MUSTAFAKEMALPAŞA’DA ÇEVRE FELAKETİ!

Yüksel BAYSAL 25 Şubat 2017 Cumartesi, 08:35

Üç gün önce, kış dönemi İstanbul, yaz dönemi Mustafakemalpaşa'da yaşayan Rize-İkizdere'den öğretmenim Mehmet Kocaman aradı.

Kendisinin de tarım yaptığı Mustafakemalpaşa Kösehoroz Mahallesi'nde tam bir çevre felaketi yaşandığını anlattı.

Bir traktör dolusu telef olmuş tavuk, Değirmendere mevkisinde derenin kenarına gelişigüzel atılmış halde bulundu.

Tavukların niçin telef olduğu, kaç gündür orada bulunduğu, dere yatağına neden atıldığı anlaşılamadı!

Ancak çevredeki köpeklerin, çakalların, diğer yırtıcı hayvanların tavuk leşlerine üşüşmesi sonucu durum, bütün ormana dağılan bir çevre sorunu haline geldi.

 

****

 

Mehmet Kocaman, tavuk leşlerinin dereye dökülmesinin yol açacağı başka felaketlerin de kapıda olduğunu anlattı:

"Tavuk leşleri birkaç gün sonra zehir haline gelir. Tavukların telef olmasına sebebiyet veren bakteri soğuk su yoluyla diğer hayvanlara, dahası onlar yoluyla insanlara da geçebilir. Büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız. Tüm şikayetlere rağmen yetkililer de harekete geçmedi."

 

***

 

Mehmet Hoca'nın bunları anlatmasının hemen ardından, çevre konusunda son derece duyarlı olduğunu bildiğim Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan'ı aradım.

Partisindeki yetkililere rağmen Marzinc ve de Çördük'teki katı atık yakma tesislerinin kurulmasına karşı çevrecilerin yanında siper kazan Sadi Kurtulan, olaya el attı, zabıta ekiplerini bölgeye yönlendirdi.

Jandarmanın da soruşturma yaptığı konuyla ilgili olarak Başkan Kurtulan, çevreyi temizleme talimatı verdi ama ne yazık ki, ekipler ancak iki gün sonra harekete geçebildi.

Bu zaman zarfında da tavuk leşleri, yabani hayvanlarca çevreye yayıldı.

 

*****

 

Konuyla ilgili konuştuğum bir uzman, olayın kanatlı hayvan hastalıkları ve halk sağlığı olmak üzere iki boyutu olabileceğini, öncelikle alınacak numunelerin laboratuvarda incelenmesinden sonra karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Tarım İl Müdürlüğü uzmanı, "Büyük bir sorumsuzluk örneği gösterdiler. Hayvan leşlerinin suya teması nedeniyle durum salgın hastalıklara yol açabilir" dedi.

 

*****

 

Mehmet Hoca'ya, tavuk leşlerini kimlerin dereye attığına ilişkin söylentileri sordum.

Banvit'in, Karaorman köyünde tavuk kümeslerinin bulunduğunu, sorunun oradan kaynaklanabileceğini söyledi.

Soruşturma gerçeği ortaya çıkartacak ama şüpheler şimdilik bu köydeki kümes çiftlikleri üzerine yoğunlaştı.

 

 

PİRE İÇİN YORGAN YAKTILAR!

 

İki gündür köşeme taşıdığım, Osmangazi Selvili Cadde'deki balkon kapatması nedeniyle yapılan ruhsat iptal işlemine ilişkin Belediye Başkanı Mustafa Dündar aradı.

Kendisinden beklenilecek açıklıkta konuştu:

"2003 tarihinde yapılan bir işlem. 30.01.2004 tarihinde karar kesinleşti. Buna benzer çözümsüz pek çok iş önümüze geldi. Burada da yanlış bir iş yapılmış... Pire için yorgan yakmışlar. İdarenin duygusal davranmaması lazım... Vatandaşı cezalandırmak doğru değil... Nasıl bir çözüm üretebiliriz ona bakacağız. Bizde top döndürmek yok, her şey çözüm odaklı..."

 

****

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini araştırdıklarını, uygun formül bulunursa, olayın çözüleceğini söyledi.