Parti vicdanı İsmet Karaca’ya geçit vermedi!

Yüksel BAYSAL 08 Ocak 2018 Pazartesi, 10:08

Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki zorlu kongre yarışını Görükle eski Belediye Başkanı Hüseyin Akkuş kazandı.

Daha doğrusu büyük delege çoğunluğunu elinde tutan İsmet Karaca kaybetti.

****

CHP Bursa İl Kongresi, Pazar günü 11.00'de başlayacağı ilan edilmesine karşın 12.30 civarında start alabildi.

"Konuşmayı şehvetle seven" CHP'liler nedeniyle de sonuç ancak 21.00 civarında ortaya çıkabildi.

****

Bu uzun maratonda Divan Başkanlığı'na İstanbul Milletvekili Ali Şeker seçilirken, üyeliklere İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Can Yılmaz, Nilüfer Kadın Kolları Başkanı Şirinşah Bilgili ile Osman Fahri Ünal getirildi.

****

Kongrenin açış konuşmasını Şadi Özdemir yaptı.

Giderayak yerel yönetimlere sert eleştiriler yönelten eski başkan Özdemir'in özellikle "Kırdıklarım varsa hepsinden özür diliyorum" cümlesi salonda duygusal bir hava yarattı.

Doğrusu bir siyasetçinin kürsüden özür dilemesine ilk kez tanık olduk.

Umarım siyasette bu bir milat olur!

****

Lale Karabıyık, Mustafa Bozbey, Ceyhun İrgil, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Berhan Şimşek, Hayri Türkyılmaz, Erkan Aydın, Orhan Sarıbal, kürsüye çıkanlardı.

Ayrıca, çok sayıda delege de söz alıp konuştu.

Kongrenin uzamasının ana nedeni de buydu.

****

Kongrede somut önerisi olan tek isim Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu.

19 yıldır Nilüfer'de belediye başkanı olduğunu, bunun Türkiye'de örneğinin olmadığını vurgulayan Mustafa Bozbey, "Bursa'da 7 bin 400 civarında sandık var. 645 delegemiz olduğu düşünülürse her bir delegeye aşağı yukarı 10 sandık  düşüyor. Sandık bazlı örgütlenmeyi esas alarak çalışma yapılırsa Bursa'da oy artışı iki katına çıkacaktır. Kimseyi ötekileştirmeden çalışmak, iyi günde, kötü günde insanların yanında olmak lazım. Biz böyle yaptığımız için Nilüfer'de seçmen yerelde farklı, genelde farklı oy kullanıyor. Yüzde 16 daha fazla oy alıyoruz" diye konuştu.

****

Hem kongre delegesi hem de Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nedret Yayla da yaptığı konuşmada askeri liselerin kapatılmasını gündeme getirerek, "Harp Okulları'na giden öğrencinin kaynağı askeri liselerdir. Kuruluşundan (1845) bu yana Bursa'daki Işıklar Askeri Lisesi iki kez kapatıldı. Biri Kurtuluş Savaşı sırasında düşman işgali altında, öteki de bugün AKP döneminde. Buradan milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Bu liselerin açılması için çaba gösterin" dedi.

****

En sonunda kürsüye adaylar çıktı.

Önce Hüseyin Akkuş konuştu.

Hüseyin Akkuş konuşmadan önce eşini ve çocuklarını sahneye çağırdı, onları tanıttı. Ardından çalışma arkadaşlarının kendilerini tanıtmasını istedi.

Benzer bir uygulamayı diğer aday İsmet Karaca da yaptı.

****

Ardından seçimlere geçildi.

Ve beklentilerin aksine Hüseyin Akkuş 317 oyla seçimi kazanırken, İsmet Karaca 259 oy alarak kaybetti.

****

Beklentilerin aksine, çünkü 171 delegeli Osmangazi İlçe Başkanı aday oldu, ikinci büyük delegeye sahip 129 delegeli Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal bu listeyi destekledi ama ona rağmen seçimi Hüseyin Akkuş kazandı.

Üstelik Akkuş'un yanında Osmangazi ve Nilüfer'in kaybedenleri vardı.

****

Aslında dengeyi değiştiren isim Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu.

Önceki günkü Nilüfer Kadın Kolları kongresinde işaretini vermişti, Hüseyin Akkuş'un yanında yer aldığını açıkça belli etmişti.

Gece boyunca yoğun çalışan Bozbey, taşra ilçelerini tamamen Akkuş'un lehine döndürmeyi başardı.

Kongre salonunda konuşmalar sırasında Hüseyin Akkuş'un, performansı iyi olmamasına karşın daha çok alkış alması seçimi kazanacağının son işaretiydi.

****

Bu sonucun alınmasında İsmet Karaca'nın Osmangazi'de seçildikten sonra il başkanlığına atlamaya çalışmasının önemli payı oldu.

Daha doğrusu bir numaralı kayıp nedeni buydu.

Çünkü parti vicdanı tarafından bu davranış etik bulunmadı.

Dip not: Hüseyin Akkuş, söylediklerinin aksine Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı kurultay delegesi olarak yazmadı.