üzerinden dört yıl geçti.

İlk günden sözünü ettiği, Myrliea Antik Kenti ile Yıldıztepe projelerinde hâlâ bir arpa boyu yol alınmadı.

 

****

 

"Hiçbir şey yapmadı!" diyenlere de ya gözünüz kör, ya önyargılarınız sizin aklınızı tutsak etmiş demekten başka çare var mı?

Hayri Türkyılmaz çok önemli üç şey yaptı.

Bir, "Çalmaz, çırpmaz, Hayri Türkyılmaz" Mudanya'daki hırsızlıkların önünü tıkadı. Bu sayede borç batağıyla devraldığı belediye bütçesini ayağa kaldırdı. İş yapabilecek noktaya getirdi.

İki, geçen dönemde zeytinlikler yok edildi. Her yere beton bloklar dikildi. Denizin önüne adeta Berlin duvarları çekildi. Oysa CHP'li belediye başkanı döneminde rant getiren bir imar değişikliği yapılmadı. Bu nedenle Başkan Hayri Türkyılmaz, basın toplantısında da meydan okuyabildi:

 "Bir karış toprağı imara açmadık."

Aksini ispat edecek olan var mı?

Üç,  Zeytin Dalı projesiyle bu ilçede 20 bin kişiye dokunuldu. 2 bin Mudanyalı yurttaşa hizmet verildi. Evde bakım hizmetinden tutun da saç sakal tıraşına kadar; yoksul kesimlere her türlü destek verildi.

 

****

 

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, her belediye başkanının rutin olarak gerçekleştirebileceği, "Köylere halı saha, çocuk oyun parkı, yolların asfaltlanması, Güzelyalı'ya Atatürk Parkı yapılması" gibi hizmetleri de anlattı ama bunlar büyük işler sayılmaz!..

 

****

 

Hayri Türkyılmaz'ın "Haramilerin Saltanatını" yıktığı doğrudur.

Mudanya'nın kaymağını yiyenlerin Türkyılmaz nedeniyle olması gereken alanlara sessizce çekilmesini beklemek de doğru değildi.

Nitekim özellikle CHP'li kodamanlar ve onların tetikçileri ile geçmişin hesabını ödemeden giden AKP'lilerin besledikleri, bu işten hoşlanmadılar!

Bundan dolayı Hayri Türkyılmaz'ı hedefe koydular.

Yargısız infazlarına da devam ediyorlar!..

 

****

 

İşte seçim dönemi yaklaştı.

Sandık ortaya çıkacak ve Mudanya halkı Hayri Türkyılmaz'dan memnun olup olmadığını ortaya koyacak.

Göreceğiz bakalım sonuç ne olacak?

 

****

 

Bu yazının dip notu: Tirilye'deki Taş Mektep restorasyonu da önemli bir hizmet ama henüz bitmediği için kendi adıma Hayri Türkyılmaz'ın hanesine artık olarak yazmadım.

 

 

MUDANYA'NIN TRAFİĞİ VE SAHİLİ!

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yılan hikâyesine dönen Mudanya sahili düzenleme projesi, Alinur Aktaş'ın gelmesiyle hızlandı.

Ancak söz verildiği gibi 30 Ocak veya şubat başında bitirilmesi mümkün görünmüyor.

Daha hızlı ve daha yoğun bir çalışma temposu gerekiyor.

 

****

 

Bu baharda Mudanya sahilinin açılacağını varsayarsak bile, bir başka sorun önümüze çıkıyor:

Trafik...

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bin araçlık bir otopark yaptıklarını, Büyükşehir'in bu parkı ellerinden aldığını belirtti konuşmasında...

Ve daha önce de bu köşede dile getirilen trafiğe ilişkin çözüm önerisine dikkat çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a, Mudanya ziyareti sırasında konuyu ilettiklerini, Başkan Aktaş'ın da önerilere olumlu yaklaştığını söyledi.

Mudanya'da yaşayan, oranın sorunlarını çok iyi bilen, hangi damar tıkanıyor, hangisi kolayca açılabilir, bunu yerinde gözleyen Mudanya Belediyesi yetkililerinin güzergâh değişiklikleriyle önerileri umarım dikkate alınır da bu ilçenin kangren haline gelen trafiğine bir nebze de olsa çare bulunmuş olur.