Şadi Özdemir, hesap vererek veda etti!

Yüksel BAYSAL 03 Ocak 2018 Çarşamba, 06:19

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Şadi Özdemir dönemi sona erdi.

Olağanüstü bir süreçte iki zor yıl geçirdi.

Yeniden aday olmayı düşünmemesine karşın dün Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal ve Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'yla birlikte basının karşısına çıkarak, iki yılın hesabını verdi.

****

Şadi Özdemir, göreve başladıklarında üç önemli projeyi gerçekleştirme hedefiyle yola çıktıklarını söyledi:

1- "Masanı seç, harekete geç!"

Bin 500 katılımlı bir toplantı yaptıklarını, 680 partilinin aktif olarak görev almak isteğini ilettiğini, ancak 15 Temmuz kalkışmasından sonra farklı bir süreç işlediğinin altını çizdi.

Bu noktada bir öz eleştiri yaptı:

"Masalar hedeflediğimiz büyüklüğe erişmedi."

****

2- "İş'te CHP!"

Partinin ve siyasetçilerin en çok karşılaştığı sorun, iş isteğidir.

"İş arayanlarla, işverenleri buluşturma" projesi bu ihtiyaçtan doğdu.

Şadi Özdemir, "Burada sistemin altyapısı hazır ama işverenlerle yeterince bağlantı kurulmadığı için etkin çalışmadı" dedi.

****

3- "CHP'li Esnafım!"

Mesleklerine göre parti üyelerinin birbiriyle dayanışmasını sağlamak için planlandı.

Başkan Şadi Özdemir, "Partilimizin bir muslukçuya ihtiyacı varsa, buradaki partili muslukçunun kim olduğunu bilsin, onu arasın diye bir sistem kurmak istedik ama devreye alamadık" diye konuştu.

****

Göreve başladıktan kısa süre sonra 15 Temmuz kalkışmasının meydana geldiğini ifade eden Şadi Özdemir, "Olağanüstü dönemde mağdurların tek adresi CHP'ydi. Yaklaşık 5 ay bu başvurularla uğraştık, mağdur insanlara yardım etmeye çalıştık. Sonra referandum gündeme geldi. O da 5-6 ay sürdü. Sonra Adalet Yürüyüşü ve kongre takvimi işlemeye başladı" dedi.

Yani ve özetle diyor ki Şadi Özdemir:

"Biz olağanüstü koşullarda görev yaptık. Kendi gündemimizle siyaset yapamadık. Ama yine de görevimizi yapmaya çalıştık."

****

Şadi Özdemir, parti içi eğitim amacıyla düzenledikleri 'Salı Söyleşileri'ne değindikten sonra en çok Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa ziyaretlerini anlattı.

Daha önceki yıllarla karşılaştırıldığında Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun 5 kez Bursa'ya gelmesi, dahası her konuşmasında "Bursa Büyükşehir'i alacağız" demesi, Şadi Özdemir hanesine yazılacak artı değil mi?

 

REFERANDUM BAŞARISI VE BURSA'DA DEĞİŞİM!

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, 6 Büyükşehir içinde, referandumda sadece Bursa'nın "evet" dediğini belirterek, "Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandum öncesinde Bursa'nın yüzde 53,7 'evet' oyu vereceğini, Türkiye genelinde bu oranın yüzde 50,5 'evet' olacağını kendisine söyledik. Sonuç Bursa yüzde 53,2 çıktı. 'Evet' çıktı ama Türkiye genelinde AKP-MHP'nin en çok oy kaybettiği şehir de Bursa oldu. Yüzde 14 oy kaybettiler. İşte bu nedenle hem il başkanı, hem de belediye başkanı gitti" şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

****

Şadi Özdemir, bunları söyledikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı referans göstererek, AKP'li belediyelere yönelik eleştirilerde bulundu:

"Velhasılı 'Bursa sudan ibarettir' demişti Evliya Çelebi... Biz en kirli ve en pahalı suyu içiyoruz! Çeşmeden su içme şansımız olmadığı için su tesisi kurdular! Peki, su kötü de hava iyi mi? Kirli havayı soluyoruz. Büyükşehir Belediyesi israf içinde... 5 milyona yakın borç olduğunu Başkan Alinur Aktaş açıkladı. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız söyledi, Antalya Stadı 135 milyon, Bursa stadı 500 milyon yetmedi 70-80 milyona daha ihtiyaç var. Bir stat parasına dört stat, diğer üç stat nerede?.. Bu israf değilse, bir yerlere para transferi yapılmış demektir. Türkiye'de 24 stat yapıldı, 23'ünü devlet, birini belediye yaptı. İşte o da bizimki!.. Oysa stada harcanan parayla 250 adet ortaokul, 450 ilkokul, 8 bin konutluk, 32 bin nüfuslu bir yeni bir şehir kurulabilir!.."

****

Bu yazının dip notu: Başkan Şadi Özdemir, bu eleştirileri giderayak değil, sürekli ve zamanında yapsaydı, CHP tabanı kendisine daha sıcak yaklaşmaz mıydı?..